A gyermekünk már egészen fiatal korban találkozhat a pénz intézményével, amikor eljön velünk a boltba bevásárolni, vagy éppen készpénzt kap ajándékba a születésnapjára. Éppen ezért nagyon fontos, hogy már időben elkezdjük a pénzügyi nevelését, amelynek lényegi eleme a saját bankszámla megnyitása. A kérdés már csak az, hogy mikor lépjük meg ezt a mérföldkövet.
Az alábbi cikkben megvizsgáljuk, hogy miért hasznos a gyermek számára egy saját bankszámla és körbejárjuk, hogy milyen jelek utalhatnak arra, hogy már készen áll a saját pénzügyeinek kezelésére.
A gyermekeinket megannyi dologra megtanítjuk az évek során, miért éppen a pénzügyeket hagynánk ki a sorból? Ez egy olyan fontos terület, amelyre életük során mindig szükségük lesz, az iskolában azonban nem tanítják az ezzel kapcsolatos tudatosságot. A saját bankszámla nyitása szemléletesen mutatja meg nekik, hogy hogyan kezelhetik a pénzüket, hogy mi történik, ha költenek vagy éppen ellenkezőleg: ha takarékoskodnak. Emellett egyfajta önállóságot is nyújt nekik, ami egy ponton igen fontossá válik számukra, különösen tinédzserkorban. Ilyenkor azonban még mi magunk is monitorozhatjuk a döntéseiket, így a helyes útra terelgethetjük őket.
Azt se feledjük, hogy az első saját bankszámla indítja el őket az egyedi pénzügyi útjukon. Megtanítja nekik a felelősségvállalást, megmutatja a kifizetődő pénzügyi magatartást, miközben elindulnak egy olyan hivatalos úton, ami egész életükben elkíséri majd őket, hiszen a bankok szolgáltatásaira mindig szükségük lesz. De hogy pontosan mikor érkezik el ez az idő? Vizsgáljuk meg a kérdést közelebbről!
A különböző pénzintézetek különböző ifjúsági számlacsomagokat kínálnak: van, ahol akár már 6 éves kortól lehetséges a bankszámla nyitás, míg máshol a 14. vagy 16. életév betöltése után engedélyezett. Ezek azonban csak számok, a gyermekünket mi ismerjük igazán, mi tudunk mérlegelni, hogy mikor érkezett el az ideális pillanat. De mégis mi mindent kell átgondolnunk? Nézzük!
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy a gyermekünk rendelkezik-e alapvető pénzügyi ismeretekkel – mint már említettük, ez elsősorban tőlünk, szülőktől függ. Ha már eljutottunk oda, hogy képes megérteni a bankszámlakivonatokat, ismeri a kamatláb fogalmát, és tudja, hogyan működik a banki tranzakciók rendszere, az már mindenképpen jó jel. Mindezek ugyanis elősegíthetik a sikeres pénzügyi kezelést.
Az, hogy a gyermekünk megérett-e a saját bankszámlája kezelésére, nagymértékben függ attól, hogy általánosságban véve mennyire felelősségteljes és önálló. Ha például azt látjuk rajta, hogy rendszeresen gondoskodik a saját zsebpénzéről és képes a költéseit átgondolni, akkor valószínűleg már pontosan érti a pénzügyi felelősség fontosságát. De nemcsak a pénzügyekre vonatkoztatva vizsgálhatjuk ezeket a tulajdonságokat, hanem több egyéb szempontból is. Például: mennyire vigyáz a dolgaira? Fel tudja mérni, ha valami értékes? Megérti, hogy a szülei mennyit dolgoznak egy-egy cél érdekében?
Egy másik fontos tényező az, hogy van-e a gyermekünknek állandó bevételforrása. Lehet ez zsebpénz, fizetett munka vagy bármilyen egyéb jövedelem. Amennyiben van, az egyrészt segít a gyermekünknek megtanulni, hogyan oszthatja be a pénzét, és hogyan takarékoskodhat a jövőre nézve. Másrészt pedig szinte biztos, hogy jól jön neki egy hely, ahol biztonságosan tárolhatja a pénzét, és nem kell a megszerzett összeget a malacperselyében tartania.
A pénzügyi célok kitűzése ideális módja annak, hogy a gyermekünk megtanulja, hogyan tervezze meg pénzügyeit. Ha már rendelkezik saját célokkal, például szeretne magának egy drága kerékpárt vagy elutazna valahova a barátaival, és ezt egyénileg finanszírozná, az arra utalhat, hogy készen áll a saját bankszámlája kezelésére.
Mielőtt a gyermekünk bankszámlát nyitna, érdemes vele együtt konzultálnunk egy banki szakértővel. A banki munkatársak segíthetnek megérteni a különböző bankszámlatípusokat, díjakat és költségeket, valamint választ adhatnak a gyermek pénzügyi kérdéseire.
A gyermekünk pénzügyi függetlenségének kialakítása fokozatos folyamat, és a szülők felelőssége, hogy támogassák ebben a fejlődésben. Figyeljünk a gyermekünk viselkedésére, költési szokásaira és pénzügyi ismereteire, és csak akkor nyissunk neki bankszámlát, ha valóban úgy érezzük, hogy készen áll erre a lépésre.
Ez a cikk egy fizetett promóció, támogatott tartalom, megrendelője a K&H Bank Zrt. A cikkben hivatkozott termék vagy termékek részletei és feltételei a K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) érhetőek el.