Monique Covet számára alig léteznek tabutémák– így a menstruáció sem az. Szerinte kifejezetten fontos, hogy beszéljünk róla, hogy a férfiak is megértsék, miért változik meg a nők viselkedése a nehéz napokon. A manapság szexológusként dolgozó egykori pornódíva arra is kitért, hogy ő szeret-e menstruálni, illetve mi lenne, ha a kérdés a férfiakat is közvetlenül érintené.
Milyen érzés menstruálni?
Egy nőnek olyankor fáj a hasa, a dereka, húzódik a melle, esetleg mindent és mindenkit kiborít maga körül. Az aktuális partnerünkkel általában szakítani akarunk. Ez a hormonok játéka, ugyanakkor jó dolog, mert a termékenység jele. Ebből következik, hogy a férfiak és a nők szempontjából is nagyon fontos. Egy bizonyos életciklusról tanúskodik, ugyanakkor a nő meg is nyugszik, ha megjön a havi. Előtte viszont valóban idegbeteg.
Sok férfi panaszkodik arra, hogy a párja nehezen elviselhetővé válik az adott időszakban.
Mi nők máshogy vagyunk megalkotva. Ciklusosak vagyunk, akárcsak a Hold. Létezik telehold, újhold, stb. Minden nap változik, akárcsak a nők hormonrendszere. A legnyugodtabbak a menstruációs ciklus után vagyunk, a legtermékenyebbek a köztes szakaszban, de mielőtt meg kell jönnie, ingerlékennyé válunk – házisárkánnyá! Legalábbis a férfiak úgy élik meg.
Létezik olyan nő, aki szeret menstruálni?
Mindkettő típussal találkoztam. Olyannal is, aki igen, olyannal is, aki nem.
Ön hogy áll a kérdéshez?
Ezt ma már nem teszem, de volt időszakom, amikor injekcióztam magamat, hogy kimaradjon. Ez kényelmesebb volt, mint betétekkel mászkálni. 20-30 évesen irigyeltem a férfiakat, hogy nekik nem kell ilyen problémákat megoldaniuk.
Mennyire tartja köz- vagy magánügynek a menstruációt?
Ez kulturális kérdés. Sok afrikai országban megünneplik, amikor egy kislánynak először megjön. Törzstáncot járnak, hiszen örülnek, hogy a kislány nővé, azaz termékennyé válik.
Európában is meg kellene ünnepelni?
Minden anyának úgy kellene nevelnie a gyermekét, hogy amikor a kislány panaszkodik a kellemetlen tünetekre, elmagyarázza neki, hogy ez egy teljesen természetes dolog, mi több, így az egészséges. Akárcsak a kisfiú első magömlése.
A menstruációt a legtöbb közösségben tabunak tekintik. Nem igazán lenne illő megkérdeznem valamelyik kolléganőmtől, hogy éppen megvan-e neki.
Van egy kedves ismerősöm, aki egy nagy étteremhálózatnál dolgozik vezető beosztásban. Férfi. Ő nagyon megértő, és azt szokta mondani a női beosztottaknak, ha rosszul érzik magukat, nyugodtan szóljanak neki, és aznap nem a pénztárba osztja be őket. Igenis a havi baj kihozhat egy nőből olyan viselkedést, hogy beszól valakinek, akinek egyébként nem szóla be. El kell fogadni, hogy a menstruáció az idegrendszerünkre is kihat. Tolerálni kell, hiszen cserébe mi adjuk az életet. Én például menstruáció előtt rendszeresen szakítok.
Mit üzen a férfiaknak a témával kapcsolatban?
A megváltozott kedélyállapot ugyanúgy a szeretett kedvesükhöz tartozik. A nők számára ez egy havonta visszatérő teher. Mindenki máshogy éli meg. Van, akinek csak egy kicsit fáj, másnak jobban. Van, aki csak egy kicsit lesz idegeges, miközben más nők erőteljesebben.
Vajon a férfiaknak szükségük lenne a menstruálásra? Milyen hatást váltana ki belőlük?
A férfi egy érdekes összetételű lény. Nem vagyok benne biztos, hogy egy férfi képes lenne rá, hogy arra koncentráljon: tampont kell cserélnie. A férfiak az erőt képviselik: egy férfi inkább ne menstruáljon, mert baj lesz belőle!