<p>Szombatra virradóra életének 81. évében meghalt Gutman József birkózó mesteredző.</p>
Az idős tréner nyár óta légzési gondokkal küszködött, ám legendás kitartását ismerve meglepő, hogy ennyire korán elragadta őt a halál. – Tudja, addig harcolok, ameddig meg nem kapom jogos jussomat - mondta augusztusban a Bors munkatársának a Csombe becenevű egykori ötszörös magyar bajnok birkózó, aki a legendás néhai Polyák Imre edzőpartnere volt. Említett klasszis árnyékában nem sok lehetőséget kapott, de azért 1965-ben világbajnoki hatodik helyezést szerzett.
Ezzel a jussal arra célzott, hogy leghíresebb tanítványa, Repka Attila – nem mellékesen az 1992-es barcelonai olimpiai aranyérmese – után neki jogosan járó edzői életjáradékot nem neki, hanem másnak ítélték oda...
S bár az 1936. április 14-én Kötcsén született Gutman az Emberi Jogok Európai Bíróságáig is elment panaszával, ott csak annyit ért el, hogy kimondták: a magyar állam súlyosan hibázott, amikor nem neki ítélték meg ezt, a kamatokkal együtt 15 millió forintnál is magasabb összeget. Csombe igazáért többé nem harcolhat, hiszen a “szovjetverő” becenevű sportember már csak az égi birkózó-szőnyeg mellett figyeli a mai karfiolfülűeket a Földön.
No és hogy miért volt “szovjetverő”? Mert két olimpiai bajnokukat, Virupájevet és Kavkajevet is legyőzte, nem kapott ki tőlük soha. Rádásul kilenc szovjet–magyar csapatviadalon egyszer sem szenvedett vereséget. Amúgy Gutman személyében a diósgyőri birkózás atyja is távozott. Miskolcon ugyanis 1967 és 1986 között edzőként szinte számolatlanul segítette hozzá versenyzőit magyar egyéni és csapatbajnoki címekhez. Amikor 1991-ben a Diósgyőri VTK birkózó-szakosztályát kivéreztették, Gutman csak azért is megalapította a Diósgyőri Birkózó Clubot, amelynek színeiben Repka olimpiai dobogó csúcsára léphetett.
S bár edzői járadékát nem élvezheti, annak legalább örvendhetett, hogy feleségével, Ágnes asszonnyal megünnepelte házasságkötésük ötvenedik évfordulóját.
A mai világban ennek is örülni kell.