Extrém

Exkluzív interjú: Cyril Chauquet dinoszauruszkorú halat is fogott már az Amazonasból

Bors

Létrehozva: 2022.06.17.

Több mint 700 ezer horgászigazolvánnyal rendelkező pecás van Magyarországon, és ez a szám egyre csak növekszik. A Bors hetente jelentkezik horgászrovatával, amellyel még több embert kívánunk kicsalni a tó- vagy folyópartra. Ezúttal exkluzív interjút adott a Borsnak a Viasat Exploreren futó Szörnyek nyomában című dokumentumsorozat francia sztárja, Cyril Chauquet, aki szó szerint fenevadakra vadászik.

Exkluzív interjú: Cyril Chauquet dinoszauruszkorú halat is fogott már az Amazonasból

Ekkora szörnyekhez milyen felszerelés szükséges?

A botnak, az orsónak, a damilnak, a forgókapocsnak és a tartozékoknak is a legjobb minőségűnek kell lennie. Éppen ezért magam ellenőrzök mindent, mert egy apró hiba is elég ahhoz, hogy elveszítsd a halat.

Ha jól értem, akkor mindent egyedül csinál? 

Általában igen. Nagyon nehéz ezt másra bízni, de egy idő után rá kellett jönnöm, hogy egyedül nem megy, ezért fogadtam magam mellé egy asszisztenst. Ő is nagyon jó horgász, többször pecáztunk már együtt. Amikor a nagy halakat üldözöm, nem mindig fér bele, hogy pepecseljek a felszereléssel, mert értékes időt vesztek. Éppen ezért mindig van kettő-három bot felkötve. Általában egyszerre csak egy bottal horgászok, a többi készenlétben várja, hogy bevessem. Szóval ezért is béreltem fel az asszisztenst, mert ő köti újra a szereléket, ha esetleg elszakad a zsinór.

Ezek szerint szakadt már be…

Igen, egy nagyon nagy hallal, de nem a kötés engedett el. De volt olyan is, hogy mechanikai hiba - például szétesett az orsó - miatt vesztettem el a ragadozót. Ez rendkívül bosszantó, de arra nagyon büszke vagyok, hogy a kötésnél még sosem szakadt szét a damilom. A horgászat sajnos egy ilyen műfaj, nem nyerhetsz mindig.

A kedvenc epizódom, amikor ön a csali. Mennyire kell ehhez bátornak lenni?

Nagyon. A saját félelmeidet kell legyőznöd. Ez egy ősi technika, az első telepesek fogták kézzel a halakat. A lényege: bedugod a kezedet egy lyukba a víz alatt, és várod, hogy a 90 kilós harcsa ráharapjon, mert védi a fészkét. Érdekes, de ha megtámad, nem ki kell húznod a kezed a szájából, mert akkor ráharap, hanem még mélyebbre kell tolnod, ami szembe megy minden józan ésszel. Nagyon izgalmas, és nemcsak ez, hanem az is, hogy nem tudhatod, mi vár rád az odúban, előfordulhat, hogy teknős vagy egyéb állat kapja el a kezedet.

Cápák között is úszkált mert…

Igen, Floridában. Góliát sügérre horgásztam. Ez a hal akár 300 kilóra is megnőhet. Hatalmas szájuk van, és roncsok között élnek, ezért le kellett mennem 20 méter mélyre, hogy a legnagyobb halakat kifogjuk. Miközben merültem, körülöttem cápák gyűltek össze. Aztán megláttam azt az óriási sügért, így odaúsztam a csalival a kezemben, a bot pedig a hajón volt. Muszáj volt így megközelítenem, mert a nagyobbak már tapasztaltabbak, így sejti, hogy csapda. De szerencsére nem támadtak meg a cápák, és a sügér is bekapta a csalit.

Melyik volt a kedvenc kalandja?

Ez egy nagyon jó kérdés, szerettem Kanadát, az Északi-tengert és az Amazonst is. Talán az utóbbi a kedvencem, mert sosem tudhatod, mi harap a horgodra. Lenyűgözött a víz, titokzatos és érintetlen.

Ott egy őskori halra is horgászott, amit előszeretettel árultak a brazil feketepiacon is…

Igen. Pirarucu a neve, egy valódi szörny. Több mint 300 kilóra is megnőhet, de sajnos már csak elvétve találkozni vele a vadonban. Kiváló ízű a húsa, ezért halászták le. Szerencsére a brazil kormány igyekszik elzárni olyan részeket, ahol szaporodhatnak, céljuk, hogy megmaradjon a vadon élő állomány. A fárasztása fantasztikus, amikor horogra akad, a vízből is kiugrik, minden erejét beleadja a küzdelembe.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek