Hatalmas bravúrt ért el a Hertha focicsapata, amely hétvégén a listavezető Bayern München otthonából rabolt pontot. A klub magyar kapusedzője, Petry Zsolt kedvenc berlini kávézójában fogadta a Borsot.
Bravúr a Bayern ellen. Januárban a Dortmund sem bírt a Herthával. Miért eredményesebbek a nagyok ellen?
Mert nem vagyunk támadási kényszerben. A nagy csapatoknak kell előrenyomulniuk, és nincs akkora nyomás rajtunk. A Mainz ellen nekünk kellett irányítanunk, ki is kaptunk.
Megszerette Berlint?
Nem mondhatnám. Nem az én világom ez a nyüzsgés. Sokkal jobban szeretem a családias településeket, Hoffenheim környékén van a házam, azt a vidéket kedvelem. A szomszédhoz csak átugrasz, hogyha elfelejtettél tojást venni. Berlinben nem is nagyon szoktam sétálgatni. Ide, a stadionhoz közeli kávézóba szoktam járni.
A felesége és a két gyereke nem tartott önnel Berlinbe. Nem rossz, hogy keveset látja a családját?
Heti szinten találkozom velük. Amikor ideszerződtem, inkább én utaztam haza, de mostanában már a feleségem is szokott jönni. A lányaimat kevesebbet látom, mert nagyok lettek, az egyik 22 éves, a másik pedig hamarosan 18, már nem én vagyok a legfontosabb nekik.
Mit tanulnak a lányok?
A nagyobbik idén végez, óvónő lesz. A kisebbik pedig közgazdasági középiskolába jár, jövőre érettségizik.
Rögtön igent mondott Dárdai Pál felkérésére?
Hat évet húztam le Hoffenheimben, akkor már tizenegy éve kapusedzőként dolgoztam Németországban. Azon gondolkodtam, kihagyok fél évet, bejárom Európát, megnézem, a többi országban milyen a kapusedzés. De a Bundesliga nem olyan, hogy elmehetsz pihenőre, majd egyet csettintesz, és rögtön három csapat vár tárt karokkal. Palit és a másodedzőt, Rainer Widmayert is ismertem, a német szakemberrel Hoffenheimben dolgoztam együtt. Így nem sokat gondolkodtam, hogy elvállaljam a munkát.
A kapuskiválasztásnál szabad kezet kap?
Igen, ezért is szeretek itt dolgozni. Persze a felelősség is engem terhel, ha rossz döntést hozok. A Hoffenheimnél sajnos nem én választhattam ki, kivel szeretnék együtt dolgozni.
Magyarország kapusposzton a legerősebb. Gulácsi Péter stabil kezdő a Lipcsében. Bogdán Ádám a Liverpoolban szerepel, de Megyeri Balázs és Király Gábor is topligákban védett korábban.
A magyar kapusok a mezőnyjátékosainkhoz képest magasabb színvonalat képviselnek, de még így is nagy az elmaradás a környező országokhoz viszonyítva. Ha megnézi, hol védenek a lengyelek, a szlovénok, a szlovákok vagy a csehek, akkor rögtön látja, van még hova fejlődnünk. Az azonban valóban igaz, hogy mindig volt egy-egy jó kapusunk. Gulácsi szerintem évekig véd majd a válogatottban.
Hazatérne?
Ahogy öregszem, egyre inkább honvágyam van. Bár régóta élek külföldön, a foci alapjait Magyarországon tanultam. Ha egy filmben meglátom a Parlamentet, beleborzongok.
Ezek szerint dolgozna itthon?
Nem ezt mondtam. Tervezem, hogy egyszer hazaköltözöm, és veszek egy házat a Balaton környékén. Az északi partra rendszeresen járunk a családdal nyaralni. Imádom a magyar tengert. Viszont nem dolgoznék itthon, mert a vezetők nem vevők az újításra, falakba ütköznék. Árral szemben pedig nem lehet jó munkát végezni.
Hogy lehetne a „magyaros” szemléletet megváltoztatni?
A teljes rendszert kellene felszámolni, és újat építeni. Nem kell a német mintát Magyarországra erőltetni, hiszen minden nemzetnek megvan a sajátossága. Mi mindenhol megtaláljuk a kiskaput, és ezt most nem negatív értelemben mondom. Egy németnek, ha kiadsz egy feladatot, és elakad, teljesen összetör, nem tud továbbmenni. Mi megtaláljuk a problémára a megoldást. De fegyelmet és precizitást tanulhatnánk tôlük. Palival azért működött a válogatott, mert ötvözte a kettőt. A másik, hogy az utánpótlásba kéne tenni a pénzt, nem a felnőttcsapatba. Jó játékosokat kell kinevelni, nem sztárocskákat.
Miért szállnak el itthon a fiatalok, míg a Barca akadémiáján nem?
Mert ott kőkemény konkurenciaharc van a felnőttcsapatba jutásért. Nálunk meg van egy-két tehetség, akit kiemelnek a többi közül, és akkor is az egekig magasztalják, ha rosszul játszik.
Lát olyan fiatalt, aki a 2020-as Eb-n húzóember lehetne?
Nem. Továbbra sem játszanak erős bajnokságokban a focistáink, nehéz elképzelni, hogy ott leszünk a kontinenstornán.