Mindenki szeret játszani. Szórakoztat, fejleszti készségeinket, kikapcsol minket. Sőt, még a magány, a fájdalom, a félelem hatásos ellenszere is. Sok játék közösségteremtő, ki látott már a parkban egyedül tarokkozó embereket? Sokan kötnek fogadásokat, vesznek sorsjegyet, videójátékoznak, többen lottóznak vagy totóznak is. De ez a tevékenység képes arra is, hogy függővé tegyen minket. Sőt, a játékfüggőnek is van „totója”, de ott minél több pontod van, annál mélyebbre csúszol a függőség útján.
Nézd meg, hol tartasz Te, mennyire vagy érintett? Egy családtagodért vagy a gyermekedért aggódsz? Mutasd meg nekik is!
1. Először csak kipróbálod
2. A nyeremény a további játékra sarkall, míg a veszteségeket elenyészőnek látod
3. Egyre többet játszol, egyre nagyobb tétekkel
4. Többet játszol, többet veszítesz, többet titkolózol
5. Sokat gondolsz a játékra, alig várod az alkalmat
6. Minden elérhető pénzed játékra fordítod
7. Elhatározod, hogy csak előre meghatározott időben és tétekkel játszol, de egyszer elbuksz, s aztán egyre többször
8. Nőnek az anyagi gondjaid
9. A nyereményekről álmodozol
10. Már csak ritkán tudsz ellenállni a játék csábításának, mindig visszaesel
11. Távolodsz a családodtól és a barátaidtól
12. Már semmivel nem törődsz, csak a játékkal
13. Mindened eljátszod
+1. A folyamat bármelyik pontjánál indokolt és lehetséges segítséget kérni, és nagy elhatározással, segítséggel és hosszú küzdelemmel lehetséges újra jól lenni.
A játékfüggőség valóban komoly veszélyeket rejtegethet. Ezt jelzi, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hivatalosan is betegségnek nyilvánította a játékfüggőséget. Az új besorolás 2022. január 1-jétől lép hatályba.
A videójáték-addikció olyan állandóan fennálló vagy visszatérő viselkedésminta, amely a személyes, családi és társas életben vagy a tanulmányokban esetleg a munkában is jelentős romlást okoz és a játékot a szemmel látható negatív következmények ellenére is folytatja.
A koronavírus járvány alatt tovább emelkedhetett a játékba feledkezők száma. Ha felmerül, hogy környezetedben valakinél kialakult a játékfüggőség, érdemes felkeresni konzultáció érdekében egy szolgálatot, amelyik függőséggel foglalkozik, vagy egy önsegítő csoportot. Ebben ad segítséget a www.jatekfuggosegnelkul.hu oldal.