A kritikusok finoman fogalmazva is giccsesnek tartják a magyar csapat londoni olimpiai felvonuló- és formaruháját. Herczeg Zoltán divattervező úgy véli, katasztrofális és vállalhatatlan a szerelés.
Legalábbis megosztó a magyar sportolók londoni ruhája: az internetes vélemények nagy része giccsesnek tartja, de akad, aki szerint vagány és trendi. A ruhákat Mohai Kinga és Csergő Noémi, az Innoé Design dizájnerei tervezték. A kalotaszegi hímzéssel díszített kollekciót nemcsak a Magyar Olimpiai Bizottság elnöksége, hanem egy hattagú szakértői csapat – melyben a divatszakembereken túlművészek és sportolók kaptak helyet – is a legjobbnak látta a beérkezett harminckét pályázatból.
Egy korábbi nyilatkozatában Csergő úgy fogalmazott: a hazai trendektől homlokegyenest eltérő ruhákra mindenki emlékezni fog, a negatív fogadtatás hátterében pedig sértődött kollégákat sejtett, akik szintén pályáztak az olimpiai csapat öltözékének megtervezésére.
Noha leszögezzük, a divat megítélése szubjektív, kíváncsiak voltunk, milyennek látja a ruhákat Herczeg Zoltán.
– Ha egy szóval kellene jellemeznem, azt mondanám: katasztrófa – válaszolta a divattervező a lapunktól kapott fotók láttán. – A nyolcvanas évek „retroszoc” feelingjét idézi, a piros női ruha, mint egy bolti eladóé a pékségben, a kiflipult mögött. Az egész kollekció összecsapott, átgondolatlan, fantáziátlan, divatjamúlt, pestiesen szólva vérciki. A cipők egyszerűen tragédiák, az a néhány apró részlet, ami értékelhető (pl. a férfiing mellén a sűrű berakások), pont nem látszik a nézők számára a kamerák totálképein, de még a helyszínen sem.
Herczeg amondó, ő olyat alkotott volna, amely messziről és közelről is „ütős” lenne.
– Ez az egész olyan, mintha egy frissen végzett, nem túl tehetséges divatiskolás záróvizsgája lenne – tette hozzá a divattervező. – Én újra csak szégyellem magam, hogy magyar vagyok, és ez a ruha képviseli a magyar divatot Londonban, a divat fővárosában. Szégyen és gyalázat ez a munka, szakmailag és kreatív szempontból egyaránt vállalhatatlan.