Forrás: AFP
Nemcsak az élsportban, hanem már a szabadidősportban is egyre jobban hódít a dopping – ez derült ki a BBC kutatásából. Az amatőr versenyzők elsősorban nem a teljesítményfokozás céljából nyúlnak tiltott szerhez, hanem látványosabb izomzatot szeretnének rövid időn belül.
– Magyarország is hasonló problémákkal küzd – ezt már Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője mondta lapunknak. – Itt a tavasz, sokan ilyenkor mennek le a konditerembe, hogy a strandszezonra meglegyen a hőn áhított izmos felsőtest, ám ezt természetes úton, három hónap alatt lehetetlen elérni, ezért sokan szteroidokhoz nyúlnak, ami rendkívül veszélyes. Magányosan doppingoló élsportoló szinte nincs, ők általában szervezett keretek között, orvosi segítséggel nyúlnak a tiltott szerhez. Amatőr társaiknak azonban sokszor fogalmuk sincs, mit vesznek be. A barát, edzőtárs ad valamit, és kérdés nélkül használják. Ez okozza a problémát, ugyanis ezek jóval rosszabb minőségű, ellenőrizetlen szerek, durva mellékhatásokkal.
Tiszeker hozzátette: két csoportra lehet osztani a tiltott szerek okozta problémát: akut és hosszú távú mellékhatásokra. – Ha hirtelen rakódik ránk nagy mennyiségű izomzat, azt a vázrendszer nem bírja megtartani, és leszakadhat a bicepsz. A nemi működésre is kihathat, ráadásul elég rövid idő alatt impotenciához vezethetnek a szteroidok, mert a saját tesztoszterontermelés leáll. De pszichológiai mellékhatások is jöhetnek: ha abbahagyják a gyógyszer szedését, hamar depresszióba zuhanhatnak, de epilepsziás roham és pszichózis sem kizárt – mondta a MACS vezetője, aki kiemelte: a hosszú távú mellékhatásoknál a szívbetegségek kialakulására van a legnagyobb esély, ugyanis megnövekszik a szívizomzat is, amit már nem tud ellátni a koszorúér, és könnyen infarktushoz vezethet.