Négy olimpiai rajtja során szerzett egy-egy arany- és bronzérmével a honi kenusport kimagasló alakja az 51 éves Pulai Imre, aki szakmai tudását mégsem magyar vízen kamatoztatja, hanem Vietnamban.
Forrás: Facebook
Hüttner Csaba kapitány kárhoztatta a honi kenusokat, mert nem hoznak világversenyről érmet. Ön hogy látja, mi ennek az oka?
Kevesen vannak – válaszolja a Sumák becenevű olimpiai bajnok. – Tíznél nincs több olyan felnőtt magyar versenyző, aki megüti a világversenyes rajt szintjét.
Ön Észtországban és Vietnamban edzősködik, miért nem idehaza?
Tudja, nettó 297 ezer forint olimpiai bajnoki járadékból megélni nehéz feladat, tehát munkát kellett vállalnom. Idehaza viszont nem akartam elvenni más trénerek kenyerét. A vietnamiak gyakran látogatnak magyar vizekre, a legutóbbi ázsiai bajnoki remeklésük után 10 kiló rák pluszprémiumot ajánlottak fel, amit a budapesti nagykövetüktől veszek át.
Mondja, honnan ered a Sumák beceneve?
Kissrácként eleinte a Honvédban birkóztam, úsztam, sőt belekóstoltam a sportlövészetbe is. Egy alkalommal a társaimmal csibészkedtünk, megdobáltuk a Dunán edző kenusokat az Árpád hídról. Lebuktunk, büntetés gyanánt meghívtak kenuzni, menni kellett... Kilencévesen el is kezdtem, de nem ízlett a kemény edzés, amiből sokat „lecsíptem”, így ragadt rám a Sumák.
Bezzeg a 2000-es sydney-i olimpiai döntőben nem sumákolhatott.
Kisebb vihar, hullámverés miatt órákat késett a kenu kettesek rajtja, ám mivel Novák Ferenccel megszoktuk az extrém időjárási körülményeket a Margitsziget körül, simán nyertünk.
Korábban szánkóban, illetve bobban is tervezett téli olimpián rajtot. Ezt az álmát már feladta?
Szó sincs róla! Rendszeresen kijárok egy észtországi jégkatlanba tréningezni, kettes és négyes bobban akarok rajthoz állni.
Mondja, miért buknak meg gyakran a magyar férfi kajakosok a doppingteszten, míg a nők nem?
Mert amióta műsorra került férfikajakban a 200 méteres táv, annyira kiegyenlítődtek az erőviszonyok, hogy sokan tilos útra lépnek. Férfikenuban ez kizárt, abban a szakágban rendesen edzeni kell. A magyar női kajakosoknál az a versenyző érvényesül, akinek a természetes férfihormonszintje magasabb a vetélytársainál. Egy bomba nő nálunk esélytelen alacsony tesztoszteron-szintje miatt.