Az aromaterápia hangulatjavító hatású, csökkenti a stresszt és távol tartja a bacilusokat. S mivel a nappalok rövidülésével és az influenzaszezon közeledtével mindezekre különösen szükségünk lesz, összefoglaltuk, hogyan kényeztetheti magát otthon illatvarázzsal.
Az illóolajok otthoni használata nagyon egyszerű. Párologtatva, bőrbe masszírozva, avagy a fürdővízbe cseppentve is alkalmazhatók. Lényegében mindenki maga tapasztalhatja ki, hogy számára milyen formában a leghatékonyabb.
Akad például, akinek belélegezve űzi el fejfájását a citromfűolaj, míg másokat a fürdővizükbe cseppentve lazít el. Egyetlen szabály vonatkozik mindegyik illóolajra: bármilyen módon is használjuk, minimális mennyiségre, csupán néhány milliliterre van szükség – néhány csepp egy egész kádnyi vízbe elegendő.
Hogyan fejtik ki jótékony hatásukat?
Minden növény tartalmaz molekuláris gázokat, melyek lepárolhatók, s amit az aromaterápiával foglalkozók esszenciának (innen az illóolaj kifejezés is), azaz lényegnek, sőt olykor egyenesen életerőnek neveznek. Ezek a molekulák jutnak be a bőrön vagy – belélegezve – a nyálkahártyán keresztül a szervezetbe, s fejtik áldásos, többi közt gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító vagy éppen nyugtató hatásukat.
Hippokratész is hitt benne
Az utóbbi évtizedben a hagyományos gyógyászat, illetve egészségügy is mind nyitottabb a módszer felé. A történetírás szerint már a modern orvostudomány atyja, Hippokratész (i.e. 460–380) is használt gyógyításhoz például rózsasziromolajat.