Harmincöt év után beszünteti a színészképzést Gór Nagy Mária. A patinás színitanodába az utóbbi időben nem jelentkezett elég tehetséges fiatal, ezért a színésznő már csak a kifutó évfolyamokkal foglalkozik.
„Elmúlt ez a szerelem” – ez volt Gór Nagy Mária első reakciója arra a kérdésünkre, hogy bár javában tart már az iskolaszezon, a nevét viselő színitanoda kapuját – fennállása óta először, azaz harminchat éve – nem lépték át új diákok. Az elmúlt három évtized alatt Gór Nagy vezetésével a tanoda előkelő helyet vívott ki magának a hazai színészképzésben, többek között Liptai Claudia, Ábel Anita, Farkasházi Réka, Ullmann Mónika, Szabó P. Szilveszter, Miller Zoltán is itt kezdte a pályafutását. Tény, hogy 2020-tól szigorodnak az OKJ-s végzettséget adó magánképzések feltételei, és a tanodában is ilyen végzettséget kapnak a diákok, így azonnal rákérdeztünk a színésznőnél, ez a módosítás közrejátszott-e abban, hogy nincsenek elsősök az iskolájában.
– Egyáltalán nem! A felvételi időszakban most is sokan jelentkeztek hozzánk, de alig volt köztük olyan, aki erre a pályára való. Magániskolát vezetek, nem engedhetem meg magamnak, hogy a tehetségtelen fiatalokat is felvegyem – mondta keményem a színésznő, majd határozottan folytatta. – A másod- és harmadévesek képzése zavartalanul megy tovább, és a kaszkadőrtagozat is sikeres. Soha ne mondd, hogy soha, így annyit tudok biztosan, hogy 2021-ig biztosan nem indítom újra a képzést.
A hetvenkét éves Gór Nagy azt is hozzátette, több vételi ajánlatot is kapott a tanodára, de nem kívánja azt értékesíteni.
– A nevem már márkanév, és nem eladó. Nyilván bennem is felmerült, mi lesz, ha én már nem leszek, de erre is van tervem. Az egyik fiam producer, a másik médiadesigner, biztosan nem veszik át az iskolámat, ugyanakkor érzem, hogy melyik egykori tanítványomra bíznám szívesen a tanodát. A nevét egyelőre nem szeretném elárulni.
Mari teendői nem csappantak meg a döntése miatt, hisz felsőbb éves hallgatóival több tucat előadásra van lekötött szerződésük, plusz új terveket szövöget, sőt már a tettek mezejére is lépett.
– 2020 szeptemberéről elindítom az alternatív színházamat, ami a Mensáros László Alternatív Színház – Ugródeszka nevet viseli. Ő kitüntetett a barátságával, és a tanáraim egyike volt. Csak olyan színészt szerződtetek, aki nálam végzett, csak értük akarok felelősséget vállalni. Már felkérésünk is van, első körben egy ötezer férőhelyes szabadtéri előadást kell megcsinálnunk. Ebben van a jövő, és menedzseri feladataim is lesznek! Hawaii, dizsi van, új élet vár rám!
Gór Nagy Mária azt is elárulta, hogy férje, a neves operatőr, Gulyás Buda is egyetért a döntésével, olyannyira, hogy már évek óta biztatta a színésznőt, hogy ne a tanodát helyezze kiemelt helyre az életében.
A Gór Nagy Mária Színitanodában rengetegen végeztek az elmúlt évtizedekben, sokan közülük ma már a hazai színjátszás és szórakoztatóipar népszerű alakjai. Közülük kérdeztünk néhányat a diákéveikről.
– Csodálatos kis közösség volt az ottani, az osztálytársaim és az alattam, felettem járók is egytől egyik fantasztikus emberek – meséli Fésűs Nelly. – A mai napig tartom a kapcsolatot velük. A tanodából azonnal az Operettszínházba kerültem, úgyhogy azt gondolom, számomra és egyébként szerintem minden „górnagyosnak” fontos mérföldkő volt ez az időszak az életében.
– Fantasztikus volt, mint az igazi, nagy amerikai mozi, amikor a művészpalánták saját magukra és egymásra találnak – emlékezik Pásztor Anna. – A felvételin rappeltem, táncoltam, impróztam, Mari egyből felvett. Azt mondta, bolond vagyok, és ilyenek kellenek oda. Diákként és tanárként egyszerre voltam jelen, koreografáltam az osztályunkat, meg az alattunk, fölöttünk járókat. Eszméletlen jó három év volt, a tanodásokkal azóta is tartjuk a kapcsolatot. Janza Kata is sokat köszönhet Górnak.
– Nagyon fontos állomása volt az életünknek, mert a zenés színház gyakran ugyanúgy válogatott innen meghallgatásokra embereket, ahogy a színművészetiről, ez óriási lehetőség volt számunkra. Így fordulhatott elő, hogy az Elisabeth címszerepét megkaptam, mert Polyák Lilla még nem végzett, és nem engedték ki. Arról nem is beszélve, hogy rengeteg jó tanárunk volt, és ami ott összekovácsolt minket, az a mai napig kitart.