Sok mindent lehet fél órába sűríteni: fájdalmat, megkönnyebbülést és hitet is. Egy biztos, azoknak, akik esélyt adnak a természetes gyógymódoknak, barátságot kell kötniük a türelemmel. Az Atlasz-kilazítás csupán egy kulcs, melyet mi magunk helyezünk a zárba.
Amikor már megingott a hitünk az orvostudományban, amikor a doktorok már feladóan legyintenek a panaszaink láttán, vagy csak a műtéti beavatkozást tartják egyetlen gyógyulási esélyünknek, a legtöbben ilyenkor szoktunk alternatív megoldást keresni problémáinkra.
Az Atlasz-terápia is egyfajta utolsó mentsvár azoknak, akik mozgásszervi fájdalmakkal küzdenek: például csípőtáji és térdpanaszokkal, gerincsérvvel, lábboltozat-süllyedéssel és még hosszasan sorolhatnánk…
Azonnali és hosszú távú hatások
Hazánkban ezen módszer legismertebb követője Tóth Zsigmond természetgyógyász, aki maga is évekig szenvedett egy háromcentiméteres végtagrövidüléssel, megspékelve egy gerincsérvvel. A bicebóca járás esztétikailag sem szép látvány, de ez eltörpül a fájdalom mellett, amit ilyenkor a beteg érez.
Zsigmond alternatív terápiát keresett gyógyulására, így talált rá az Atlasz-módszerre, melynek köszönhetően gerincsérve visszahúzódott és mára lábai is egyforma hosszúak.
– Súlyos csontritkulás esetén, daganatos és központi idegrendszeri betegségben szenvedőknél, valamint kismamáknál nem alkalmazható ez az eljárás – magyarázta a természetgyógyász. – A teljes gyógyulás hónapokig is eltarthat, de azonnali javulást is tapasztalni fognak a páciensek. Bizonyos esetekben életmódváltásra, sportolás beiktatására és diétás változtatásokra szükség van.
Kipróbáltuk: kezd megszűnni a hátfájás
Hátfájással küzdő munkatársunk vállalkozott Atlaszának kilazítására, hogy első kézből szerzett tapasztalatokat oszthassunk meg olvasóinkkal.
Szakemberek szerint minden második honfitársunk küzd az első csigolya valamilyen szintű rotálódásával, ami hatalmas nyomásnak teszi ki a gerincvelőt. Erről az elmozdulásról a lábak hosszának lemérésével könnyen tájékozódhatunk, a kezelés is ezzel kezdődött.
Szabad szemmel észrevehetetlen, kollégánk jobb lába pár milliméterrel rövidebbnek bizonyult. Következő lépésként egy masszázsasztalon a terapeuta tarkótáji masszázst végzett. A kezelés fontos eleme, egy speciális géppel végzett mozdulatsor, ami a fülek mögötti területet érintette. Ezek után egy mély izomlazító gép került munkatársunk derekára és combjaira, majd az előző műveletek ismétlése következett.
– Nagyon fájt a kezelés, különösen a géppel végzett részei, viszont amint leszálltam az ágyról, és oldalra fordítottam a fejem, már éreztem, hogy centiméterekkel hátrább tudom fordítani – mesélte kolléganőnk, nem titkolva, bizonyos mozdulatoknál még három nap múlva is érezte sajgó tarkóját. – Egy héttel a terápia után ruganyosabbnak érzem a mozgásom, a tartásom jobb lett. A hátam egyre kevesebbet fáj.
A műtéti eredmény gyorsabb, az Atlasz-terápia tartósabb
A természetgyógyász tapasztalatai szerint a gyógyulási folyamat időigényes. Egy csípőprotézis vagy épp gerincsérvműtét elkerüléséhez pedig olykor egy-másfél évre is szükség van, de ha az első nyakcsigolya már elérte optimális pozícióját, akkor anatómiai és mechanikai okok miatt már nem tud elfordulni. Hétköznapi nyelvre lefordítva, egy egyszeri Atlasz-kilazítással a csigolyák a helyükre kerülnek, majd stabilan tartják magukat, és a csontszerkezet hónapok alatt szép lassan regenerálódik.
Vagyis ha hajlandóak vagyunk kockáztatni és elfogadni, hogy a gyógyulásért dolgozni kell, időt hagyni rá és küzdeni érte, akkor adjunk még egy esélyt az alternatív módszereknek. A természet tudja a dolgát, csak sokszor mi emberek „erőszakoljuk” meg és görbítjük el vázát (jelen esetben a csigolyáinkat).
A kezdetek
A módszert René Claudius Schümperli dolgozta ki. A svájci doktor az ötvenes években szenvedett balesetet. Súlyos fejsérülése miatt kerekes székbe kényszerült, elviselhetetlen fájdalmak kínozták.
Az orvostudomány tehetetlenül állt panaszai elôtt, így kezébe vette a sorsát. Emlékezett, hogy a baleseténél furcsa tarkótáji érzése volt, így figyelme az Atlaszra, vagyis az első nyakcsigolyára összpontosult. Rájött, hogy ez a legtöbb embernél nem áll stabil pozícióban, az izomfeszülések miatt elmozdul, mozgásszervi panaszokat okoz. Elkezdte önmagán alkalmazni terápiáját, harminc év után felállt a kerekes székből, tökéletesen visszanyerve tartását, mozgásfunkcióját.