Mindenre fel vannak készülve...
Az egész világot sokkolta, amikor kiderült, hogy III. Károly királynál rákot diagnosztizáltak. A Buckingham-palota tájékoztatása szerint az uralkodó kezelése már meg is kezdődött.
Egyelőre úgy néz ki, hogy a betegsége kezelhető és jelenleg a legfontosabb feladatait is eltudja látni, így például heti rendszerességgel egyeztet a brit miniszterelnökkel és a színfalak mögött intézi az állami ügyeket is, ugyanakkor a kezelések miatt már most sok programját le kellett mondania. A király több időt tölt Vilmos herceggel is, aki hivatalosan követi őt a trónon.
Bár még nagyon korai lenne arról beszélni, hogy mi lesz, ha III. Károly király életét vesztené, ám egy ilyen betegség híre mégis csak tervezésre készíti a hivatalos szerveket.
Az ilyenkor alkalmazandó protokoll még az 1937-es régensi törvény, amely VI. György király nevéhez köthető, aki III. Károly király nagyapja volt. Az ő uralkodása idején lépett hatályba, mivel az ő örököse II. Erzsébet királynő volt, aki ekkor még csak 10 éves volt. A törvény akkor alkalmazandó, ha a trónörökös uralkodó még nem töltötte be a 18. életévét, nincs az országban, vagy cselekvőképtelen.
Átmeneti cselekvőképtelenség vagy az országból való távollét esetén az uralkodó ugynevezett államtanácsosokat delegálhat a nevében.
Ez történt a néhai uralkodó, II. Erzsébet királynő esetében is, aki halála előtt felkérte Károly herceget és Vilmos herceget, hogy vegyenek részt a brit parlament 2022-es állami megnyitóján. Az államtanácsosok minden esetben a királyi család tagjai és egyszerre többen is elláthatják a királyi feladatokat.
Károly király esetében ez Kamilla királyné, Vilmos walesi herceg, Harry herceg, András herceg és Beatrice hercegnő lehetnének. A király ház azonban 2022-ben azt mondta, hogy ez csak a királyi család dolgozó tagjaira vonatkozik, így emiatt Kamilla királyné, Vilmos herceg, Anna hercegnő és Eduárd herceg támogatná a királyt, ha cselekvőképtelenné válna.
Egyébként a jogszabályok kiterjednek egy régensre is, ez azonban csak abban az esetben lépne életbe, ha az uralkodó tartósan nem tudná ellátni a feladatait. Ez az lenne, aki a következő a trónöröklési sorban, vagyis jelen esetben Vilmos herceg. Ebben az esetben ő venné át a brit uralkodó legtöbb teendőit, leszámítva a törvényjavaslatokhoz való királyi hozzájárulás megadását - írja a Daily Mail.