Érdekességek

40 évig készítette leggyengébb filmjét Coppola – Íme, az 5 legkevésbé ismert mozija!

Létrehozva: 2025.04.13.

1939. április 7-én született az ötszörös Oscar-díjas amerikai rendezőfenomén, akinek nevéhez olyan mesterműveket kötünk, mint A keresztapa trilógia, az Apokalipszis most, vagy épp a Magánbeszélgetés. Francis Ford Coppola egy a legnagyobbak közül, több évtizedes munkássága méltán emelte legenda státuszba. Ahelyett viszont, hogy a legjobb filmjeiről írnánk, úgy döntöttünk, előveszünk pár kevésbé ismert Coppola mozit!

A Francis Ford Coppola által nyert díjak ellenére, most a 6 évtizedes munkásságából más aspektusból szemezgettünk: igyekeztünk olyan filmeket összeszedni, amelyekről talán nem is tudtad, hogy ő rendezte. Nem feltétlenül a legjobbakra törekedtünk, inkább arra, hogy ezt a széles spektrumú karriert be tudjuk mutatni. 

Francis Ford Coppola
Francis Ford Coppola filmek terén nem csak kasszasikereket készített (Fotó: Cecilia Fabiano /  Northfoto)

Íme, Francis Ford Coppola kevésbé ismert alkotásai

Te már nagy kisfiú vagy (You're a Big Boy Now)
1966

A filmes zseni számára a Te már nagy kisfiú vagy olyan, mint Martin Scorsesének a Ki kopog az ajtómon? vagy Brian De Palma számára az Üdvözletek – a felsorolt filmek mindegyike nagyon személyes történet, amely megalapozta a zseniális rendezők karrierjének folytatását. A főszereplő Peter Kastner gyakorlatilag ugyanazt a karaktert formálja meg, mint Dusin Hoffman a Diploma előtt című filmben, csak sokkal infantilisebben. A Kastner által megformált Bernard egy szűz fiú, aki egy manhattani lakásba költözik, hogy megtalálja függetlenségét, de nem igazán tud elmenekülni szüleitől, ráadásul fogalma sincs, hogyan kell bánni a nőkkel. A film egyébként egy átalakulóban lévő kultúra rémképeit és lehetőségeit tárja fel, a lehető legkomikusabb formában.

JT Vintage Historical Archive
Coppola Te már nagy kisfiú vagy olyan, mint De Palma számára az Üdvözletek (Fotó: ZUMAPRESS.com /  Northfoto)

Gengszterek klubja (The Cotton Club)
1984

A saját kiadója, a Zoetrope Studios eladósodott a ’80-as évekre, a rendező pedig épp ezért ismét összeállt a már jól bevált társaival, Robert Evan producerrel és Mario Puzo forgatókönyvíróval, hogy A keresztapa után ismét elkalauzolják a gengszterkorszak szerelmeseit. A film, amelynek cselekménye lapos és untató, hangulata, a vágási technika és jelmezek mégis magával ragadják a nézőt. Ez utóbbi miatt egyébként Oscar- és BAFTA-díjra is jelölték a művet, valamint Golden Globe-ra a legjobb dráma kategóriában. A mozi egy feltörekvő jazz-zenész (Richard Gene) történetét próbálja a bandák és a fajok közötti konfliktusok közé ékelni.

Francis Ford Coppola
A Gengszterek klubja vegyes fogadtatásban részesült és máig megosztó mozinak számít (Fotó: ZUMA Press /  Northfoto)

Jack
1996

Legyünk őszinték a Jack című film Francis Ford Coppola pályafutásának egyetlen, teljes mértékben védhetetlen filmje, amelyben Robin Williams egy 10 éves gyereket próbál eljátszani. Igaz a színészlegenda által megformált Jacknek veleszületett betegsége van, amely következtében négyszer olyan gyorsan öregszik, mint kortársai. A közvetlen környezete mindent elkövet, hogy biztonságban tudják, Jack viszont – mint a többi gyerek – csíntalan és vonzza az őt körülvevő világ. Az alkotás több sebből vérzik, de talán a legrosszabbul felépített narratívája az, hogy a 40 éves testbe zárt kisfiú hogyan találkozik a szexualitással. Pontosabban az őt körülvevő felnőttek szexualitásával. Édesanyja, Karen (Diane Lane) igazi MILF, emellett Jennifer Lopez a tanárnője – ez már javában elég lenne egy tesztoszterontúltengésre, de ezt még tovább csavarták a szuper dögös Fran Drescherrel, aki konkrétan ráhajt a főhősre. Ha egy mondattal kéne összefoglalni a filmet, akkor azt mondanánk, hogy ez egy mozi a felnőtt testbe zárt gyermeki ártatlanságról – olyan ’90-es évek módra. Ráadásul a Jack egy olyan Coppola film, amiről az ember még álmában sem hinné, hogy egy Coppola film.

Francis Ford Coppola
A nagyszerű Robin Williams a Jack című filmben (Fotó: Snap/ Northfoto / Northfoto)

Az esőcsináló (The Rainmaker)
1997

A film, amely a ’90-es évek szupersztárjainak színe-javát felvonultatta (Matt Damon, Danny DeVito, Jon Voight, Mickey Rourke, Danny Glover, Roy Schneider, Claire Danes) egy gátlástalan biztosítótársaság elleni pert mutat be kendőzetlenül. Egy olyan rendszert vesz górcső alá, amely cserben hagyja – vagy épp megöli – azokat a betegeket, akiknek a legnagyobb szüksége lenne rájuk. Coppola egy Dávid kontra Góliát forgatókönyvet tár a nézők szeme elé. Matt Damon a zöldfülű egyetemista jogászt, Rudy Baylort alakítja a moziban aki szembe száll a Jon Voight által zseniálisan alakított Leo F. Drummonddal és ügyvédeivel. Az esőcsináló egyszerre rendkívül kielégítő és méltányos tükörképe annak a nehéz küzdelemnek, amellyel a ’90-es évekbeli amerikai egészségügyi reformja akkoriban szembesült.

Francis Ford Coppola
Matt Damon és Danny DeVito az Esőcsinálóban (Fotó: Entertainment Pictures / Northfoto)

Megalopolis
2024

A sci-fi szatíra a legendás rendező négy évtizeden át készült álomprojektje, amely egy katasztrófa után újjáépülő amerikai nagyvárost mutat be. Mivel Coppola hiába győzködte a nagy hollywoodi stúdiókat, hogy finanszírozzák be tervét, azok egyáltalán nem voltak nyitottak az ötletre. Így saját vagyonából 120 millió dollárt tett bele a film elkészültébe, amelyre többször is úgy hivatkozott, hogy A Megalopolis a gyáva stúdiórendszer nyílt kritikája. Coppola álommozija – az Apokalipszis most című remekművel ellentétben – inkább az optimizmust helyezi előtérbe, hiszen a fiktív város, Új Róma többször is elbukik, de végül a nép eléri célját. Szinte hihetetlen, hogy ezen a filmen 4 évtizedet ül egy olyan kaliberű zseni, mint Coppola, akinek a nevéhez rengeteg kiváló film fűződik. Lehet, hogy ülni kellett volna rajta tovább, vagy soha nem felállni róla.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek