Rangos kitüntetést kapott Polgár Klára, a három sakkfenomén, Zsuzsa, Zsófia és Judit édesanyja.
– Szerencsés ember vagyok, hiszen kivételesen jótét lélek, aki önmagánál mindig jobban szeretett bennünket. Ötvenkét éve élünk együtt, s nem túlzok, szolgál bennünket – jegyezte meg a családfő, Polgár László, a csillagsakk feltalálója feleségéről.
Klára az a típus, aki csak a jóra emlékezik, ámbár a szocializmusban, amikor kárpátaljai magyarként áttelepedett az óhazába, a hatóságok mindent megtettek annak érdekében, hogy megnehezítsék az életét.
– Akkoriban három gyermekünk egyre szebb eredményeket ért el a sakktáblánál, és a fejlődésüket látva megbocsátottam az irigy emberek gáncsoskodását – tette hozzá a nyolc nyelven beszélő édesanya, aki több diplomával bír. A legbüszkébbnek 1988-ban érezte magát, amikor lányai Mádl Ildikóval kiegészülve legyőzték a verhetetlennek nevezett grúz válogatottat az újvidéki sakkolimpián. Amúgy Juditot a sakk kezdő lépéseire ő tanította meg, majd a férje irányította a három nővért a világhírnév felé.
A Krisztina-díjat Gyémánt László Kossuth-díjas festőművész felesége emlékére alapították 2011-ben. Az eddigi hat díjazott között szerepel Radnóti Zsuzsa, Örkény István író özvegye, Gálvölgyi Judit, a színművész Gálvölgyi János felesége, tavaly pedig a néhai Esterházy Péter író felesége, Gitta vehette át.
– Laci iránti szerelmem jeleként viszonylag magas szinten játszom az általa feltalált csillagsakkot, viszont Zsuzsiékkal sohasem ültem le hagyományos sakkpartit vívni – folytatta Klárika, aki osztja világhírű férje véleményét: ha most kellene újrakezdeniük az egykor sokat kritizált „neveléstudományi vállalkozásukat”, amelynek eredményeként lányaik elismert klasszisokká nőtték ki magukat, újra belevágnának.
– Csak éppen nem biztos, hogy sakkoznának, lehet, hogy Nobel-díjas orvosokat faragnék belőlük – jegyezte meg Polgár László.