A gyógyító spárga
A spárga egyedi ízű, különleges étel, mely igazi áldás szervezetünk számára a tavaszi regenerálódás során.
A növényről
A spárgaként, egyes vidékeken csirágként, másutt nyúlárnyékként ismert zöldség tudományos neve: közönséges spárga (Asparagus officinalis). A növény megvastagodott, zsenge hajtásai kerülnek a tányérokra, ezt nevezzük köznapi értelemben spárgának.
Zöld, fehér vagy lila?
Alapvetően kétféle spárgával találkozhatunk a hazai piacokon: a fehérrel és a zölddel, de mindkettőnek létezik lila változata is, melyekhez leginkább a delikátboltokban juthatunk hozzá, ahogy a salátákhoz, ázsiai ételekhez kiváló zsenge vadspárgához is.
Európában legkedveltebb a fehér spárga, mely a csúcsától a végéig fehér, mivel a föld alatt növekszik. Lágy, kellemes, enyhén aromás íze
miatt népszerű, de ez a fajta tartalmazza a legkevesebb vitamint és ásványi anyagot. A csúcsoktól a szár végéig meg kell hámozni. A szárvégeket minden esetben törjük le – így megszabadulhatunk a fás részektől, mivel a szár ezek felett pattan el. Lila változata fehér rokonánál erősebb, markánsabb aromákkal rendelkezik – növekedés közben csúcsai kissé kibújnak a földből, ennek köszönheti halványlila színét. Felhasználása fehér rokonával egyező.
A zöldspárga a föld felett növekszik, ennek köszönheti élénkzöld színét, lágy, kellemes aromáit és magas vitamin-, valamint ásványianyag-tartalmát. A klorofillban, C-vitaminban különösen gazdag zöldspárga karotin- és rutintartalma is jelentős. Nem kell meghámozni – elég, ha a szár alsó részét kissé meghajlítjuk: ahol elpattan, onnantól a csúcsig élvezhető.
Gasztro magazin a keddi Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!
Recept: Spárgás tortácskák sonkával
Hozzávalók: 1 csomag leveles tészta (250 g) • 200 g zöld spárga • 150 g füstölt sajt • só • őrölt színes bors • 1 ek. citromlé • 2 ek. olívaolaj • 1 kisebb tojás a kenéshez
1 adag tápanyagtartalma: 473,4 kcal; 15,5 g fehérje; 34 g zsír; 22,7 g szénh.
Dietetikus tanácsa: Cukorbetegek teljes kiőrlésű leveles tésztával; lisztérzékenyek gluténmentes leveles tésztával; tejcukorérzékenyek laktózmentes leveles tésztával és laktózmentes sajttal készítsék.
Elkészítés:
1. A sajtot lereszeljük.
2. A spárgavégeket letörjük, megmossuk és leszárítjuk.
3. Az olívaolajat összekeverjük sóval, frissen őrölt színes borssal és a citromlével, majd ráöntjük a spárgára és összeforgatjuk. Ezután hagyjuk 10 percet állni.
4. A leveles tésztát 8 egyenlő nagyságú kockára vágjuk.
5. A szélén 2 cm-nyi részt szabadon hagyunk és a közepét megszórjuk sajttal, majd rásorakoztatjuk a méretre vágott spárgát.
6. A tészta szélét megkenjük a felvert tojással, majd 160 fokra előmelegített sütőben 20 perc alatt készre sütjük.