PR Cikkek

Mire való a telefonszám tudakozó? (x)

Címkék
tudakozó
Bors

Létrehozva: 2019.12.11.

A telefonszám tudakozó története több mint 100 évre nyúlik vissza a magyar telefónia történetében. Első hallásra azt gondolhatnánk, hogy egy viszonylag új keletű találmányról van szó, de már akkor is igényt tartottak az emberek az információra, amely lehetett egy távoli rokonuk telefonszáma, vagy éppen a várható időjárás.

Mire való a telefonszám tudakozó? (x)

Felgyorsult világunkban, ahol naponta telefonos csalások százai történnek és a gyorsan szerzett információ kulcsfontosságú, egy telefonos adatbázis létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen. Ma már elég pár gombnyomás az erre szolgáló applikációban vagy egy 20 másodperces rövid hívás és már meg is tudjuk a szükséges adatokat, de nem ment ez mindig ilyen gyorsan.

Az első telefonszám tudakozó története

Az első magyarországi telefonszám tudakozó története Puskás Tivadar nevéhez kötődik. Miután 1881-ben Budapesten megalapította az első magyar telefonközpontot, 12 évvel később 1893-ban elindította Telefonhírmondó szolgáltatását. Ennek keretében az érdeklődők az aktuális hírekről és a tőzsdei részvényekről érdeklődhettek többek között, de akár nyelvleckéket is vehettek. 1956-tól mesemondó szolgáltatást, 1958-tól időjárás jelentő szolgáltatást is igénybe vehettek az előfizetők.

A tényleges telefonszám tudakozó azonban 1912-től vált elérhetővé. Ezáltal az érdeklődők megtudhatták az előfizetők adatait a telefonszám bediktálása alapján, de kérhettek információt egy konkrét telefonszámról is, amennyiben tudták az előfizető nevét és pontos címét. Ezeket az adatokat a telefonközpontban, a vonal másik végén helyet foglaló vonalkezelő hölgyek adták át, amely a mai modern technológiához viszonyítva igen hosszú ideig tartott.

Telefonhívással elérhető tudakozók napjainkban

A több mint egy évszázad alatt hatalmas fejlődésen mentek keresztül a telefontársaságok. Olyannyira, hogy a telefonhívással elérhető tudakozó szolgáltatások fokozatosan a háttérbe szorultak az internetnek köszönhetően. Azonban ez a technológia várhatóan még sokáig velünk lesz, ugyanis internet elérhetőség nélkül, amennyiben gyors információra van szükségünk még mindig a telefonhívás az egyik legbiztosabb módszer.

A hazánkban elérhető nagyobb társaságok, mint például a Telekom, Telenor vagy az Invitel saját szolgáltatást nyújtanak, ezek pedig mind külön telefonszámon érhetőek el. A Vodafone nem rendelkezik telefonon elérhető tudakozóval.

A Telekom Belföldi Tudakozóját a 11818-as számon érjük el. Itt a telefonszám alapján informálódhatunk az előfizető nevéről és címéről vagy az előfizető nevének és címének megadásával a hozzá tartozó telefonszámról. A Tudakozó Plusz szolgáltatást a 11824-es telefonszámon vehetjük igénybe. Amennyiben ezt a számot tárcsázzuk, olyan extra információkról kérhetünk felvilágosítást, mint például, hogy hol található a hozzánk legközelebb eső ATM, milyen lesz a várható időjárás vagy, hogy mit játszott tegnap a Manchester United. Mindkét szolgáltatást bruttó 110 Ft-os áron vehetjük igénybe alkalmanként.

A Telenor nem rendelkezik az előzőekben említett, hagyományos tudakozóval. A 1220-as számon elérhető ügyfélszolgálaton keresztül tájékozódhatunk a telefonszámok után az előfizető nevének és címének megadásával, valamint az előfizető adatai után is érdeklődhetünk, amennyiben tudjuk a telefonszámát. A hívás a Telenor ügyfeleinek díjmentes.

Az Invitel által működtetett Belföldi Egyetemes Tudakozó segítségével az összes hazánkban elérhető vezetékes és mobiltelefon előfizetésről kérhetünk információkat a 11800-as számon. Telefonszám birtokában kérhetjük az előfizető adatait és fordítva. A 11811-es vonalon elérhető Nemzetközi Tudakozó által megtudhatjuk, hogy bizonyos személyek előfizetői e valamely társaságnak és, ha igen akkor mi a telefonszámuk. A szintén 11811-es számon olyan információkat is megtudhatunk, mint a várható időjárás, menetrendek és például az esti televízió műsor. A Belföldi Egyetemes Tudakozó díja bruttó 83 Ft/hívás. A Nemzetközi Tudakozó 150 Ft/megkezdett perc áron, míg a Különleges Tudakozó 175 Ft/megkezdett perc áron érhető el.

A 1748-as telefonszámon lekérhetjük, hogy az adott telefonszám mely társasághoz tartozik, így azt is megtudhatjuk, hogy az adott előfizető számhordozó e vagy sem.

Telefonszám tudakozó weboldalak

Az egyik legegyszerűbb és leggyorsabb módja egy telefon előfizetés adatainak kiderítéséhez, ha felkeressük az adott szolgáltatók online tudakozóját vagy egy erre specializálódott weboldalt. Ebben a bekezdésben a Telekom, Telenor és a Vodafone, valamint hazánk egyik legnépszerűbb online adatbázisát mutatjuk be.

Telekom

A Telekom előfizetők adatbázisát a https://www.telekom.hu/lakossagi/tudakozo weboldalon érhetjük el. A megjelenő felületen kereshetünk névre, telefonszámra vagy akár cégre is. Amennyiben név alapján keresünk meg kell adnunk a nevet, címet, stb. Azonban, ha valakinek csak a címét tudjuk, esetleg ritka vezeték neve van és csak az maradt meg az emlékezetünkben az is elegendő lehet az eredményes kereséshez. Amennyiben az előfizető adatai nyilvánosak abban az esetben megtudhatjuk a nevét, címét és telefonszámát is. Fontos megjegyezni, hogy ebben az adatbázisban Telenor és Vodafone ügyfelek adatai után is kereshetünk.

Telenor

A Telenor online telefonszám tudakozója itt érhető el: https://www.telenor.hu/ugyintezes/tudakozo. Ebben a rendszerben telefonszámra, valamint névre és címre kereshetünk. Amikor telefonszámra keresünk a telefonszám megadása után megkapjuk az előfizető adatait, kivéve, ha azok titkosítva vannak. A névre és címre keresés közel sem olyan egyszerű, mint a Telekom rendszerében. Itt legalább két adatot kell bepötyögnünk. Tehát nem elég csak a vezetéknév vagy a településnév. Szükséges hozzá a keresztnév vagy az utca név is. Sajnos ez a rendszer nincs összeköttetésben más szolgáltatókkal, így amikor 30-as vagy 70-es számokra keresünk a „A keresett szám szolgáltatója: Magyar Telekom/Vodafone Magyarország. További adat nem áll rendelkezésre (titkos vagy nem létezik).” üzenet fogad bennünket, függetlenül attól, hogy azok titkosak e vagy sem.

Vodafone

A Vodafone szolgáltatása a https://www.vodafone.hu/tudakozo címen érhető el. Ez az egyik legegyszerűbb felület, ugyanis mindössze egy űrlapon kell megadni az adatokat, tehát egy helyen kereshetünk név, cím vagy telefonszám alapján. A rendszer az eredményesebb keresés érdekében olyan keresési kombinációkat is javasol számunkra, mint például az irányítószám+név vagy a cím+település. Ez a rendszer is összeköttetésben van a többi szolgáltatóval, így itt is kereshetünk Telekom vagy Telenor előfizetőkre.

Hasznos applikációk telefonszám kereséshez

Az okostelefonok világában egy telefonszám keresése vagy azonosítása gyerekjáték. Elég letölteni a megfelelő applikációt és nincs többé ismeretlen hívás. Az egyik legnépszerűbb telefonszám azonosító alkalmazás a Truecaller. Használatával az ismeretlen hívószámok mellett ezen túl megjelenik majd a tulajdonos neve is, a veszélyt jelentő, csalás gyanús hívásokat pedig piros háttérrel jelzi számunkra. Természetesen kereshetünk a program adatbázisában is, akárcsak a hazai telefonszám tudakozók rendszerében. A Truecaller használatával jó eséllyel elkerülhetjük azt, hogy csalások áldozatai legyünk, valamint a kéretlen hívásokat sem kell felvennünk. Hasonló applikációk még a CallApp, Contacts+ vagy a Hiya.

Nem számít, hogy egy régi barátunkat szeretnénk megkeresni, új üzleti partnereket akarunk felkutatni, vagy egy telefonos csalás elkövetőjéről érdeklődnénk, a telefonszám tudakozók és a telefonszám applikációk mindig a segítségünkre sietnek.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek