Forrás: MTI
A Bors olvasóinak 95 százaléka szerint az idén induló Nemzetek Ligája bevezetésével sincs nagyobb esélye a magyar fociválogatottnak, hogy kijusson a 2020-as Európa-bajnokságra, amelynek négy meccsét Budapesten rendezik. Georges Leekens szövetségi kapitány csapata a Görögország, Finnország, Észtország hármassal került egy csoportba a szeptemberben rajtoló új sorozat C-divíziójában.
Az elsőre kissé bonyolultnak tűnő versengés lényege, hogy az A-divízióban szerepelnek a legerősebb európai csapatok, ahol a négy csoportelső küzd majd meg a Nemzetek Ligája trófeáért. Minden divízió minden csapata számára azonban nagy a tét, hiszen a három hónap alatt lejátszott csoportmeccseken, a csoportok megnyerésével, de akár még egy második hellyel is kiharcolható a 2020 márciusában sorra kerülő Eb-pótselejtező, amit eddig csak a hagyományos selejtezőkön lehetett kivívni. Egyébként az utóbbi sorozat is megmarad, így valamennyi válogatottnak – így az olyan nem túl acélos csapatoknak is, mint a magyar – másfél év alatt két versengés áll majd a rendelkezésére, hogy kiharcolja a szereplés jogát a kontinenstornára.
– Érdekes, ugyanakkor kiegyenlített csoportba kerültünk. Az észtek stílusát kevésbé ismerem, de Finnország és Görögország ellen korábban irányítottam már a belga válogatottat – nyilatkozta az mlsz.hu-nak Leekens. – Véletlenül sem szabad abba a hibába esnünk, hogy alábecsüljük az ellenfeleinket, mert nem lesz könnyű ellenük. Nekünk elsősorban magunkra kell koncentrálnunk. Arra, hogy jól felkészüljünk, jó formában legyünk, és akkor bármi megtörténhet.
A helyzetünket rontja, hogy rögtön zárt kapus meccsen kezdjük hazai szereplésüket Görögország ellen szeptember 11-én, miután az UEFA korábban elutasította az MLSZ fellebbezését, így életbe lép egy 2015-ös magyar–román Eb-selejtező miatti büntetés, amit szurkolói kihágás miatt kaptunk. Az elsô Nemzetek Ligája meccset szeptember 8-án Finnországban játsszuk.
Legutóbbi találkozás: 2016-os Európa-bajnokiselejtező
Otthon: 1-0-s győzelem
Idegenben: 1-0-s győzelem
Csank János (korábbi szövetségi kapitány): – A finnekről mindig azt gondoljuk, hogy leteszik a sílécet, aztán jönnek focizni, de az északi csapatok fizikálisan mindig nagyon jók, valódi harcosok, úgyhogy nem szabad félvárról venni őket. Akkor is nagyon masszívak voltak, amikor én vezettem ellenük a válogatottat évekkel ezelőtt. Nagyon észnél kell lenni, de megfoghatóak, mert nincs nemzetközi klasszisuk, „ellenben velünk”.
Legutóbbi találkozás: 2014-es világbajnoki selejtező
Otthon: 5-1-es győzelem
Idegenben: 1-0-s győzelem
Egervári Sándor (korábbi szövetségi kapitány): – Legutóbbi az én irányításom alatt játszott velük a válogatott, de azóta jelentős változás történt, nemcsak nálunk, hanem náluk is. Mi akkoriban behúztuk a hat pontot ellenük, ezzel most is számolnunk kellene ahhoz, hogy egy biztos második helyet tudjunk elérni. Nem beszélve a bravúr kategóriáról, ha még a görögöket is meg akarjuk csípni. Én reményteljes vagyok, nehezebb ellenfeleket is kaphattunk volna.
Legutóbbi találkozás: 2016-os Európa-bajnoki selejtező
Otthon: 0-0-s döntetlen
Idegenben: 4-3-as vereség
Várhidi Péter (korábbi szövetségi kapitány): – Amikor én irányítottam a válogatottat ellenük, akkor az egy Karagunisszal, Gekasszal felálló görög csapat volt. De a futballjuk már nem ott tart, ahol tíz évvel ezelőtt. A legutóbbi Eb-re nem jutottak ki, s bár a vb-selejtezők nem sikerültek rosszul számukra, nagyon hullámzó a teljesítményük. Ezáltal nehezen is kiszámítható, hogy mire megyünk ellenük, de abból a kalapból sokkal erősebb ellenfelet is kaphattunk volna. Reméljük, a görögök most sem a legjobb arcukat mutatják.
A-DIVÍZIÓ
1.: Hollandia, Franciaország, Németország
2.: Izland, Svájc, Belgium
3.: Lengyelország, Olaszország, Portugália
4.: Horvátország, Anglia, Spanyolország
B-DIVÍZIÓ
1.: Csehország, Ukrajna, Szlovákia
2.: Törökország, Svédország, Oroszország
3.: Észak-Írország, Bosznia-Hercegovina, Ausztria
4.: Dánia, Írország, Wales
C-DIVÍZIÓ
1.: Izrael, Albánia, Skócia
2.: Észtország, Finnország, Görögország, Magyarország
3.: Ciprus, Bulgária, Norvégia, Szlovénia
4.: Litvánia, Montenegró, Szerbia, Románia
D-DIVÍZIÓ
1.: Andorra, Kazahsztán, Lettország, Grúzia
2.: San Marino, Moldova, Luxemburg, Fehéroroszország
3.: Koszovó, Málta, Feröer, Azerbajdzsán
4.: Gibraltár, Liechtenstein, Örményország, Macedónia