Sport

Kincses Ferenc 120 évre tervez

Sz. S.

Létrehozva: 2020.02.02.

Kisujjában van a honi bokszhistória Kincses Ferencnek, akit 90. születésnapja alkalmából a miniszterelnök is meglepett.

Az évtizedek során jó párszor költözött az ökölvívó szövetség, ám Feri bácsi ügyelt arra, hogy a különféle kiadványokat, dokumentumokat és statisztikákat megmentse. Amire mások azt mondták, kidobandó, ő azonnal hazavitte. Ha az égiek is úgy akarják, kiadja 500 oldalas bokszkönyvét, amelyben minden fellelhető, amit erről a sportágról tudni kell.

– A magyar állami sportszervezet egyik megbízottjaként a 60-as években másfél évet töltöttem Guineában Sekou Touré elnöki időszakában, segítve az ottani sportélet szervezését – emlékszik vissza Kincses Ferenc, aki jeles születésnapja alkalmából 90 ezer forintot kapott Orbán Viktor miniszterelnöktől.

– Tartsa meg az Isten a jó szokását, bár azt hallottam, hogy ilyen jutalmak csak 110 éves korig járnak. Pedig én 120 évig tervezek...

A magyar bunyó legkiemelkedőbb alakjának Énekes Árpádot tartja, aki hihetetlen szakmai tudását képes volt mindenkinek átadni. A sorból nem felejti ki Ádler Zsigmondot, aki a Magyarországot három olimpiai bajnoki címmel megajándékozó Papp László mestereként alkotott maradandót.

Leleményes Kalács

Szegedi István (képünkön), a Csepel egykori bunyósa jóban volt Karl-Heinz Vehrrel. A Nemzetközi Ökölvívó Szövetség egykori NDK-beli főtitkára egy siófoki versenyen felvetette Szegedinek, végignézné-e az 1996-os atlantai olimpiát? „Még szép” – válaszolta a Kalács becenevű bunyós, Vehr pedig megígérte, odakinn VIP-jegyet szerez neki. Az utazás is megoldódott, az egykori Malév-mindenes, Tar László állta a Bécs–Atlanta repülőjegy árát, az elhelyezéséről pedig Szegedi korábbi csepeli ismerősei gondoskodtak. – A díszpáholy biztonsági őreinek elmagyaráztam: az ott ülő Muhammad Alival váltanék néhány szót. Beengedtek, és valóban elmélyedtünk a sportág részleteiben – mesélte el Szegedi.

Amikor hajdanán Kutas István sportvezető nekiszegezte a kérdést: három lehetséges közül melyik sportági szövetség főtitkáraként dolgozna, az ökölvívást választotta, s nem is bánta meg. Ő volt az, aki Bukarestben felvetette, írják ki a junioroknak is az Európa-bajnokságot. Remek ötlet volt, az 1970-es első, miskolci  Eb-n a mieink öt aranyérmet szereztek. De azt is örök emléknek tartja, hogy Csötönyi Sándor akkori elnök helyett ott lehetett az atlantai olimpián.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek