Régiség

Kincsvadászok: Katona Szandra elárulta, milyen kincsekre bukkanhatunk otthon

Létrehozva: 2025.04.07. 07:15

Egy kis odafigyeléssel és tanulással bárhol kincsekre bukkanhatunk, akár a saját otthonunkban is. Dr. Katona Szandra, a Kincsvadászok című tévéműsor kereskedője izgalmas kalandként tekint a munkájára.

A Veszprém vármegyei klasszicista kúria alsó szintjén van a raktár, illetve a Kincsvadászokból ismert Katona Szandra férjének a kézműves manufaktúrája, ahol a restaurálást végzi. Az emeleten találjuk a családi vállalkozásként működő műtárgygalériájukat, ami gyakorlatilag egy antik paradicsom.  

Hatalmas népszerűségnek örvend a Kincsvadászok

A lakberendezés, a befektetés és a régiségek

A Kincsvadászok Szandája már gyerekkorában megszerette a klasszikus bútorokat, teljesen természetes volt számára, hogy például a családi hagyatékból fennmaradt, antik étkező asztalnál esznek. Műtárgy kereskedőként is a hasonló örök darabokat kedveli. 

– Mindig is vonzott az antik miliő – árulja el a kincsszakértő a Fanny magazinnak. – Egyértelmű volt, hogy a férjemmel ebben a szellemiségben rendezzük be az otthonunkat. Egy idő után, annyira felgyülemlett a sok tárgy, hogy muszáj volt eladni valamit. Valahogy így kezdődött a mi közös szakmai történetünk. Jellemzően klasszikus, polgári lakberendezéssel foglalkozunk a 18. és 19. századból. 

Manapság már sokan a drágább darabokat sem gyűjtési szándékkal veszik meg, hanem befektetési és lakberendezési céllal. Tehát, hogy gyönyörködjenek benne és tudják, hogy amit vesznek, az értékálló és nem fogják tíz év múlva a szeméttelepre dobni. A jó minőségű antik bútor mindig jó befektetés. 

A bútorlap komódot biztos, hogy tíz év múlva kidobod, sőt még te fizetsz, hogy elszállítsák. Viszont az antik komódnak, ha nem is emelkedik az ára, az biztos, hogy megtartja az értékét. Vannak olyan tárgyak, amiknek az évek múlásával emelkedik az értéke, ilyenek a különleges darabok, amikből már nagyon kevés van, egy-egy barokk darab, egy-egy neves tervező bútora. A festmény ára gyakran hektikus, és a divat hullámoktól is függhet. Érdemes figyelgetni a piacot, a nagy, magyar aukcióházak kínálatát, hogy mi az, ami kezd divatba jönni. Ha az ember még az elején kapja el a hullámot, akkor komoly befektetésre tehet szert.

Kincsvadászok, Katona Szandra
Katona Szandra szerint akár otthon is bukkanhatunk kincsekre  Fotó: László Zsigmond / PHOTOZSIGMOND.ART

 

A Kincsvadászok szakértői szerint ezt szükséges megvizsgálni egy régiségnél

Szandra gyakran megkapja azt a kérdést, hogy laikusként miként lehet pénzt keresni műtárgyakkal?! Szerinte vannak olyan alap tárgyak, amikkel nem lehet mellé lőni.

– A barátainknak is meg szoktuk mutatni, hogy egy-egy tárgynál mit kell megvizsgálni – magyarázza. – Az ezüstök esetében érdemes megtanulni két-három fémjelet, ilyen például a klasszikus, monarchiás jelzés. Az itthon fellelhető ezüst tárgyak 70 százalékán ezt találjuk és ez mutatja meg nekünk, hogy az adott tárgy ezüst. Én már csukott szemmel is felismerem, mert ha megdörzsölöm, jellegzetes szaga van, amit nem lehet mással összekeverni. A kerámiáknál, porcelánoknál a tárgyak alján levő jelzést nézzük meg, ha szerencsénk van, valamelyik nagy, magyar manufaktúra nevét találjuk rajta: Zsolnay, Herendi, Komlós Kerámia, Gorka Lívia. Ha egy festménynél Képcsarnok vállalat címkét találunk, az azt jelenti, hogy a háború utáni időkből való, amikor a művészek nem árulhatták a saját festményeiket. A bútoroknál kicsit nehezebb a helyzet, mert mondjuk egy barokk darabnál semmilyen jelzés nincs, ezeknél elengedhetetlen a szakértelem. Én ezt a kutatómunkát szeretem, mire rájövünk, hogy egy tárgy melyik évből való, hol készült, ki készítette és kié volt. Minél több mindent megtudsz róla, annál nagyobb az értéke. A szakmai csúcsunk a holokauszt hegedű. Egyszer, egy hölgy nyomta a kezembe, ajándékba adta a vásárlásaink mellé. Ötéves kutatómunka után derült ki, hogy ez az egyetlen olyan hangszer, ami bizonyítottan egy náci haláltáborban készült. Ez egy olyan történet, amire minden műkereskedő vágyik. 

Kincsvadászok hegedű
Holokauszt hegedűre a legbüszkébb a műkereskedő  Fotó: László Zsigmond / PHOTOZSIGMOND.ART

Dr. Katona Szandra jótanácsa: járjunk nyitott szemmel

A szakember szerint sokan nem is gondolnák, hogy szó szerint bárhol rábukkanhatunk egy-egy értékes darabra: lomtalanításnál, piacon, garázsvásáron, sőt a saját otthonunkban is.

– Számtalanszor van olyan, hogy megyünk valahova értékbecslésre, mert mondjuk, van egy tálalószekrényük – meséli. – Kiderül, hogy az nem ér sokat, de van rajta egy kerámiaváza, vagy egy porcelán, ezüst tárgy. Nagyon sokszor velünk élnek ilyen értékes darabok, csak nem vesszük észre. Tipikus eset, hogy a fiatalok ezüst tárgyakat, kézicsomózású szőnyeget, régi órát, zsebórát találnak a nagyszülőknél. Ha nem tartják karban ezeket a holmikat, akkor idővel feledésbe merülnek. 

A festményeknél előfordulhat, hogy tisztítás után előkerül egy szignó, és hirtelen többszáz ezret vagy milliós tételt is érhet. 

Az ezüst tárgyak ára attól függ, hogy hány grammosak, de egy kis teáskanál körülbelül 10 ezer forint körül van, egy evőeszköz készlet pedig 6-700 ezer, de akár másfél millió forint is lehet. Rengeteg olyan sztori van, hogy akár lomtalanításkor bukkantak rá valamire. Nekünk is volt már olyan, hogy épp kirándulni mentünk, a férjem pedig meglátott az egyik településen egy kikukázott széket, amit azért vittünk el, mert a lába alkatrésznek kellett neki valamihez. 

Az egyik legemlékezetesebb történetünk az, amikor hirdetés alapján elmentünk egy garnitúrát vásárolni, ami a garázsba volt kirakva. Kilógott egy szőnyeg a polcról, amiről kiderült, hogy öt éve a macska fekhelye volt. Végül úgy szereztük meg, hogy vettünk nekik cserébe egy cica fekhelyet és mellé ráfizettünk néhány ezret. Egy gyönyörű, 200 éves török szőnyeg volt ez, ami később Hollywoodig is eljutott, mert kibérelték tőlünk egy nemzetközi filmbe. 

Kincsvadászok VIP

Tavasszal folytatódik a TV2 sikeres reality-je: a Kincsvadászok. Két évad után, ezúttal hírességek állnak a szakemberek elé, hogy megmutassák az otthon őrzött régiségeiket. 

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek