A migrén rendszerint váratlan rohamként jelentkező, és a puszta létezést is megnehezítő lüktető fejfájás. A közepesen erős szinttől egészen az elviselhetetlenségig is terjedhet az intenzitása, szélsőséges esetben pedig erőteljes hányingerrel és hányással is járhat.
Forrás: Pixabay
Nevezhetjük akár népbetegségnek is, hiszen a világ teljes lakosságának csaknem a 12 százaléka szenved rendszeresen migréntől. Többek között ezért is gyűjtöttük össze a migrénes tünetek enyhítését és ritkulását hatékonyan segítő módszereket, gyógymódokat és házi praktikákat.
A migrén kialakulását előidéző okok és tényezők
Migrénnél időszakos jelleggel rendellenes agyi tevékenységről van szó, aminek a hatására az agyban megváltoznak az idegi jelek, a kémiai ingerületátvivő anyagok és a vérerek. Persze ebből rendszerint a könyörtelen fejfájást érzékeljük.
Többféle tényező hatására is jelentkezhet a migrén, mint például
• a nem megfelelő érzelmi állapot és életmód, különösen az erőteljes stresszhatás;
• a szélsőséges környezeti hatások, vagyis az intenzív fények, szagok és illatok, nem megszokott időjárási viszonyok, az extrém tengerszint feletti magasság, illetve a váltakozó légnyomás;
• hormonális és testi változások, helytelen testtartás vagy a fáradtság;
• a hisztamint, szerotonint, tiramint vagy glutamátot tartalmazó ételek túlzott fogyasztása, mint például a csokoládé, érett sajtok, nitritek, nitrátok, édesítőszerek;
• a kávé, tea, vörösbor, sör és energiaital túlzásba vitt fogyasztása;
• illetve egyes gyógyszerek hatása.
A migrén típusai és fajtái
A migrénes panaszok mintegy 80%-a úgynevezett aura nélküli migrén. Rendkívül kellemetlen és kiszámíthatatlan, ugyanis a rohamok rendszerint hirtelen, bármiféle előjel nélkül jelentkeznek.
Az úgynevezett aurás migrén annyiban különbözik, hogy ennél a típusnál a migrénes panaszok kialakulása viszonylag biztosan prognosztizálható. Tipikus példa erre, amikor valakinél a villanó fények váltanak ki rendszeres jelleggel migrénes panaszokat.
Ezen felül létezik úgynevezett csendes migrén is, amikor egyedül az aura tüneteit lehet érezni alacsonyabb mértékben, ugyanakkor fejfájásról nincs szó. A migrén intenzitását és gyakoriságát tekintve is sokféle opció létezik. Míg egyeseknél évente legfeljebb párszor jelentkeznek a panaszok, a kevésbé szerencsések akár hetente is szenvedhetnek a migrén gyötrelmes hatásaitól.
Orvosi kezelési lehetőségek és gyógyszerek a migrén ellen
Az első teendő mindig a pontos diagnózis felállítása. Ennek érdekében célszerű szakorvost felkeresni, aki célzott vizsgálat keretei között szemügyre veszi a látást, a reflexeket és az érzékelést, illetve kérdésekkel igyekszik megbizonyosodni a migrén meglétéről.
Habár a migrén teljes kiiktatására alacsony az esély, a tünetek jelentős enyhítése és az előfordulás gyakoriságának csökkentése reális cél lehet. Ehhez szoros és körültekintő szakorvosi felügyelet mellett különböző gyógyszerek, illetve azok kombinációinak az alkalmazása lehet a célravezető.
Az enyhébb migrénes rohamok rendszerint a patikában kapható gyógyszerekkel, vagyis a szájon keresztül adható fájdalomcsillapítókkal és hányingercsökkentőkkel hatékonyan enyhíthetők.
Inkább az erőteljesebb, vagy a súlyosabb tüneteknél indokolt specifikus, neurológus szakorvos által felírt gyógyszerek alkalmazása. Beleértve a szájon keresztül adható gyógyszereket, illetve indokolt esetben az injekciót, kúpot és orrsprayt.
Házi praktikák és alternatív megoldások a migrénes rohamokkal szemben
Migrén ellen nem kizárólag az orvosi kezelés lehet eredményes. A következő praktikák ugyanis hathatós segítséget jelenthetnek a tünetek enyhítésében és az előfordulásuk ritkulásában:
• tudatosan és körültekintően kivitelezett akupunktúra;
• a stabil és kiegyensúlyozott testi-lelki állapotot eredményező relaxáció, stresszoldás és meditáció;
• a speciális gyógynövényeket tartalmazó teák.
Hatékony megoldást jelenthet a különféle ásványi anyagok és vitaminok szervezetbe vitele. Csökkenthető például a migrén előfordulásának az esélye a riboflavin /B2-vitamin/ segítségével. Ennek szellemében a zöld leveles zöldségek, a brokkoli és a teljes kiőrlésű gabonák rendszeres fogyasztása eredményes megoldás lehet.
A migrén másik jól működő ellenszere a magnézium, amelyet többek között zöld leveles zöldségek, fekete bab, tökmag és mandula fogyasztásával juttathatunk a szervezetbe. Ezen felül érdemes még említést tenni a koenzim-Q10 vitamin típusú anyagról, aminek az aránya olajos halak, teljes kiőrlésű gabona és keresztesvirágú rendszeres fogyasztásával növelhető a testünkben.
Alternatív megoldásként a CBD, mint növényi olaj alkalmazása is felmerülhet, amennyiben a migrén gyakoriságának, illetve az intenzitásának a redukálása a cél. Érdemes utána olvasni, hogyan használjuk a CBD-t, ami a kendernövény vegyülete és egyre szélesebb skálán vizsgálják pozitív hatásait.
Mindenképp kedvező hír tehát, hogy a kínzó és sokszor elviselhetetlen migrénes panaszok ellen igenis létezik eredményes megoldás. Persze nem árt, ha a különféle gyógymódok és praktikák alkalmazása előtt hozzáértő orvossal is konzultálsz.
A tudatosan alkalmazott módszerekkel ugyanis elérheted, hogy egyre kevésbé és egyre ritkábban kelljen megtapasztalnod a migrén okozta kellemetlenségeket.