Hitelt a legtöbb ember általában kétféle módon vesz fel: vagy rohamtempóban, mert azonnal kell a pénz, vagy tervezetten, hosszú időn keresztül készülve, önerőre spórolva. Az első eset lehet a személyi kölcsönök világa, amikor elromlik a hűtő, az autó, azonnal pénzre van szükségünk, a másik eset pedig a jelzáloghitelek nagyobb összegű felvételéről szólhat. De mire kell figyelnünk, ha élünk ezekkel a lehetőségekkel?
Forrás: 123rf.com
A személyi kölcsönök felvétele ma már többnyire gyors és napszaktól függetlenül, akár otthonról is igényelhető, ugyanakkor fontos, hogy ismerjük a lehetőségeinket és felkészülten vágjunk bele a hitelügyintézés folyamatába.
A számunkra megfelelő hitelt az alábbiak figyelembevételével érdemes kiválasztani:
Többek között ezekre a kérdésekre kell választ adnunk ahhoz, hogy kiválaszthassuk azt a hitelt, amely a céljainknak, lehetőségeinknek leginkább megfelel.
A hiteleknek két nagy csoportja létezik, vannak a szabad felhasználású hitelek és a jelzáloghitelek. Ebben a cikkben elsősorban a szabad felhasználású hitelekre fókuszálunk, melyek
Tehát azt kell eldöntenünk, hogy a fenti lehetőségek közül melyik felel meg az éppen aktuális hitelcélunknak.
A szabad felhasználású hitelekre részben akkor lehet szükségünk, ha meglátunk a boltban valamit és azonnal meg szeretnénk venni. Nagyobb értékű cikk esetében a személyi kölcsön jöhet szóba, de egy kisebb értékű vásárlást folyószámlahitel vagy hitelkártya segítségével is azonnal el tudunk intézni. Ez előbbi előnye az, hogy évente egyszer kell a futamidő meghosszabbításával foglalkoznunk, egyébként a hitel felhasználása rugalmas és azonnali.
A másik élethelyzet, amikor hitelre lehet szükségünk az, ha váratlan kiadásokkal szembesülünk. Elromlik valami a lakásban, cserélni kell a hűtőt, megjavíttatni a kocsit, venni kell valamit a gyereknek iskolakezdésre, a megemelt rezsiszámlák miatt szigetelnünk kell a házat – és még sorolhatnánk. Ma már több bank kínál online hitelfelvételi lehetőséget, így akár perceken belül igényelhetünk személyi kölcsönt az ilyen szorult helyzetekben.
Ha tanácstalanok vagyunk, használjunk hitelkalkulátort: ennek segítségével kiválaszthatjuk az elképzeléseinknek leginkább megfelelő hitelterméket. Látva a havi törlesztőt, kiválasztva a megfelelő futamidőt érdemes még két fogalmat megismernünk.
Az egyik a THM (teljes hiteldíj mutató), amely azt mutatja meg, hogy mennyit kell összességében fizetnünk a hitelért. Ezt százalékos formában látjuk és tudjuk így a különböző ajánlatokat összehasonlítani. A másik fontos dolog, amiről tudnunk kell, az a JTM (jövedelemarányos törlesztési mutató). Ezzel a fogalommal talán csak a bankban fogunk találkozni, pedig alapvetően határozza meg a hitelképességünket. A bankok számára kötelező a használata, ez az előírás dönti el, hogy milyen mértékben terhelhető hitelfelvétellel a havi jövedelmünk.
Tartsuk észben: jelenleg éppen nehéz helyzetben vannak a hitelfelvevők, hiszen a korábbi alacsony szintről hihetetlen gyorsasággal emelkedtek meg a hitelkamatok. Érdemes odafigyeléssel, az ajánlatok összehasonlításával a hitelügylet megfelelő előkészítésére időt szánni, hiszen ez a munka jócskán megtérül!
Jelen marketingközlemény nem minősül ajánlattételnek, a tájékoztatás nem teljes körű, ezért a további részletekről kérjük, tájékozódjon K&H Bank személyes ügyfélpontjain és a honlapján (www.kh.hu) elérhető, adott termékhez kapcsolódó üzletszabályzatból, általános szerződési feltételekből és hirdetményekből.