Minden családban, párkapcsolatban és persze zenekarban is kialakulnak olykor-olykor viták, nézeteltérések. A Tankcsapda három tagja, Lukács Laci, Sidlovics Gábor és Fejes Tamás őszintén vallott arról, hogyan oldják meg ezeket a helyzeteket.
Harmincnégy éve alakult meg hazánk egyik legsikeresebb rockegyüttese, a Tankcsapda. Az évek során a debreceni zenekar több tagcserét is túlélt, a legutóbbi klipforgatásukon pedig a hullámvölgyeikbe is beavatták a hot! magazin olvasóit.
hot!: Több mint harminc éve töretlen a Tankcsapda sikere. Mi ennek a titka?
Lukács László: Szerintem nincsen semmiféle titok. Leginkább abban rejlik az erőnk, hogy szeretünk azzal foglalkozni, amivel foglalkozunk. A közönségünk is érzi, hogy nem egy felvett póz vagy manír az, amit látnak tőlünk, hanem valóban belőlünk jön.
Fejes Tamás: Ezenkívül szerintem még az, hogy a saját kezünkbe vettük az irányítást.
Sidlovics Gábor „Sidi”: Mindhárman elköteleződtünk a zene iránt, és ez a legfontosabb hajtóerő a csapatban. Minden dalunk esetében bedobáljuk a közösbe az ötleteinket. A legutóbbi videóklipünknél is ez volt: ha jól emlékszem, egy megbeszélésen voltunk a MOL székházban, amikor már tudtuk, hogy a Pesten megjelent Isten című dalunkhoz készítünk majd egy klipet. Amikor mentünk ki a liftből, akkor beszéltük Laciékkal, hogy mennyire jó lenne itt forgatni. Az ötletet nagyon hosszú és aprólékos szervezés követte. Magát a sztorit viszont már a kreatív csapat és a rendező álmodta meg.
hot!: Hogyan épül fel az együttes dinamikája?
Sidi: Néha nem egyszerű, mert eléggé erős személyiségek vagyunk, de megvan a kellő érzelmi intelligenciánk ahhoz, hogy tudjuk, mikor kell hátra- vagy előrelépni. Nagyon fontos, hogy néha le tudjuk rakni az egót, és csak a zenekar érdekeit nézzük, nem pedig a sajátunkat. Van egy általános szabályunk: ha valamiről dönteni kell, akkor általában szavazunk. Ha már ketten letették a voksukat valamire, akkor a harmadiknak alkalmazkodnia kell ehhez.
Laci: Igen, vannak olyan helyzetek, amikor valóban egyfajta szavazással döntjük el, hogy mi legyen, de olyanok is akadnak, amikor egyvalakinek kell döntenie. Ugyanis ha minden egyes alkalommal összeülne a zenekar, akkor nem lenne időnk semmi mást csinálni!
hot!: Kinek mi az erőssége?
Laci: Nagyon kevés kivétellel minden dalszöveget én írok, de mindhármunknak vannak részfeladatai: én határozom meg a zenekar gondolatiságát leginkább a dalszövegeken keresztül. Amióta megalapítottam a Tankcsapdát, sosem volt számomra mindegy, hogy kikkel zenélek. Ahhoz, hogy ez az egész működjön, kellenek az ötleteik, a tehetségük, a lelkük.
Sidi: Mindhárman a zenéhez értünk a legjobban, de az évek alatt kialakult, hogy azon túl kinek mi az erőssége: én a vizuális és a grafikus témákkal foglalkozom, Laci ugye a dalszövegeket írja, Tomi pedig nagyon jó üzleti stratéga.
Tomi: Hát ezt mondjuk inkább úgy, hogy a vakok között a félszemű a király – Laci és Sidi tipikus művészemberek, nincs igazán üzleti érzékük, de ezzel nincs is semmi baj. Emiatt ez a szerep valamilyen szinten rám hárul, de nekem is ugyanúgy a zene a legfőbb feladatom, és ahhoz értek én is a legjobban. Szerintem egységében kell nézni a dolgokat, tehát azt, hogy mi hárman együtt mit képviselünk.
hot!: A zenekaron kívül is jó a kapcsolatotok?
Tomi: Van, amikor szeretjük egymást, és van, amikor utáljuk. Most nagyjából a kettő között vagyunk, kezdünk kijönni egy nagyon durva „utálom” időszakból. Mindenkinek megvannak a saját sérülései, hiszen össze vagyunk zárva. Ez olyan, mint egy házasság. Lacival több mint húsz éve dolgozom együtt, így volt, amikor többet aludtam vele, mint a volt feleségemmel! Annyira erős köztünk a kötelék, ami túlmutat egy sima barátságon. Régebben volt, amikor együtt jártunk nyaralni, néha viszont jobb, ha tartunk egy kisebb távolságot ahhoz, hogy a Tankcsapda működni tudjon. Aztán persze az is lehet, hogy három év múlva újra sülve-főve együtt leszünk, ezt sose lehet tudni.
Laci: Valóban olyanok vagyunk, mint egy házaspár, csak hárman; vannak jó időszakaink, és vannak rosszabb periódusaink. Egy „gyermek”, vagyis album születésénél az esetleges problémák háttérbe szorulnak, mert mindenki az újdonságra fókuszál. Máskor meg fáradtabbak vagyunk, és előjönnek a hétköznapi gondok.
Sidi: Csak a tündérmesékben létezik olyan, hogy ilyen hosszú idő alatt sosem alakul ki konfliktus egy zenekarban.
Teljesen természetes, hogy vannak és lesznek is összetűzések közöttünk, de ezeket megtanultuk kezelni.
hot!: És hogyan teszitek?
Sidi: Napokig tudnék erről beszélni! (Nevet.) Lényegében megpróbálunk odafigyelni arra, hogy tiszteletben tartjuk a többiek érzéseit, tehát nem sz*rozzuk a másik munkáját. Viszont az is fontos, hogy kimondjuk, ha valami nem jó. Annak sosincs jó vége, ha mindent a szőnyeg alá söpör az ember, mert az előbb-utóbb robban.
Laci: Igyekszünk a lehető legzökkenőmentesebben átvészelni ezeket az időszakokat, és menni tovább.
Persze tudjuk, hogy semmi sem tart örökké, de mi megyünk, ameddig csak lehet!
Tomi: Két választásunk van: vagy az emberi gyarlóságunkat nézzük – vagyis az egónkat –, vagy megtanulunk a jelekből továbblépni, és jobbá tenni azt, ami a problémát okozta. Mind a hármunknak a zenélés és a színpad az élete, tehát az a lényeg, hogy elsősorban az együttes érdekeit nézzük, és ne a sajátjainkat. Azon vagyunk, hogy a zenekart hosszú távon egyben tudjuk tartani, mert egy ilyen jól működő sikersztorit vidékről nem nagyon látott még Magyarország, és ezt hülyeség lenne egóból szétrugdosni meg agyonverni.
hot!: Van valamilyen rituálétok a fellépések előtt?
Sidi: Van egy pacsink, amit már legalább tíz éve alkalmazunk. Ezt minden koncert előtt megcsináljuk.
Tomi: A Számolj vissza című dalunk videóklipjében van ez a kézfogás. Van egy üzenete: mindegy, ki honnan jött – egységben van az erő. Szerintem ez egy tök jó szokás. Amikor koncert előtt pacsizunk, Laci háromig számol, és bemondjuk a helységnevet, ahol fellépünk.
Megfigyeltem, hogy ha valakinek elcsúszik az ujja vagy szétesik a kézfogás, akkor nem lesz annyira jó a buli, mint amikor teljesen stabil. Fura, de eddig tényleg így tapasztaltam, pedig sosem hittem ilyesmiben.