PR Cikkek

Amit rosszul tudtunk a dohányzásról és az ártalomcsökkentésről (x)

Létrehozva: 2023.11.27.

Tények és tévhitek a dohányzásról és az ártalomcsökkentésrő.

Magyarországon minden harmadik felnőtt dohányzik, annak ellenére, hogy köztudott: minden negyedik honfitársunk tüdőrákban hal meg, és a dohányosok négyszer nagyobb eséllyel szenvednek szívkoszorúér-betegségekben. Éppen ezért fontos, hogy aki tud, mielőbb szokjon le a dohányzásról, hogy megkímélje saját, valamint a környezete egészségét.

Young,Tired,Exhausted,Weary,Shocked,Sad,Frustrated,Mad,Employee,Business
Fotó: BAT

Akik azonban nem teszik le a cigarettát, fontos, hogy tájékozódjanak az ártalomcsökkentés lehetőségeiről. Számukra alternatívát jelenthetnek az olyan újgenerációs megoldások, amilyen a hevítéses dohánytermékek, az e-cigaretta vagy a nikotinpárna.

Cikkünkben számba veszünk és tisztázunk néhány fontos, a dohányzással és az ártalomcsökkentéssel kapcsolatos tévhitet.

1. Sosem késő változtatni!

Sokan gondolják, hogy sok év aktív dohányzás után már annyi a tüdőnek, mindegy már, hogy abbahagyjuk-e a dohányzást. Ez azonban egyáltalán nem igaz! Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint, ha valaki ma eldobja a cigarettát, tíz év alatt a felére csökkentheti annak az esélyét, hogy tüdőrákos legyen. A koszorúér megbetegedéseknél ehhez a „felezéshez” elég egyetlen év is.

2. A nikotin nem okoz rákot!

Elterjedt tévhit, hogy a nikotin rákot okoz, pedig a tudományos álláspont egyértelmű: a nikotin nem okoz rákot. A rák és más, dohányzással összefüggő betegségek kialakulásának elsődleges oka a dohány égetése során keletkező füst, nem pedig a nikotin. Ugyanakkor fontos leszögezni, hogy a nikotin egy erős függőséget okozó anyag, de egyebek mellett hatással lehet a szív-és érrendszerre, például megemeli a vérnyomást, így nem kockázatmentes.

3. A hevítéses technológia nem jár égéssel és füstmentes!

Ahogy írtuk már, a rákos megbetegedésért elsősorban a cigaretta égésével járó füst a felelős. A hevítéses eszközök használata azonban nem jár égéssel, nem bocsátanak ki füstöt, így a füstben lévő káros anyagok nem jutnak be az ember szervezetébe.* A használat során keletkező fehér aeroszol főként vízből, glicerinből, aromákból és nikotinból áll. Ez fontos különbség, hiszen a dohányzás káros hatásaiért elsősorban az égés és a vele járó füstben és kátrányban található káros anyagok felelősek. Körülbelül 4000 különböző kémiai vegyület szabadul fel egy hagyományos cigaretta elfogyasztása során, amelynek jelentős része rákkeltő hatású is lehet.

"no,Smoking",Sign.,Smoking,Is,Prohibited,In,Public,Places.,Forbidding
Fotó: BAT

Szintén égés nélküli alternatívát jelent a nikotinpárna és az e-cigaretta. Ugyanakkor egyik termék sem kockázatmentes, és függőséget okoznak. Érdemes azt is tudni, hogy a füstmentes technológiák használatának hosszú távú hatásait még vizsgálják.

Ha szeretne többet megtudni az ártalomcsökkentésről, látogasson el az egeshelyett.hu oldalra!

* A bizonyítékok széles körére alapozva, és feltételezve, hogy teljes mértékben leszoknak a cigarettáról. Ezek a termékek nem kockázatmentesek, és függőséget okoznak.

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, amely a BAT Pécsi Dohánygyár Kft. megrendelésére készült. Kérjük, további információkért látogassa meg az égéshelyett.hu oldalt.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek