Nemrégiben jelent meg Dikta-torna címmel könyv Károlyi Béláról, a világ legsikeresebb tornaedzőjéről.
Károlyi történelmet írt tornaedzőként, Nadia Comaneci, Szabó Katalin, Mary Lou Retton vagy éppen Kerri Strug edzője egyéni és csapatolimpiákat, illetve vb-címeket szerzett tanítványaival. Módszerével megreformálta a női tornát, senkiéhez sem fogható az az edzői karrier, amit ő befutott feleségével, Mártával.
A Romániában ténykedő szakember csípte a szocialista diktátor, Nicolae Ceausescu szemét, ezért kellett 1981-ben elhagynia hazáját, de Amerikában is új iskolát teremtett, útját olimpiai aranyak kísérték. A könyvből kiderül, hogy ez a páratlan edzői karrier a Zsil-völgyi bányászfaluból, Vulkányból indult:
„A bányászcsaládokban nyüzsögtek a gyerekek, hét-nyolc egy családban…Számolatlanul jöttek a világra. A vájár munka után ment a kocsmába, esténként a feleségek taligával vitték őket haza, a családok éheztek. Mi összeszedtük ezeket az apró gyerekeket, ez a misszió két tenni vágyó fiatal tanár emberséges cselekedete volt, nem pedig valami zseniális meglátás.”
Az első sikerek 1964-ben jöttek, majd a mérföldkövek: Comaneci 1976-os olimpiai aranyérme, Szabó Kati 1980-as Eb-címe, Mary Lou Retton 1984-es olimpiai győzelme, valamint Kim Zmeskal 1991-es vb-elsősége. Na meg a támadások, de ez egy másik történet.