Forrás: AFP
Magyar idő szerint hétfő hajnalban rendezték meg a 91. Oscar-gálát, a filmipar legrangosabb díjátadóját. Az est abszolút győztese a legjobb filmnek kikiáltott Zöld könyv lett, ami további két díjat is bezsebelt: a legjobb férfi mellékszereplő Mahershala Ali lett, s a legjobb eredeti forgatókönyv is az övék.
A legtöbb szoborral a Bohém rapszódia gazdagodott: Rami Malek lett a legjobb főszereplő, a vágás és hangkeverés és -rögzítés kategória nyertesei is lettek.
Az est legnagyobb esélyesének tartott A kedvenc és a Roma is tíz-tíz jelölést kaptak, ám előbbi csupán egyet, utóbbi hármatt váltott díjra.
A korábbi díjátadók, így a BAFTA- és Golden Globe-gála két nagy riválisa, a Csillag születik és a Bohém rapszódia versenyéből utóbbi került ki győztesen, három díjjal, Lady Gaga első színésznői debütálása csupán a legjobb betétdal kategória szobrát hozta el.
Az Oscar-gála történetében először jelöltek szuperhősfilmet. A Fekete Párduc a legjobb jelmez, látványtervezés és hangvágás díját nyerte el, a legjobb animációs film pedig a Pókember – Irány a pókverzum lett.
Magyar alkotásért idén nem izgulhattunk.
Ahogy azt előre beharangozták, az est házigazda közreműködése nélkül zajlott. Az egyes blokkokat különböző színészek konferálták fel, ami nem akasztotta meg a gálát. Tina Fey, Amy Phoeler és Maya Rudolph az első blokkban kettő perc alatt vagy kéttucat poént lőttek el előre, amit jóformán az est végéig be kellett osztani: a későbbi poénok nem igazán ültek.
Míg a korábbi években a köszönőbeszédek inkább a #metoo mozgalom melletti szónoklássá alakultak, idén a nyertesek visszazökkentek a régi kerékvágásba: könnyeikkel küszködve mondtak köszönetet legalább egy, de akár több tucat embernek, főként családtagoknak, gyerekeiktől kezdve a nagyszülőkig.
A vörös szőnyegen
A legjobb női főszereplő kategóriában jelölt Melissa McCartney a bevonuláskor sem bírta ki tréfálkozás nélkül: elárulta, ha nyer, az Oscar-szoborból ajtókopogtatót készíttet.
Az At Eternity's Gate című filmben Van Gogh-ot megformáló Williem Dafoe elérzékenyülten beszélt a negyedik jelöléséről, átszellemülten bizonygatta: a szerep megváltoztatta a világszemléletét, s elárulta: valóban megtanult festeni a szerep kedvéért.
Glenn Close stílusosan a szoborhoz öltözött, aranyszínű Carolina Herrera ruhában jelent meg, ami négymillió gyöngyöt tartalmaz, s több mint húsz kilót nyom!
Az Aquaman sztárja, a feleségével érkező hústorony Jason Momoa rózsaszínárnyalatban mutatkozott, jobb csuklóján egy 1980-as évekbeli hajgumira emlékeztető kiegészítőt viselt. A ruhát a múlthéten elhunyt Karl Lagerfeld tervezte.
A szerelmével érkező Jennifer Lopezt ugyan nem jelölték, de flitteres ruhájában gondoskodott róla, hogy rá is irányuljon a figyelemből.
A díjról végül lecsúszó Rachel Weisz bizarr gumi-műanyag felsőben sokkolta a nézőket.
A Csillag születik című film rendezője, producere és főszereplője, Bradley Cooperről kiderült: a zeneszerzőként is közreműködött a kasszasiker moziban. Énekhangját élőben is megmutatta az Oscar-gála színpadán, nagyon izgult előtte, zavarában kissé meg is taposta az egyik amerikai tudósítónő gyönyörű estélyiét.
A nemrég szinglivé vált Lady Gaga ruhája nagy csalódás volt: fekete estélyiben érkezett, amin derék tájt furcsa dudor éktelenkedett.
A fellépők
A gálát a Queen zenekar indította el, a frontemberükké avanzsált Adam Lambert a We Will Rock You és a We Are The Campions című számokat énekelte a banda oszlopos tagjai, Brian May és Roger Taylor támogatásával.
Az Oscar-gála egyik leginkább várt pillanata Lady Gaga és Bradley Cooper előadása volt. Szinte a műsor végéig halogatták, de megérte. Látszott a duón a meghatottság, végig egymás szemébe néztek, csak az utolsó soroknál hunyták le a szemüket: Bradley akkorra a zongorázó Gaga mellé ült szorosan. A köztük lévő vibrálás tapintható volt, a közönség pisszenni sem mert egészen a végéig, amikor is kitörő tapssal jutalmazták a duót.
Gaga a bevonulós fekete estélyiét másik fekete ruhája cserélte, Bradley pedig csokornyakkendőben ragadott mikrofont.
A legfontosabb díjak és legemlékezetesebb beszédek.
Elsőként a legjobb női mellékszereplőnek járó díjat adták át: a kategória győztese Regina King lett, akit édesanyja kísért a gálára, első sorban neki és Istennek mondott köszönetet. Első jelölése volt ez, így nem csoda, ha a köszönőbeszédében már az első mondatoknál a könnyeivel küszködött.
Mason Momoa és Helen Mirren jelentette be a legjobb dokumentumfilmet: a részben magyar vonatkozású (a rendezőnő, Elizabeth Chai Vasarhelyi édesapja magyar) Free Solo nyerte. A kategóriában meglepően sok női jelölt volt, a győztesek a köszönőbeszédükben is a női és színes bőrű szereplőket méltatták.
Melissa McCartney és Brian Tyree Henry a legjobb jelmez kategóriáját konferálták fel, talpig csicsás, plüssökkel, függönnyel díszített göncben. A szobrot a Fekete Párduc című szuperhős filmen dolgozó Ruth Carter kapta, aki legalább egy tucat nevet sorolt fel, akiknek hálás lehet, s köszönetet mondott 98 éves édesanyjának is, számára ő az igazi szuperhős.
A legjobb látványterv kategória győztese is a Fekete Párduc című film lett. A beszédet mondó afroamerikai Hannah Beachler az Oscar történetében először telefonjáról olvasta fel köszönőbeszédét.
A legjobb vágásért járó díj a Bohém Rapszódiájé lett, a köszönetet mondó John Ottman elárulta: a szüleinek adja a szobrot, akik a kandalló fölött őrzik majd.
Mike Myres és Dana Carvey ugyan nem díjat adtak át, hanem beharangozták a Bohém Rapszódia ízelítőjét, mégis övék volt az egyik legzajosabb konferálás. A színpadra lépve fél percig játszottak üvöltőversenyt, majd arról győzködték egymást, nehogy elhányják magukat izgalmukban.
Menstruációról is szó esett. A Period. End of Sentence című rövid dokumentumfilm azt mutatja be, hogy egyes indiai falukban még megszégyenítik és elkülönítik a menstruáló nőket. A szinte kizárólag nőkből álló alkotógárda egyik tagja a köszönőbeszéde elején könnyezve leszögezte: nem azért sír, mert éppen menstruál.
A legjobb adaptált forgatókönyv a Csuklyásoké lett: a rendező Spike Lee a rabszolgaságról és a következő amerikai elnökválasztásról szónokolt a beszédében.
A legjobb filmes betétdal a vártaknak megfelelően a Csillag születiké lett. Az első Oscar-os Lady Gaga már a helyén ülve sírógörcsöt kapott, a színpadon pedig párás tekintettel buzdította az otthon ülőket arra, hogy soha ne adják fel, és küzdjenek keményen az álmaikért.
A legjobb férfi főszereplő díjat a tavalyi győztes, Gary Oldman adta át Allison Janney-vel, mégpedig a Bohém rapszódia című film sztárjának, Rami Maleknek, akinek ez volt élete első Oscar-jelölése. Az egyiptomi származású férfi köszönetet mondott a helyszínen lévő édesanyjának és a mennyből rátekintő apjának. A film készítőit és persze Freddie Mercuryt és a Queen élő tagjait is ékes szavakkal méltatta. „Mindörökre az adósotok maradok”, fordult May-ék felé, végül szerelmét, filmbeli partnernőjét, Lucy Boyntont is méltatta.
Glenn Close-nak a hetes nem lesz a szerencseszáma: a hetedik Oscar-jelölését sem sikerült díjra váltania. A tavalyi győztes Frances McDormand és Sam Rockwell adták át a legjobb színésznőnek jű szobrot, amit Olivia Coleman zsebelte be. Ő hozott egyedül szobrot az egyik legnagyobb esélyesnek tartott A kedvenc című filmnek. Annyira megilletődött, hogy egy percig csak kereste a szavakat, végül a láthatóan csalódott Glenn Close-nak is köszönetet mondott, amiért annyi éven át volt a példaképe. De a kategória másik jelöltjeit, Lady Gagát és Melissa McCartney-t is megemlítette, szerethető kínlódását állva tapsolták meg végül.
A legjobb rendezőt a tavalyi nyertes, az éppen lázas beteg Guillermo Del Toro adta át: Alfonso Cuarónnak, a Roma című film rendezőjének. Cuarón a film főszereplőit és stábját méltatta első sorban, s külön köszönetet mondott a Netflix hálózatnak, ami lehetővé tette, hogy a produkció megvalósuljon, de ő ott álljon. A legnagyobb hollywoodi stúdiók ugyanis visszautasították őt.
A legjobb filmnek járó díjat Julia Roberts adta át: ő meglepetés vendége volt a gálának! Nem kisebb meglepetés volt, hogy a legjobb filmnek a Zöld könyvet kiáltották ki! A legnagyobb esélyesnek a Romát tartották, szoros versenyben a Bohém rapszódiával.
A Zöld könyv stábja a szakmai támogatásért mondott hálát
„Szeretettel készült ez a film, lágysággal, tisztelettel” „A film a szeretetről szól, arról, hogy szeressük egymást, s mindez nem jöhetett volna létre Viggo Mortenzen nélkül”, mondtak hálát a készítők, akik a két éve elhunyt Carrie Fisherne is ajánlották a díjat.
Íme az összes kategória összes jelöltje. A győzteseket vastaggal szedtük:
Legjobb film
Fekete Párduc
Csuklyások – BlacKkKlansman
Bohém rapszódia
A kedvenc
Zöld könyv – Útmutató az élethez
Roma
Csillag születik
Alelnök
Legjobb rendező
Spike Lee – Csuklyások – BlacKkKlansman
Paweł Pawlikowski – Hidegháború
Jorgosz Lantimosz – A kedvenc
Alfonso Cuarón – Roma
Adam McKay – Alelnök
Legjobb férfi főszereplő
Christian Bale – Alelnök mint Dick Cheney
Bradley Cooper – Csillag születik mint Jackson „Jack” Maine
Willem Dafoe – At Eternity's Gate mint Vincent van Gogh
Rami Malek – Bohém rapszódia mint Freddie Mercury
Viggo Mortensen – Zöld könyv – Útmutató az élethez mint Frank „Tony Lip” Vallelonga
Legjobb női főszereplő
Yalitza Aparicio – Roma mint Cleodegaria „Cleo” Gutiérrez
Glenn Close – A férfi mögött mint Joan Castleman
Olivia Colman – A kedvenc mint Anna brit királynő
Lady Gaga – Csillag születik mint Ally Maine
Melissa McCarthy – Megbocsátasz valaha? mint Lee Israel
Legjobb férfi mellékszereplő
Mahershala Ali – Zöld könyv – Útmutató az élethez mint „Doc” Don Shirley
Adam Driver – Csuklyások – BlacKkKlansman mint Philip „Flip” Zimmerman
Sam Elliott – Csillag születik mint Bobby Maine
Richard E. Grant – Megbocsátasz valaha? mint Jack Hock
Sam Rockwell – Alelnök mint George W. Bush
Legjobb női főszereplő
Amy Adams – Alelnök mint Lynne Cheney
Marina de Tavira – Roma mint Sofia
Regina King – If Beale Street Could Talk mint Sharon Rivers
Emma Stone – A kedvenc mint Abigail Hill
Rachel Weisz – A kedvenc mint Sarah Churchill, Marlborough hercegnője
Legjobb animációs film
A Hihetetlen család 2.
Kutyák szigete
Mirai – Lány a jövőből
Ralph lezúzza a netet
Pókember: Irány a Pókverzum!
Legjobb idegen nyelvű film
Kafarnaum – A remény útja (arab)
Hidegháború (lengyel)
Mű szerző nélkül (német)
Roma (spanyol)
Bolti tolvajok (japán)
Legjobb eredeti filmzene
Fekete Párduc – Ludwig Göransson
Csuklyások – BlacKkKlansman – Terence Blanchard
If Beale Street Could Talk – Nicholas Britell
Kutyák szigete – Alexandre Desplat
Mary Poppins visszatér – Marc Shaiman
Legjobb eredeti betétdal
„All the Stars” a Fekete Párduc c. filmből – zene: Sounwave, Kendrick Lamar Duckworth és Anthony Tiffith; szöveg: Kendrick Lamar Duckworth, Anthony Tiffith és Solána Rowe
„I'll Fight” from RBG – zene és szöveg: Diane Warren
„The Place Where Lost Things Go” from Mary Poppins visszatér c. filmből – zene és szöveg: Marc Shaiman
„Shallow” a Csillag születik c. filmből – zene és szöveg: Lady Gaga, Mark Ronson, Anthony Rossomando, és Andrew Wyatt
„When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” a The Ballad of Buster Scruggs c. filmből – zene és szöveg: David Rawlings és Gillian Welch
A legjobb dokumentumfilm
Free Solo (Jimmy Chin, Elizabeth Chai Vasarhelyi)
Hale County This Morning, This Evening (RaMell Ross)
Minding the Gap (Bing Liu)
Of Fathers and Sons (Talal Derki)
RBG (Betsy West, Julie Cohen)
Legjobb smink
Határeset
Két királynő
Alelnök
Legjobb jelmez:
The Ballad of Buster Scruggs
Fekete Párduc (Ruth Carter)
A kedvenc
Mary Poppins visszatér
Két királynő
Legjobb látványtervezés:
Fekete Párduc
Az első ember
A kedvenc
Mary Poppins visszatér
Roma
Legjobb operatőr
Hidegháború – Łukasz Żal
A kedvenc – Robbie Ryan
Mű szerző nélkül – Caleb Deschanel
Roma – Alfonso Cuarón
Csillag születik – Matthew Libatique
Legjobb hangvágás:
Fekete Párduc
Bohém rapszódia
Az első ember
Hang nélkül
Roma
Legjobb hangkeverés:
Fekete Párduc
Bohém rapszódia
Az első ember
Roma
Csillag születik
Legjobb vágás:
Csuklyások - BlacKkKlansman
Bohém rapszódia
A kedvenc
Zöld könyv
Alelnök
Legjobb rövid dokumentumfilm:
Black Sheep - Ed Perkins
End Game - Rob Epstein, Jeffrey Friedman
Lifeboat - Skye Fitzgerald
A Night at the Garden - Marshall Curry
Period. End of Sentence - Rayka Zehtabchi
Legjobb animációs rövidfilm:
Animal Behaviour
Bao
Late Afternoon
Once Small Step
Weekends
Legjobb vizuális effektek
Bosszúállók: Végtelen háború – Dan DeLeeuw, Kelly Port, Russell Earl, és Dan Sudick
Barátom, Róbert Gida – Christopher Lawrence, Michael Eames, Theo Jones, és Chris Corbould
Az első ember – Paul Lambert, Ian Hunter, Tristan Myles, és J. D. Schwalm
Ready Player One – Roger Guyett, Grady Cofer, Matthew E. Butler, és Dave Shirk
Solo: Egy Star Wars-történet – Rob Bredow, Patrick Tubach, Neal Scanlan, és Dominic Tuohy
Legjobb élőszereplős rövidfilm
Detainment – Vincent Lambe és Darren Mahon
Fauve – Jeremy Comte és Maria Gracia Turgeon
Marguerite – Marianne Farley és Marie-Hélène Panisset
Mother – Rodrigo Sorogoyen és María del Puy Alvarado
Skin – Guy Nattiv és Jaime Ray Newman
Legjobb eredeti forgatókönyv
A kedvenc – forgatókönyvíró: Deborah Davis és Tony McNamara
A hitehagyott – forgatókönyvíró: Paul Schrader
Zöld könyv – Útmutató az élethez – forgatókönyvíró: Nick Vallelonga, Brian Currie, és Peter Farrelly
Roma – forgatókönyvíró: Alfonso Cuarón
Alelnök – forgatókönyvíró: Adam McKay
Legjobb adaptált forgatókönyv
The Ballad of Buster Scruggs – Joel Coen és Ethan Coen, saját novelláik alapján
Csuklyások – BlacKkKlansman – Charlie Wachtel és David Rabinowitz, valamint Kevin Willmott és Spike Lee, Ron Stallworth Csuklyások - BLACKkKLANSMAN c. memoárkötete alapján
Megbocsátasz valaha? – Nicole Holofcener és Jeff Whitty, Lee Israel memoárja alapján
If Beale Street Could Talk – Barry Jenkins, James Baldwin If Beale Street Could Talk c. novellája alapján
Csillag születik – Eric Roth, Bradley Cooper és Will Fetters, az 1937-es film alapján, melyet William A. Wellman, Robert Carson, Dorothy Parker és Alan Campbell írt