Test és lélek

Hogyan éljem túl lelki válságot?

EEP

Létrehozva: 2012.10.09.

A megrázó események sokaknál krízisállapotot idézhetnek elő. Ilyen lehet például a munkahely elvesztése, vagy egy komoly betegség. Ebben a helyzetben a legtöbben leblokkolnak, kétségbe esnek, és fogalmuk sincs, hogy mi ilyenkor a teendő?

A bajt követően sokan úgy érzik, hogy elveszítették önmagukat. Csehák Hajnalka pszichoanalitikus szerint ennek az időszaknak a hossza legfeljebb hat hét lehet, de az egészséges ember egy hét után kezd éledezni, talpra állni. Erősíti önmagát, aktívvá válik.

– Akinél nyúlik a krízis időszaka, annak nehezebb kijutnia a holtpontról a maga erejéből. Az ilyen embert a tehetetlenség érzése keríti hatalmába. Nincs megfelelő stratégiája, vagy már sokadszorra került hasonló helyzetbe. Tehát nem tud megbirkózni a feladattal. Amennyiben ez az időszak hetekig is eltart és nem akar az illető beleragadni, szakemberhez kell fordulnia – mondta a pszichológus.

Ha nem teszi ezt, napról napra csak gyűjti a kudarcokat, és a rossz gondolatok belehajszolják a kilátástalan helyzetbe. Tehetetlenséget, alkalmatlanságot érez, amit önsajnálat követ.

– Ilyenkor az a megoldás, hogy először gondoljon vissza arra a pillanatra, amikor kicsúszott a lába alól a talaj – magyarázza Alla Szpivakovszkaja orosz pszichológus professzor. – Ezt hasonlóan kell tennie, ahogyan az elveszett pénztárcájával tette. Kizárólag önmaga tudja eldönteni, hogy mikor érezte először elveszettnek magát. Ehhez elegendő halk zene mellett csukott szemmel feküdni és gondolatban visszalépdelni az időben – tanácsolta a professzor.

Fel kell boncolni a pillanatot

Amikor megtalálta azt a pillanatot, amikor elkezdődött a baj, a lehető legrészletesebben ki kell elemeznie. Részletesen fel kell tárnia az összes körülményt. A következő lépésben meg kell találnia önmagát – de hogyan?

– Vegyen egy papírlapot, amit osszon háromfelé. Az első rovatba azt írja be, hogy mivel nem elégedett az életében. Például: ingerlékeny, szorong, rossz a munkahelye, szeretethiánya van, kevés a szabadideje és hasonlókat. A második rovatba olyan dolgokat sorsoljon fel, amelyek örömet szereznek és magabiztosságot nyújtanak. Ilyenek lehetnek a gyerekekkel való foglalkozás, a munkahelyi fejlesztések, sportolás, otthoni barkácsolás stb. A harmadikba pedig azok kerüljenek, amelyeket szívesen csinálna, vagy birtokolna, például új, érdekes munkahely, kirándulás, különleges sport – ajánlja dr. Erdélyi Alisza neuropszichológus.

Tehát tudatosan kell kézbe vennie önmagát, de mindig maradjon a realitások talaján. Hagyja abba az önsajnálatot, hiszen le lehet nullázni az eddigi rossz tudást, a rossz tapasztalatokat fel lehet cserélni a jóval. A viselkedési sémáit kell átprogramoznia, vagyis a személyiségét kell megváltoztatnia. Ez persze nem megy egyik pillanatról a másikra, hiszen a kellemes tapasztalatok gyűjtéséhez idő kell, de ezzel a módszerrel lassanként kimászhat a lelki gödörből.

Állítsa meg a negatív gondolatokat!

A teljes lelki gyógyulás idővel elérhető, de érdemes arra is törekedni, hogy azt huzamosabb ideig megtartsuk. Ehhez nem kell lelki páncélt növeszteni, elég, ha megtanuljuk, miként védekezzünk a negatív gondolatok ellen. A váratlanul támadó hatásokat nem tudjuk kivédeni, hiszen gyakran nem vagyunk felkészülve a rossz hírekre. Azok azonban, akik megtalálják a számukra megfelelő stresszűző technikákat, hamarabb talpra tudnak állni. A mozgást kedvelők például tapasztalhatták már, hogy egy nagy futás, egy táncóra esetleg úszás után jobban érzik magukat lelkileg, így a váratlan rossz események romboló hatásait is tompíthatják kedvenc sportjukkal. Ugyanígy például a zenekedvelők is tudni fogják, melyik cédéjük után nyúljanak.

Érdemes azt is megtanulni, miként tartsuk magunktól távol a negatív gondolatokat. Ehhez szükséges némi gyakorlás is, hiszen nem könnyű az évek alatt megszokott gondolkodási sémán változtatni. A szakemberek azt javasolják, hogy apránként sajátítsuk el és vegyük rá magunkat arra, hogy ne pörgessük fejünkben folyamatosan a lehetséges rossz események képeit, inkább a jóra, esetleg a probléma megoldásán gondolkodjunk.

Összefügg a Holddal is a fájdalom múlása

A holdfázisok váltakozása sajátosan befolyásolja az embert. Egyes szakemberek szerint éjszakai kísérőnk komoly hatással van életünkre. Úgy tartják, hogy egy holdfázisnyi idő az, amely alatt elcsitul a lelki fájdalom legkínzóbb része. Az ezotéria tudósai, asztrológusok, sőt pszichiáterek között is sokan vallják azt, hogy leginkább a telihold befolyásolhat bennünket. Ekkor érjük el ugyanis testi és szellemi teljesítőképességünk csúcsát. Ilyenkor a ragyogó Hold természetfeletti ereje lesz úrrá rajtunk. Mivel ez az időszak az önmegvalósítás és az alkotás ciklusa, ez az a pillanat, amikor Földünk hű kísérője segíthet megtalálni önmagunkat, elfelejteni gondjainkat, és újult életerővel tölthet fel.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek