A borongós, hűvös és rohanós hétköznapokban nincs is annál jobb érzés, mint hazaérve nyugodtan felmelegedni – persze ehhez az őszi-téli időszakban elengedhetetlen a megfelelő fűtés. Az emelkedő energiaárak mellett azonban ezt egyre nehezebb biztosítani a családi kasszából, cikkünkben ezért olyan megoldások mutatunk, amik segíthetnek lejjebb tornázni a fűtésköltséget!
Magas a közüzemi fűtésszámla? Bizony egyre többen szembesülünk azzal, hogy a komfortszint, amit tavaly még belátható rezsiköltségen tudtunk biztosítani házunkban, idén már luxusnak számíthat. A jelenlegi elkeserítő helyzet pedig még akár fokozódhat is az energiaválság miatt. Mindez pedig nem kis fejtörést okoz, hogy miként legyen megfelelő, kellemesen meleg hőmérséklet az otthonunkban.
Nehéz lehet eldönteni, hogy keressünk-e valamilyen hosszú távú megoldást problémáinkra – például hőszivattyús fűtéssel –, vagy maradjunk a filléres házi praktikáknál. Most mindkettőhöz adunk néhány ötletet!
Az, hogy az alábbiak közül melyiket vetjük be számos tényezőtől függhet a pénzügyi kereteinktől kezdve az egyéni preferenciákig. Egy biztos: mindegyik beválik!
1. Napelemes fűtés
A legjobb ebben a helyzetben előre menekülni: érdemes megújuló energiába fektetni. Egy napelemes rendszer kiépítésével és hőszivattyús fűtési megoldással bizony sokat spórolhatunk a családi kasszának.
2. Korszerű szigetelés és nyílászárók
Ingatlanunk jó hőmegtartására is érdemes gondolni, a megfelelő lábazati, homlokzati és tetőszigetelés, illetve az új nyílászárók, akár 40-60%-nyi energiát megtakaríthatnak nekünk. Mind a napelemes rendszer kiépítése, mind a nyílászárócsere vagy a szigeteltetés nagyobb befektetésnek számít, de hosszú távon láthatjuk a megtérülésüket. Nem beszélve arról, hogy házunk értéke is növekszik ezeknek köszönhetően!
3. Észszerű fűtés
Amikor nem tartózkodunk otthon, akkor vegyük lejjebb az átlaghőmérsékletet 2-3 fokkal. Többel ne, mert akkor sok energiát pazarolunk el a lakás visszafűtésére, de ez még belátható különbség az alaphőhöz képest. A helyiségek között is bátran tegyünk különbséget, míg a nappaliban, konyhában és fürdőben lehet 20-21 fok is, addig a hálókban, vendégszobában tökéletesen elég a 18-19 fok – egyébként is egészségesebb ilyen hőmérsékleten aludni.
4. A fűtőtestek hatékony működése
Ne pakoljunk a radiátorok köré semmit, a nagy bútorok, hosszú függönyök mind visszafogják a fűtéshőt, de a teregetni való ruhát se helyezzük rájuk, ez is ugyanolyan negatív hatással lesz a hőérzetre. De a jobb hőmegtartást érdekében tehetünk hőtükörfóliát is a fűtőtestek mögé, ami a hatékonyan visszasugározza a hátul elszökő megtermelt meleget. A szellőztetésre is figyeljünk oda: egy gyors kereszthuzattal hamar frissre cserélhetjük az állott levegőt, ne hagyjunk órákig nyitva egy ablakot sem!
Eljött az az év, amikor minden háztartásnak fontossá vált, hogy minél energiatakarékosabban oldják meg a fűtést. Erre léteznek költséghatékony otthoni praktikák, de az elején nagyobb befektetést igénylő, viszont hosszú távon megtérülő megoldások is – például hőszivattyús fűtési rendszer kiépítése vagy egy teljeskörű nyílászárócsere. Bármelyiket is engedi meg pénztárcánk, fontos, hogy legyünk tudatosak a mindennapi energiahasználatban, így hatásosan csökkenthetjük kiadásainkat!