Meglehet, orosz sportolók nélkül rendezik a riói olimpiát. Erről tárgyal a NOB végrehajtó bizottsága. Az orosz titkosszolgálat tüntette el a nyomokat.
Miután napvilágot látott, hogy a rendező ország sportolói a 2014-es, Szocsiban rendezett téli olimpián nagyüzemi módszerekkel éltek meg nem engedett szerekkel, betelt a pohár. A The Timesnak nyilatkozó Richard McLaren kanadai jogászprofesszor, a Nemzetközi Doppingellenes Bizottság (WADA) különtestületének egyik tagja elárulta: vizsgálódásaikból kiderült, hogy a doppingtevékenység az orosz állami vezetés tudtával, sőt annak jóváhagyásával történt. Ezt igazolja a moszkvai és szocsi labor volt igazgatója, Grigorij Rodcsenkov vallomása, aki elismerte: maga is hamisított mintákat.
Az ügyek eltussolásában részt vett az FSZB, azaz az orosz titkosszolgálat, továbbá valamennyi orosz doppinglabor, mely – ha arra éppen szükség volt – a levett vizeletmintákat meghamisította. Csakhogy nem mindegyiket sikerült: a WADA 577 tesztet elemzett, s kiderítette: azok közül 312 pozitív – jobbára atlétáké, birkózóké. Ezért az orosz atlétákat száműzték az idei olimpiáról. Miután a Szocsival kapcsolatos WADA-jelentés napvilágot látott, számos nemzeti doppingellenes szövetség, továbbá ismertebb sportolók is azt követelik a NOB-tól, hogy valamennyi sportágban zárja ki Oroszországot a riói versenyekről. Thomas Bach NOB-elnök óvatosan annyit jegyzett meg, hogy a vétkesek a lehető legszigorúbb büntetésben részesülnek majd. A NOB végrehajtó bizottsága tegnap arról tárgyalt, vajon száműzhető-e az orosz sport a riói versenyekről.