PR Cikkek

Albérletárak pandémia idején – mire számíthatunk a közeljövőben? (x)

Címkék
albérlet

Bors

Létrehozva: 2021.08.05.

A pandémia bizony az egész világot fenekestül felforgatta. Érezhetjük hatását minden üzletágban, ugrásszerűen csökkentek vagy éppen emelkedtek az árak a szolgáltatószektorban, az építőiparban és az albérletek területén is. Az elmúlt másfél év albérletek tekintetében hatalmas hullámvölgyeket tartogatott, soha nem várt lépésekkel és megszorításokkal – azonban ez koránt sem jelent tartós árcsökkenést!

Az albérletpiac jelentősen felborult a pandémia kezdetétől, a különböző korlátozó intézkedéseknek köszönhetően pedig hol csökkenés, hol emelkedés látszik az albérletárak tekintetében. A budapesti albérletárak tekintetében azonban meglehetősen eltérő bérleti díjakat láthatunk ennek köszönhetően, melyek már nem csak egyes városrészenként lehetnek különbözőek, de kerületenként, sőt, kisebb körzetenként is jelentős különbségeket vehetünk észre.

Jelentős áresés a pandémia első hullámaiban

A vírushelyzet nagyon erőteljes hatással volt a budapesti albérletek alakulására is. A külföldi turisták és az airbnb lehetőségeinek elvesztésével a bérbeadók jelentős veszteségekkel néztek szembe, a távoktatás bevezetésével pedig a diákok egy nagy hányada is visszamondta albérletét. A legnagyobb árzuhanás egyértelműen a belvárost érintette, hiszen a szórakozóhelyek is csak korlátozva tarthattak nyitva, időszakosan teljes bezárás elé nézve. 

A kialakult helyzet következtében, a Rentingo.com elemzései alapján a fővárosi albérleti díjak a pandémia első két hulláma alatt mintegy 16 százalékos árcsökkenéssel néztek szembe. Ez az átlag legnagyobb részt a belvárosi lakásokat érintette. Ezen felül pedig a kaució mértéke is változott, 2020 tavaszán a bérbeadók nagy része úgy döntött, csak egy havi kauciót kér új bérlőjétől. A pandémia első két hulláma a bérleti díj csökkenésével és a kaució mérséklésével is komoly fejtörést okozott a bérbeadók számára, legfőképpen azért, mert senki nem lehetett biztos benne, hogy a mikor áll be változás a kialakult helyzetbe.

Stagnálást hozott a harmadik hullám

A harmadik hullám aztán változást hozott már a piacon. Az újabb szigorítások már nem érintették nagy mértékben az albérleteket, hiszen az előző szabályozások továbbra is érvényben voltak. Ennek köszönhetően a 2020-as év elején stagnálás kezdődött a bérleti díjak tekintetében. Miután a kínálati sokk már az előző évben megtörtént, a piac szépen lassan kezd magához térni, nem éri újabb nagy meglepetés. A kaució mértéke is szépen visszakúszott az eredeti átlagos kéthavi bérleti díjra, az év elején már a bérbeadók jelentős rész ezt az opciót választotta új albérlő esetén.

A szakértők jelenlegi becslései azonban azt mutatják, hogy az év második felében várhatóan emelkedni fognak az albérlet árak, ahogyan az az építőiparban is tart már év eleje óta. Az alapanyag – és ingatlanárak emelkedésével nagy valószínűséggel az albérletek tekintetében is ugrás várható. A legdrágább kerületek továbbra is a II. és az V. kerület, ahol nagyjából átlagos 180.000 forintos havi bérleti díjat kell fizetnünk. Ezzel szemben a legolcsóbb kerületekben, a X., a XX., a XXI. és a XXII. kerületekben ez az összeg körülbelül 120.000 forint lehet havonta.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek