Sport

Így legyen profi biliárdos! - Hazánk legjobbja, Szolnoki Olivér segít olvasóinknak

K. D.

Létrehozva: 2019.04.11.

A kocsmák elengedhetetlen kelléke a biliárdasztal, szinte nincs olyan, aki ki ne próbálta volna. Ám mégsem vagyunk tisztában a szabályokkal. Ebben nyújt segítséget a Bors olvasóinak Szolnoki Olivér, Magyarország legjobb biliárdjátékosa.

Forrás: Móricz István

Huszonegy éves, de sikert-sikerre halmaz: 12-szeres országos bajnok, korosztályos Eb-ezüst- és -bronzérmes, októberben Európa legnívósabb versenyén, az Euro Tour Klagenfurt Openen 3. lett, és tíz év után első magyarként részt vehetett a vb-n. Idén márciusban pedig szoros csatában (10-9) kapott ki a világ legjobbjának tartott amerikai Shane Van Boeningtől. 

A jó beállás a profivá válás első lépése. A találati pont (csíkos, teli) és a fehér golyó összekötő vonalába kell helyezkedni. A jobbkezesek a jobb lábukkal támasztanak ki. A dákótartásnál a felkar és az alkar derékszöget zár be. A kéznek stabilnak kell lennie, ha megremeg az ember, akkor könnyen hibázik. 

Sajnos az egy hatalmas tévhit, hogy a biliárd szó hallatán mindenkinek a kocsma és a sörözés jut eszébe, holott a nemzetközi versenyeken egyáltalán nem engedélyezett az alkoholfogyasztás.

Akkor tökéletes a lökés, ha nem áll meg a dákó, amikor eléri a fehér golyót, hanem továbbcsúszik. Célszerű addig vizírozni (húzogatni), amíg nem áll egyenesbe a dákó, és meg nem győződtünk arról, jó lesz a lökés.

Ha hibázunk, akkor az ellenfél nem jön kétszer, hanem a fehér golyót bárhova rakhatja, és onnan lökhet egyszer. Ez előnyösebb, hiszen sokkal könnyebb helyzetbe tudjuk magunkat hozni. Ez alól kivétel, ha a kezdésből megy el a fehér, akkor az indítópontról kell löknie a másik játékosnak. 

Felállításnál a háromszög csúcsában található golyó színe és száma mindegy, egyedül a fekete nyolcas pozíciója fix, annak mindig középen kell lennie. A két szélére pedig úgy kell helyeznünk a golyókat, hogy az egyik oldalon a csíkos, míg a másikon a teli legyen. A többit tetszőlegesen állítjuk be. 

Az állítópontra mindig a háromszög csúcsgolyója kerül, nem pedig a fekete. 

Nem lehet csak egy golyóra koncentrálni, három lökéssel előrébb gondolkodik egy profi játékos. Kinézi az elsőt, majd úgy tereli a lyukba, hogy kedvező pozícióba kerüljön a fehér a másik golyóhoz, végül a harmadikra olyan szögbe álljon be, amivel megkönnyíti a dolgát. A gondolkodás mindig tolódik, vagyis az első belökése után már a negyedik golyót kell nézni. 

Nem kell a feketét az utoljára eltett színű golyó po­zíciójának átlójába elhelyezni. Bármelyik lyukba mehet a nyolcas, csupán be kell előre mondanod, hova kívánjuk eltenni. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek