Az év legjobb napja lehet az év fordulója, ha betartjuk a szokásos babonákat. Ilyenkor ugyanis tilos házimunkát végezni, vásárolni, ellenben sokat kell enni, jó dolgokra kell gondolni, nem szabad veszekedni, és bátran lehet hangosan kiabálni. Ha így teszünk, garantált a szerencsénk jövőre.
Új év első napján a legtöbb ember fogadalmat tesz, ám ezzel szemben az ezoterikusok azt ajánlják, hogy az év forduló napján ne fogadkozzunk. Ne akarjunk másnaptól jobbak, szebbek, rátermettebbek lenni, hanem inkább vessünk számot az óesztendővel. Keressük meg magunkban a jó és rossz dolgokat. Vegyünk elő egy füzetet és írjuk ki magunkból az elmúlt év hibáit és pozitív történéseit.
Tanuljunk a gyarlóságainkból, próbáljuk felülről és kívülről látni magunkat, hogy meglássuk az ok-okozati összefüggéseket. Köszönjük meg, ami történt velünk, és engedjük el a rossz dolgokat, a jókért pedig adjunk hálát. Amikor pedig elkészültünk a listával, gyújtsunk egy gyertyát és égessük el a papírt. Így szó szerint tiszta lappal indulhatunk a 2014-es évnek.
Tilos szemetet kivinni
Szilveszter éjszakájához számtalan babona tartozik. Az ilyenkor szokásos trombitálásnak, a lármának, éneklésnek, hangoskodásnak az adja a történeti magyarázatát, hogy ezekkel elűzzük a rossz szellemeket. Ezen a napon ne vigyünk ki szemetet a házból, mert ezzel a szerencsénket öntenénk ki, ezt 30-án vagy 2-án tegyük meg. Nem szabad mosni, teregetni, varrni sem, mert ezek mind elviszik a szerencsét az otthonunktól.
Az újév első napján gyakorolt rituálék közül a legismertebb, hogy valamilyen apró szemes ételt (rizst, kölest, lencsét, babot) készítünk és eszünk, mert ez pénzt, gazdagságot hoz, bőséget ígér az egész esztendőre. Ugyancsak jó jel, ha tele van a kamra, mert ez arra utal, hogy nem fogunk szükséget szenvedni semmiben. Ha nincs kamránk, a hűtőnket töltsük fel és készítsünk egy gazdag gyümölcsös kosarat az étkezőasztalunkra.
A disznóról azt tartják, hogy előtúrja a szerencsénket, ezért ropogós sült malacot enni kifejezetten ígéretes a jövő szempontjából. Viszont tartsuk távol az asztaltól a baromfit, mert az elkaparja a szerencsét, és a halat is, mert azzal elúszik.
Bár van olyan ország, ahol a Feng shuit jobban alkalmazzák a mindennapi életre, és ott a halpikkelynek kifejezetten pozitív jelentése van, mivel a pénzérmékre hasonlít – mesélte a Borsnak Terje Judit ezoterikus szakember.
Újévkor legyen pénz a bankszámlánkon
Amilyen az újév első napja, olyan lesz az egész évünk is. Tehát vigyázzunk arra, hogy mit teszünk, mondunk és gondolunk január 1-jén, mert az meghatározó lesz a jövőnkre nézve. Érdemes elsején, ha van saját jóskártyánk, húzni egy lapot az évre.
– A szakavatott boszorkányok természetesen éjfélkor vetnek kártyát, az ólomöntést azonban bárki elvégezheti: egy felolvasztott ólomdarabot hirtelen hideg vízbe kell dobni. Amilyen formára dermed az ólom, az szimbolizálja az elkövetkező esztendőt. Ennek egy másik változatában a lányok gombócokat főztek, és mindegyikbe egy férfinevet tartalmazó papírt rejtettek el. Amelyik gombóc elsőnek jött fel a forró víz tetejére, az abban rejlő férfinév viselőjét gondolták a jövendőbelijüknek – elevenítette fel a régi népi babonákat a szakember, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy új év napján hogyan bánjunk a pénzzel.
– Ügyeljünk arra, hogy feltétlenül legyen pénz elsején a pénztárcánkban és a bankszámlánkon is. Semmiképp ne fizessünk elsején, mert akkor egész évben lesz költekezni valónk! Nem szabad pénzt kölcsönadni sem.
Mivel az újévi cselekedeteknek hatásuk van az egész évre, ezért ajánlatos a vitás kérdéseket későbbre halasztani, tartózkodni a veszekedéstől. Nem szabad orvoshoz menni, mert akkor egész évben betegeskedni fogunk.
Az éjfélkor ugráló gyerek magasabbra nő
A mai életünkben pontban éjfélkor kívánunk szeretteinknek boldog újévet – ha lehet, a hölgyeknek először férfi kívánjon, mert az valósul meg –, de elődeink ebben az időpontban felálltak az asztaltól, vagy fölmentek a padlásra, mert ettől azt remélték, hogy pozitív irányba fordítják életüket. Ezt a reményt a Távol-Keleten úgy tartják életben, hogy éjfélkor a gyerekek ugrándozni kezdenek, azért, hogy minél magasabbra nőjenek.
Aki először lép a házunkba az új évben, annak is szimbolikus jelentősége van. Ha például megbotlott a küszöbben, azzal balszerencsét hozott a házra. De ha simán túljutott ezen az akadályon, akkor számíthatott rá, hogy étellel, itallal kedveskedtek neki a háziak, hogy a jó hangulattal egy valóban boldog új évet kezdjenek el.