Jövő

Hajdú Péter beparázott és erre minden oka meg is van – videó

Buster

Létrehozva: 2023.07.02.

Nyakunkon egy új paradigmaváltás, hiszen szinte már mindenki elkezdte használni azt a mesterséges intelligenciát, ami alig pár évtizede még csak a mozivásznon létezett. De vajon kell ez nekünk?

A legtöbbünknek csak játék a szinte a semmiből teret hódító mesterséges intelligencia, hiszen milyen jópofa is eldumálgatni vele és feltenni neki néhány bugyuta, félagyament, vagy komoly kérdést. Pedig a területen elért robbanásszerű fejlődés rengeteg morális, és etikai kérdést vet fel, hovatovább jócskán ad okot a félelemre is.

MI, M.I., A.I., AI, mesterséges intelligencia, robot, tech,
A mesterséges intelligencia átveheti felettünk az uralmat?  Fotó: Pixabay.com

Éppen ezért nehéz nyugodtnak maradni, miután az ember megnézte Hajdú Péter legfrissebb interjúját, melyben Keleti Arthur kibertitok-, jövőkutatóval beszélgetett. A Frizbi TV YouTube csatornájára felkerült interjú elején még Péter sem vette túl komolyan a nyakunkba lihegő jövőt, de hamar ráébredt, hogy James Cameron 1984-es utópiája ma már valóságosabb, mint azt valaha gondolni mertük.

Nem őrültség kijelenteni, hogy a Terminátorból ismert Skynet, vagyis az öntudatára ébredt szuperszámítógép már itt kopogtat az ajtón, azaz inkább a programozható kütyüink áramköreiben.

Hajdú Péter: „Kicsit sem vicces, ami ránk várhat”

A műsorvezető a Borsnak árulta el, hogyan vélekedik a küszöbön álló jövőről a szakértővel való beszélgetés után. 

– Amíg készültem a beszélgetésre, bevallom, többször mosolyogtam magamban, és arra gondoltam, hogy ki az a bolond, aki attól fél, hogy megelevenedhet mindaz, ami a Terminátor-filmekben van. Ezzel a prekoncepcióval ültem le Keleti Arthurral szemben, de nagyon hamar kiderült, hogy egy kicsit sem vicces az, ami ránk várhat, ha valahogy nem szorítjuk észszerű keretek közé a mesterséges intelligenciát. 

Félreértés ne essék, nem attól félek, hogy egyszer csak öntudatára ébred a mosogatógépem, vagy a mobilom, és rám támadnak, de az már világos, hogy a fizikai síkon túl is rengeteg kárt okozhat a mesterséges intelligencia, pláne, ha rossz kezekbe kerül”

– kezdte Hajdú, aki szerint mindenkinek érdemes figyelmesen megnézni a szekértővel készült interjúját, ezért csak néhány aggályát osztotta meg lapunkkal.

Hajdú Péter félelmei koránt sem alaptalanok  Fotó: YouTube/Frizbi TV

Lassítani kéne a fejlesztést...”

Gondolatai pedig minimum megfontolandóak, hiszen egy nálánál jóval szakavatottabb ember is fogalmazott már meg kritikát a mesterséges inteligenciával kapcsolatban. 

– Gondoljunk csak bele, milyen hirtelen lett világszerte hihetetlen népszerű a mesterséges intelligencia. Nagyon sokat beszélünk róla és rengetegen próbáltuk már ki valamilyen kezdetleges formáját programokon vagy applikációkon keresztül. Ha az egyszerű ember számára ezek már elérhetőek, vajon hol tarthat a fejlődés azokon a szinteken, ahol a fejlesztőzsenik dolgoznak? Az sem lehet véletlen, hogy Elon Musk nemrég azt mondta valahol, hogy lassítani kéne a mesterséges intelligencia fejlesztésén. Ijesztő ez az egész, ugyanakkor el sem tudom képzelni, hogy az emberiség ekkora baklövést kövessen el, mint ami érkezni látszik. Hiszen mindannyian azokon a filmeken szocializálódtunk, amelyekben ott a példa, hogy mi történhet, ha bármi képes lesz helyettünk gondolkodni és döntéseket hozni – fejtette ki a műsorvezető, aki persze tisztában van vele, hogy a „gépek lázadása” még messze van, de azzal is, hogy a jelenkor technológiája is számos veszélyt rejt.

Bárki személyiségét képes ellopni”

– Ma már egy kevésbé profi felhasználó is alkothat egy videót, melyen látszólag maga Vlagyimir Putyin, Joe Biden, vagy éppen Kim Dzsongun bejelent egy mindent elsöprő nukleáris támadást bárki ellen. Olyan hiteles vírusvideók készülhetnek így, melyekről még egy szakértő is csak nehezen, vagy egyáltalán nem tudja megállapítani, hogy nem valódiak.

 Persze biztosan komoly ellenőrzési folyamatok lépnek életbe mondjuk egy ilyen esetben és ezer ponton igyekeznek bizonyosságot szerezni a különböző szervek, mielőtt bármit reagálnának, de…

– És akkor itt vannak még az egyént érintő kérdések. Egy hekker bárki személyiségét képes ellopni úgy, hogy az arcát és a hangját is felhasználja egy csaláshoz. Mégis hová vezet ez? – tette fel a jogosnak tűnő kérdést a Frizbi TV műsorvezetője, aki bízik benne, hogy a mesterséges intelligencián dolgozó szakemberek tisztában vannak a potenciális veszélyekkel és ennek szellemében fejlesztik a technológiát. Bárhogy is van, nagyon közel van egy paradigmaváltás, ami új irányt szabhat a földi életnek.

 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek