Arra kéri az Új-Zélandi Rögbi Szövetség a válogatott játékosait, hogy takarják el tetkóikat a szeptember végén, Japánban kezdődô világbajnokságon. Ez mondjuk elég nehéz lesz, tekintve, hogy a címvédő soraiban rengeteg polinéziai van, akiknek kultúrájuk szerves része a tetoválás.
– Japánban a tetovált személyekre sokan úgy tekintenek, hogy jakuzatag – magyarázta a szövetség, és a hírek szerint a kérésnek valahogy igyekeznek majd eleget tenni a rögbisek.
Mindez annak fényében különösen izgalmas, hogy 2020-ban Tokióban lesz a nyári olimpia.
A tetovált vízilabdások majd trikóban ugranak a medencébe? Az amerikai kosarasok zekét húznak? A kajakosok testfestékkel takarják el a mintáikat?
– Szerintem a problémára a tolerancia a megoldás. De csak abban az esetben, ha oda-vissza működik. A sportolóknak éppúgy toleránsnak kell lenniük, mint a japánoknak – magyarázta a Borsnak Kucsera Gábor, kétszeres vb-győztes kajakos, aki maga is részt vett olimpián. – Kínában, 2008-ban nem volt ebből baj. Én amúgy szeretem a tetkóimat, ez egyfajta kommunikáció a világgal. Van úgy, hogy az ember világgá szeretné kiáltani egy-egy élményét. Elsősorban győzelmet, sikert, szeretetet. Ez ilyen kommunikációs csatorna.
Ugyanakkor ő is tudja, hogy mint sok minden, a tetoválás megítélése is változó. – És különösen érzékeny téma Japánban – teszi hozzá.
Úgy tudjuk, a Magyar Olimpiai Bizottság különösebben nem készül a tetkóproblémára, ami azért eléggé furcsa, hiszen az aktív magyar sportolók körében is akad néhány eléggé kivarrt delikvens.
– Igyekszem úgy mozogni, hogy ne lássák a nézők, de szerencsés helyzetben vagyok, mert a fülemben lévő írást nem nagyon lehet látni – mondta a Borsnak Ungvári Miklós, akinek a cimpáján egy szó szerepel rovásírással: dzsúdó.
A kajak-kenusok jövő heti olimpiai tesztversenyén hóágyút próbálnak ki a tokiói szervezők, hogy a nézők számára elviselhetőbbé tegyék a magas hőmérsékletet. A tervek szerint két tonna havat állítanak elő a gépek segítségével. Azt nem közölte, hogy milyen költségvetéssel tudnák üzembe helyezni a gépeket jövőre az olimpián, egyelőre csupán azt vizsgálják meg, mennyivel teszi elviselhetőbbé a nézők számára a 30 Celsius-fok fölötti hőmérsékletet.