Skrapits Erik egykor tinisztár volt, most a legkisebbeket szórakoztatja. Maga Brandnyúl mesélte el, miért lett osztrák postásból magyar gyerekpop-ikon.
17 évesen tinisztár, a No Thanx együttes énekese. Huszonévesen szólókarrierbe kezd, később menedzserként dolgozik itthon, majd egy gyorsétteremláncban és postásként Ausztriában. A hot! magazinnak adott portréinterjút arról, hogy napjainkban Brandnyúl jelmezében szórakoztatja itthon a gyerekeket. Skrapits Erik felesége, Fanni, először hallani sem akart a zenészről, mára két kislányt nevelnek, Mollit és Lolát.
hot!: Nem könnyű kimondani a vezetéknevedet. Nem szokták elírni?
Skrapits Erik: A Skrapits horvát név; van, hogy félrehallják, félreírják. Szeretem a nevemet, soha nem akartam megváltoztatni, és büszke vagyok a származásomra. Jó, ha tudják, hogy itt is élnek horvátok, Szentpéterfán például, ahol a szüleimmel laktunk. Ez egy Szombathelytől harminc kilométerre lévő település, közel az osztrák határhoz. Összetartó közösség él itt, a népzene, a néptánc, a horvát kultúra a mindennapok része – ebben nőttünk fel. Édesapám báli zenész, édesanyám is énekelt.
hot!: Te tulajdonképpen egy horvát tehetségkutatón tűntél fel. Onnan hívtak a No Thanx-be?
S.E.: Nagyon sokszor megmérettem magam addig, sok olyasféle horvát műsor volt, mint az X-Faktor vagy a Megasztár, csak kisebb volumenűek. 16 évesen a Gradistye hangja tehetségkutatón léptem fel. A No Thanx gitárosa hívott az együttesbe: olyan frontembert kerestek, mint én. A lemezkiadó szeretett volna a népszerű Tokio Hotelhez hasonló magyar zenekart menedzselni. Nem kellett válogatni a tagokat, már együtt voltunk – nekik csak stylingolni, népszerűsíteni kellett minket.
hot!: Nagyon fiatalon lettetek hirtelen népszerűek. Hogy viseltétek el a rajongást?
S.E.: Élveztük a sikert, de nem szálltunk el.
Volt persze kis iszogatás, de módjával: az egyik tagunk csak 14 éves volt, mögöttünk ott állt a vidéki lét, a szülők... De hihetetlen szintű extázis volt átélni a fellépést meg a közönség ünneplését.
Megérkezett a turnébuszunk, tapadtak rá, sikoltoztak, elájultak a lányok, dobálták a fehérneműket… Azért helyén tudtuk kezelni a dolgot. Elterjedt például, hogy szeretjük a Túró Rudit – zsákszámra hozták nekünk. Jó móka volt.
hot!: Ebben az időben ismerkedtél meg a zenetévés Kiss Orsival, Kisóval. Nem zavart titeket a kilenc év korkülönbség?
S.E.: Én 18 voltam, ő 27. Idősebb voltam a koromnál, nagyon gyorsan fel kellett nőnöm. Felnőttként éltem, nem kértem pénzt a szüleimtől. Mindketten ismertek voltunk, és a környezetünk nem tett megjegyzéseket ránk.
hot!: Hogy ismerkedtetek meg a feleségeddel?
S.E.: Szombathelyen elvégeztem az egyetemet, majd Budapesten marketingmenedzserként dolgoztam egy plázában. Ott volt ő is, és nagyon nem rokonszenvezett velem. Túlbuzgónak tartott, idegesítettem.
Talán az egyetlen volt a lányismerőseim közül, akinek „kimaradt” a No Thanx-es Erik: fogalma sem volt az életemnek arról a szakaszáról! Hosszabb ismeretség, közös munka után randevúra hívtam. És már az első alkalommal eldöntöttem: ő lesz a feleségem.
Rendeztem magam körül a kapcsolatokat, hogy ő legyen az egyetlen. Nem akart megváltoztatni – úgy fogadott el, ahogy vagyok. Nem az a fajta lány, aki percenként telefonál, hogy hol vagyok, menjek már haza. San Franciscóban kértem meg a kezét, az NBA-ben játszó Golden States Warriors kosárlabdacsapat meccsén. Az ottani barátaim segítettek: megjelent a kivetítőn, hogy „Akarsz-e a feleségem lenni?” Mindenki tapsolt, a győztes mérkőzés után az utcán is minket ünnepeltek a nézők. Harmincéves korom előtt szerettem volna apa lenni. Sikerült! Molli hatesztendős, Lola hároméves. Szenvedélyünk az utazás, nagyon sok helyre megyünk; szállodákban láttunk gyerekdiszkókat, onnan jött az ötlet, hogy gyerekműsorokat kéne csinálni.
hot!: Közben Ausztriában is dolgoztál. Hogy jutott eszedbe hamburgert készíteni, leveleket kihordani?
S.E.: Egyszerűen: ott többet kerestem, nem is kellett sokat utazgatni, ott a kert végében a patak, azon túl a határ. A leveleket is szívesen vittem ki. Jó volt a fizetés, a nyugdíjasok megkínáltak kávéval, és sokszor kaptam borravalót is.
hot!: Miért hagytál fel a jól fizető postáskodással?
S.E.: Amikor annyira beindult a Brandnyúl gyerekzenei produkcióm, hogy egy hónapban harminc fellépésem volt, a kettő már nem ment együtt.
A gyerekeink be vannak avatva: sokszor ott vannak ők is, de nem árulják el, hogy én vagyok a nyúl. Ugyanazt mondják, amit én, hogy apa a nyúl segítője.
Nagyon odafigyelünk rá, hogy ne butuska gyerekdalokat írjunk. A mi dalaink arra biztatnak, hogy ne ülj folyton a tévé előtt, menj ki a szabadba, ugrálj, táncolj, és egyél egy répát. Még most is meglepődöm a klipek sokmilliós nézettségén: rendszeresen ott vannak a YouTube leghallgatottabb dalai között, Azahriah és Majka közelében, és ez abszolút nem jellemző a gyerekzenekaroknál!
hot!: A határ mellől Budapestre költöztetek. Mi hozott titeket a fővárosba?
S.E.: Szentpéterfáról nehéz koncerteket szervezni, utazgatni. De nagyon szeretem a szülőhelyemet, a családomat. Van, hogy hazaugrom a szüleimhez egy reggelire – szerencsére fiatalok, jól vannak, édesanyám 60 éves, édesapám 64 –, beszélgetünk kicsit, aztán megyek tovább.
hot!: Erik-dalok már nem készülnek?
S.E.: Nincs rá idő. Nekem a Brandnyúl a mindenem: egy olyan projekt, ami az elejétől fogva az enyém. Rengeteg munkánk van benne. Nagyon sok energiát fektetünk a dalok kidolgozásába, a videoklipekbe. Olyanra igyekszünk csinálni mindent, hogy remélhetőleg a gyerekeknek és – ez nagyon fontos – a szüleiknek is tetsszen.
A legjobb tesztalanyok a saját gyerekeim. Amikor azt mondják, hogy „Apa, hallgassuk meg még egyszer!”, akkor tudom, hogy a dallal jó úton járok.
A családom a mindenem, és imádom, hogy olyan dolgot csinálhatok, ami őket is szórakoztatja. De persze a gyerekek és a zene mellett van még valami, amire nagyon büszke vagyok: nemrég meghívtak egy szimfonikus koncertshow-ra az Aréna Savariába, ahol a szombathelyi szimfonikusokkal, Szulák Andreával és Serbán Attilával egy színpadon léphetek fel.