<p>Kik vehetik igénybe a Magyar Nemzeti Bank védjegyével ellátott konstrukciókat? Kevesebb, mint egy éve vezették be a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshiteleket (MFL), ám idén januárban már a lakáshitelt igénylők mintegy 40 százaléka a védjeggyel ellátott, kiszámítható konstrukciók közül választott. Az ügyfelek érdeklődése a fogyasztóbarát lakáshitelek után egyre nő, de kik és milyen feltételekkel igényelhetnek az MFL konstrukciók közül?</p>
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjegyet a Magyar Nemzeti Bank 2017 nyarán a kamatfelárak csökkentése és a hiteltermékek átláthatóságának növelése érdekében vezette be. A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjegy célja, hogy szélesebb körben elérhető, közérthető és áttekinthető feltételrendszerű, egyszerű és gyors ügyintézés mellett felvehető lakáscélú jelzálogkölcsönök kerüljenek a hitelt felvenni készülők elé.
Összehasonlíthatóságuk révén könnyen kiszámítható, pontosan milyen feltétellel kell kalkulálni az egyes hiteltermékek esetén. A kamatperiódus hossza, amely időszakban a felvett kölcsön törlesztőrészlete nem változik, három, öt, vagy tíz év lehet, illetve az is lehetséges, hogy a futamidő végéig fix legyen a kamat.
Jó hír, hogy a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel védjeggyel ellátott konstrukciók igénybe vétele nincs speciális feltételekhez kötve. Minden cselekvőképes természetes személy igényelhet hitelt, ha megfelel a banki kritériumoknak, és a Központi Hitelinformációs Rendszer adóslistáján sem szerepel. Ugyanakkor lényeges kitétel, hogy a hitelfelvevőnek a kölcsönigénylés időpontját megelőző 3 hónapra visszamenőleg rendszeres jövedelem meglétét kell igazolnia egyazon munkahelyről, a juttatás összegének pedig el kell érnie a mindenkori minimálbér összegét.
További fontos követelmény, hogy amennyiben a kért kölcsön futamideje alatt az adós betölti a 70. életévét, szükség van egy olyan adóstárs bevonására, aki a futamidő végéig nem éri el a 70 éves kort.
Emellett az adósságfék szabályok is befolyásolják a hitelképességet. Így a jelzáloghitel igényléséhez a jelzálog alapját képező ingatlan értékének legalább 20 százalékával rendelkeznünk kell, hiszen a bankok 80 százaléknál nagyobb összeget nem folyósítanak kölcsönként. Szükség esetén csak kiegészítő fedezet válthatja ki az önerőt.
A bankok azt is megvizsgálják, hogy az igénylő az igazolható havi nettó jövedelmének mekkora részét fordítja a korábban felvett és az újonnan igényelt hitel törlesztésére. A hitelesek védelmében a jövedelemarányos törlesztőrészlet nem lehet magasabb 50, illetve 60 százaléknál, attól függően, hogy a háztartás havi jövedelme 400 ezer forint alatti vagy feletti.
Nem kell lemondaniuk a Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitel kínálta előnyökről azoknak a családoknak sem, amelyek a családok otthonteremtési kedvezményét (csok) is szeretnék igénybe venni. Így a lakástámogatás összegét kölcsön felvételével kombinálók is választhatnak a Magyar Nemzeti Bank védjegyével ellátott, fogyasztóbarát banki konstrukciók közül.
A Minősített Fogyasztóbarát Lakáshitelek közös ismertetőjele az MNB által kibocsátott védjegy. Keresse az MFL logót a kiszámíthatóbb lakáshitelekért!
***
További információ a http://minositetthitel.hu/ weboldalon.