Felelősségbiztosítás

Építőipari felelősségbiztosítás – amikor egy apró hiba milliókba kerül (x)

PR cikk

Létrehozva: 2025.04.04.

Az építőipar kiemelkedően magas kockázatú szektor, ahol a legkisebb figyelmetlenség is súlyos anyagi károkat, baleseteket vagy akár emberéleteket veszélyeztethet.

Fotó: kkvbiztositas.hu

A vállalkozások számára nemcsak a kivitelezés pontossága, hanem a jogi és pénzügyi védelem megléte is létkérdés. Az építőipari felelősségbiztosítás pontosan azt a védelmi hálót kínálja, amelyre minden kivitelezőnek, fővállalkozónak és alvállalkozónak szüksége van.

Miért releváns ez a biztosítás az építőiparban?

Az építkezéseken gyakori, hogy harmadik felek – például megrendelők, szomszédos ingatlanok tulajdonosai vagy épp járókelők – kárt szenvednek. Egy lezuhanó tárgy, hibásan bekötött közmű, statikai probléma vagy egyszerűen egy rosszul záródó nyílászáró is alapot adhat kártérítési igényre.

Ezek a károk nemcsak a céget érintik, hanem a vezetőjét is kellemetlen jogi helyzetbe sodorhatják.

Az építőipari felelősségbiztosítás lényege, hogy az ilyen típusú – a vállalkozás tevékenységéből fakadó – károkra fedezetet nyújtson. A biztosító átvállalja a jogos kártérítési követelések rendezését, nem ritkán a jogi eljárás költségeit is.

Milyen típusú károkat fedhet le?

A biztosítási fedezet típusa a konkrét szerződés tartalmától és a tevékenységi kör sajátosságaitól függ, de általában az alábbiakra terjed ki:

Személyi sérülések: például, ha egy munkavégzés során a gyalogos megsérül, vagy a munkaterületen dolgozó alvállalkozót baleset ér.

Dologi károk: ha a szomszédos épületben keletkezik repedés, beázás vagy szerkezeti károsodás az építkezés következtében.

Megrendelői panaszok: ha a kész munka hibás, és ez anyagi veszteséget okoz a megrendelőnek.

Munkavállalók károkozása: ha a cég alkalmazottja véletlenül rongálja meg más ingatlanát vagy felszerelését.

Kinek ajánlott az építőipari felelősségbiztosítás?

Gyakorlatilag minden olyan vállalkozásnak, amely építkezéseken, felújításokon, szereléseken vagy bontásokon dolgozik. Ide tartoznak többek között:

  • generálkivitelezők
  • építőmesteri cégek
  • villanyszerelők, gépészek, burkolók
  • festők, ácsok, tetőfedők
  • alvállalkozók és egyéni vállalkozók is

Az építőipari felelősségbiztosítás már egyetlen projekt esetén is elengedhetetlen, különösen akkor, ha középületekről, társasházakról vagy nagy értékű magánberuházásokról van szó. Egyre több megrendelő kéri be a biztosítási kötvény másolatát a szerződéskötés feltételeként.

Mire figyelj a biztosítás megkötésekor?

A megfelelő biztosítás kiválasztása során a legfontosabb szempont, hogy a fedezet ténylegesen lefedje a vállalkozás által végzett tevékenységeket és a legvalószínűbb kockázatokat. Érdemes figyelni az alábbiakra:

A biztosítás terjedjen ki minden munkatípusra, amit a cég elvégez.

A fedezeti összeg igazodjon a projektek volumenéhez.

Legyen egyértelműen meghatározva, hogy mikor, milyen károk esetén érvényesíthető a biztosítás.

Ha több alvállalkozóval dolgozik a cég, legyen világos, hogy rájuk is kiterjed-e a biztosítás.

Sok biztosító kínál már egyedi konstrukciókat, amelyek akár egyetlen projektre is érvényesek lehetnek (eseti biztosítás), vagy hosszú távú működésre szólnak (keretbiztosítás). A konstrukció kiválasztásához célszerű biztosítási tanácsadóval konzultálni.

Egy biztos: ez ma már nem választható extra

A felelősségvállalás egyre inkább az üzleti megbízhatóság fokmérőjévé vált, különösen az építőiparban. Az építőipari felelősségbiztosítás ma már nem luxus, hanem alapvető elvárás – a megrendelők, a hatóságok és a piaci verseny szempontjából is. Aki rendelkezik vele, nemcsak biztonságban tudhatja a vállalkozását, de egyúttal professzionális és előrelátó partnerként jelenik meg a piacon.

(x)

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek