Az enyészetté lett tavaly Kovács Apollónia sírja: Így néz ki most a nyughely – Fotó!

Kovács Apollónia
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 09. 06:07
A 2012-ben elhunyt előadóművész végső nyughelye tavaly nyáron még áldatlan állapotban volt a Fiumei úti sírkertben. Kovács Apollónia barátja akkor felháborodottan nyilatkozott.

Pályája csúcsán a magyar és cigány nóták királynőjeként emlegették Kovács Apollónia énekesnőt. A Kossuth-díjas előadóművész halála annál méltatlanabb volt: egy budakalászi idősek otthonában hunyt el 2012-ben, az otthon lakói nem is tudták, mekkora művész volt.

Kovács Apollónia
Kovács Apollónia egy idősek otthonában halt meg (Fotó: Facebook)

„Telefonon tudtam meg a kollégáktól, hogy meghalt”mondta a Borsnak még 2012-ben Tolnai András, a 100 Tagú Cigányzenekar énekese. 

„Apollónia hét-nyolc éve visszavonult, egészségügyi okok miatt, súlyos szívbeteg volt és reumával küszködött. Úgy döntött, nyugalomban szeretne élni. Régebben a legjobban fizetett énekesnők egyike volt, de élete vége felé sajnos nehéz körülmények között élt. Nem volt gyermeke, csak egy unokahúga, aki egyben a keresztlánya is volt” – mesélte a Borsnak szomorúan a régi pályatárs.

Kovács Apollónia az utóbbi időszakban már olyan rossz állapotban volt, hogy 2011-ben a Kossuth-díjat sem tudta átvenni, keresztlánya jelent meg helyette.
A díjtól meghatódott. Halálával egy korszak zárult le. Ő volt a népdalok, a magyar nóták és a cigány dalok királynője, több generáció nőtt fel a művészetén, pótolhatatlan veszteség az eltávozása” – mondta Tolnai.

Mi történt Kovács Apollónia sírjával?

A 2012-ben elhunyt énekesnőt, előadóművészt a Fiumei úti temetőben helyezték örök nyugalomra. Bár a művésznő 1974-ben megözvegyült, és férje, Grabócz Miklós elvesztése után nem házasodott újra, sírját sokáig rendben tartották a rokonai és a tisztelői. Egy évvel ezelőtt a Ripost viszont arról számolt be, hogy szégyenteljes állapotba került Kovács Apollónia sírja. A nyughelynél álló fakereszt kidőlt, az üres váza felborult, pedig a sírfelirat egyértelműen jelzi, hogy egy kivételes tehetségű művésznő nyugszik a földben.

„Kossuth-díjas előadóművész. A magyar nótát és népdalt lélek mélyéig hatoló, magával ragadó szépséggel, kivételes tisztasággal szólaltatta meg” – áll a sírkövön.

Kovács Apollónia
Kovács Apollónia sírja tavaly nyáron kifejezetten rossz állapotba került (Fotó: Ripost olvasó)

„Most voltam kint nála a temetőben, nagyon szomorú a látvány. Sajnos ennyi a művészet és a Kossuth-díj. A kollégái, művésztársai is elfeledkeztek róla” – háborgott a Ripost-nak Kovács Apollónia neve elhallgatását kérő ismerőse tavaly júliusban.

Kovács Apollónia
2024 nyarán még a kereszt is ki volt döntve Kovács Apollónia sírján (Fotó: Ripost olvasói fotó)

Rendbe hozták a Kossuth-díjas művész végső nyughelyét

A Bors egyik olvasója a minap – még a heves esőzések előtt – járt kint a VIII. kerületi sírkertben. Megnyugodott, amikor meglátta, hogy Kovács Apollónia sírját azóta rendszeresen gondozzák és a keresztet is a helyére tette valaki.

„Még emlékszem is a felháborodásomra, amikor tavaly megláttam, mi történt a szomorú sorsú művész sírjával. Pár napja, még a hétvégén viszont azt tapasztaltam, hogy azóta rendben van tartva, úgy, ahogy az egy Kossuth-díjas művésznő végső nyughelyéhez illendő” – magyarázta olvasónk.

Kovács Apollónia
Rendbe hozták Kovács Apollónia sírját (Fotó: Facebook)

Kovács Apollónia bejárta a világot

Kovács Apollónia gyermekkorát nagyrészt Nyárádremetén töltötte. A második világháború idején Kolozsvárott figyeltek fel hangjára, de csak a béke beállta után, 1945-46-ban a Józsa Béla Athenaeum Művészképzőjében tanulhatott. Tanárai Borbáth Magda, Maczalik Gabriella és Poór Lili voltak. Magánúton képezte tovább hangját Lorenz Kornéliánál és Szikossy Gizellánál.

A végzés után színésznő volt egy nagyenyedi magántársulatnál. 1949-ben a Nagyváradi Szigligeti Színházhoz szerződött. Rendszeresen énekelt a város római katolikus székesegyházának kórusában. Az 1950-es években gyakran szerepelt a kolozsvári rádióban népdalfelvételeivel, az évtized második felében már a Magyar Rádióban is hallható volt későbbi férje, Grabócz Miklós közbenjárására.

1961 novemberében települt Magyarországra, szabadfoglalkozású előadóművészként Budapesten élt, és magyar cigánydalokat adott elő. Már 1962-ben elkezdett külföldön szerepelni. A következő évtizedekben egészen Kanadáig, Új-Zélandig eljutott. 1964-ben kötött házasságot Grabócz Miklóssal, 1974-ben megözvegyült.

Nemcsak előadta, hanem férjével gyűjtötte is a dalokat, illetve egyes dalokat ő fordított le magyar nyelvre. 2007-ben a népi kultúra és népdalkincs ápolásáért, illetve előadó-művészete elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntették ki. 2011-ben megkapta a Kossuth-díjat is, de ezt már személyesen nem tudta átvenni.

Élete utolsó szakaszában súlyos betegségek kínozták. Egy idősek otthonában halt meg.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.