Forrás: Végh István
Egy, a Népstadionban játszott kettős rangadó második meccsén Berkes István, a SZEAC szőke balszélsője az 1-1-es derbin masnit kötött a fradista Páncsics Miklósék lábára, persze érkezett is az ajánlat a zöld-fehérektől. Arra azonban nemet mondott, ugyanis a szegedi orvosi egyetemen kívánt tanulni. Később a fővárosban az MTK-hoz került.
– Mivel az élsport és tanulás a családomban elválaszthatatlan, az MTK biztosította körülmények illeszkedtek jobban a tanulmányaimhoz – mondja a sebészprofesszor, aki megannyi sportemberen hajtott végre sikeres ortopédműtétet. A szombathelyi származású Berkes egykor ifjúsági válogatottságig vitte, Hoffer József és Preiner Kálmán akkori ifikapitányok magasra taksálták tudását. A 68 élvonalbeli futballmeccsénél – amiken tizenhat gólt szerzett – veretesebb ortopédsebészi pályafutása, tudniillik a sporttal nem szakított, többek között a birkózóknál volt csapatorvos.
– Öt évig dr. Hegedűs Csaba kapitánynak segítettem, a fényes 1980-as moszkvai nyári olimpián testközelből láttam Kocsis Ferenc és Növényi Norbert diadalát. E fél évtized életem legcsodálatosabb élménye, később lebilincselt Verebes József futballedző különleges mágiája.
A professzor az 1985-ös észak-amerikai utazás során Kanadában ismerte meg az artroszkópiás sebészi módszert.
– Addig nem hittem el, hogy egy apró kamera segítségével az orvos megszemlélheti a sérült porcokat, szalagokat és így tovább, ráadásul ilyen módon műtétek is végrehajthatók.
E módszert aztán Berkes doktor honosította meg magyar földön, szakmai tudását pedig minden lehetséges fórumon átadja a fiataloknak. Ki nem hagyna egyetlen tévéközvetítést sem, elvégre a futball örök szerelem. A Barcelona játékstílusát kedveli, becsüli a magyar válogatott két fiatalja, Sallai Roland és Szoboszlai Dominik lendületét. A rendszeres mozgás, gimnasztika mindennapjai része, de úszik és teniszezik is.