<p>Barátnője és pályatársa, Szulák Andrea szerint tizenhat évvel ezelőtt nem ismerték fel orvosai, hogy Cserháti Zsuzsa pánikbeteg. Pedig az énekesnő lelkét felemésztő kórnak is szerepe lehetett tragikusan korai halálában.</p>
Hétvégén ünnepelné hetvenegyedik születésnapját Cserháti Zsuzsa. Az énekesnő már tizenhatodik éve nincs köztünk, ötvenöt évesen, tragikus hirtelenséggel hunyt el nyelőcsővisszér következtében. Csillaga azonban továbbra is úgy ragyog, mint életében: nincs olyan buli, ahol ne csendülne fel az SZ.P.SZ. vagy a Boldogság, gyere haza! című sláger. Szulák Andrea a legközelebbi barátnői közé tartozott, kapcsolatuk Andrea karrierjének kezdetéig nyúlik vissza.
– Először a Hotel Béke Orfeumban találkoztunk a nyolcvanas évek végén. Ott rögtön tudtuk, a humor a közös nevező az életünkben. Számos ponton fonódott össze az életünk, ahogy ő, én is énekeltem a Hotel Marina bárjában vagy a Moulin Rouge-ban – emlékezik Szulák, aki barátságuk legmeghatározóbb emlékét egy családi veszteséghez köti.
– Amikor az édesanyám meghalt, az elsők között hívott fel Zsuzsa. Érzelmileg érintett volt, mert ő is alig egy évvel korábban vesztette el az anyukáját. Azt mondta nekem: vigyázzak magamra, mert mostantól már senki sem fog rám vigyázni. Rettenetesen nagy igazságot mondott ezzel. Utoljára háromnegyed évvel a halála előtt, egy tévéfelvételen találkoztunk. Azt láttam rajta, hogy borzalmasan szorong. Úgy gondolom, hogy a halálában is közrejátszhatott a fel nem ismert pánikbetegség. Természetesen nem vagyok orvos, csak azt mondom, amit tapasztaltam – meséli Andrea.
A Cserháti halála óta eltelt tizenhat évben Andrea szeretete mit sem halványult barátnője iránt, szívesen ápolja az emlékét és énekli a dalait alkalomadtán, mivel egyik legnagyobb sikere is Cserháti dalaihoz köthető.
– Pozsgai Zsolt írt egy darabot számomra, Boldogság, gyere haza! címmel. Az az ötletem támadt, hogy az előadáshoz használhatnánk Zsuzsa dalait is. Mindig az emberség és az önzetlen szeretet jut eszembe, ha egy-egy dalát eléneklem. Az előadás hanganyaga volt az első aranylemezem, ami a Zsuzsa iránti tiszteletből is hatalmas öröm volt számomra. Sokan próbálnak az ő munkásságával megnyilvánulni, amióta nincs köztünk. Én csak a személyes kapcsolatunkra való tekintettel vettem a bátorságot hozzá, illetve ápolni akarom az emlékét egy közelgő koncerten, amelyen régi barátnőmmel, Polyák Lillával idézzük fel a munkásságát.
A szakértő szerint bizonyított tény, hogy a psziché a testtől nem szétválasztható, így egyik a másikra hatással van. Ha felborul a test és a lélek egyensúlya, az fizikai betegségeket is okozhat.
– A pánikbetegség egy szorongásos kórkép, amelynek vezető tünete a rohamszerű, rendszeres heves szívverés, fulladásérzés és sokszor a halálfélelem. A rohamok arra utalnak, hogy valamit kell keresni a háttérben, valami rég elfojtott, fel nem dolgozott érzelmet. A pánikbetegség sokszor társul depresszív hangulatzavarral, de pánikbetegségben konkrétan meghalni nem lehet, ez egy mentális pszichikai betegség – magyarázta dr. Makai Gábor klinikai szakpszichológus.
– De az tény, hogy a psziché és a mentális betegségek hatással vannak az egészségre is, fekélyek, vastagbélgyulladás, magasvérnyomás-betegség kialakulásához vezethetnek. A mentális zavar mindig egy rizikótényező, ami szerepet játszhat a halálban, de általában nem ez a domináns, hanem a következtében kialakult konkrét fizikai betegség – mondta a szakértő.