Ha azt vesszük észre magunkon, hogy egyre többször vagyunk betegek, vagy nehezebben gyógyulunk a szokásosnál, érdemes arra gondolunk, hogy valamivel károsítjuk az immunrendszerünket.
Forrás: Thinkstock
Alkohol A rendszeres alkoholfogyasztás és az alkalmanként, nagyobb mennyiségben fogyasztott szeszes ital hatására a szervezet fogékonyabbá válik a fertőzésekre és a szív- és érrendszeri, máj- és hasnyálmirigy-betegségekre – állapították meg az University of Massachusetts Medical School kutatói.
Sok zsír A Tufts University kutatói a tipikus nyugati étrendet hasonlították össze egy koleszterincsökkentő étrenddel. A vizsgálat során bebizonyosodott, hogy a kevesebb zsírt tartalmazó étrend hatására javult a T-sejtek, vagyis a fehérvérsejtek azon típusának működése, amelyek a fertőzések elleni védekezésben játszanak fontos szerepet.
Túlsúly A test zsírszövetei olyan hormonokat állítanak elő, amelyek aktiválják az immunrendszer gyulladásos válaszát. A testzsír az anyagcsere szempontjából nagyon aktív szövet, a gyulladáskeltő vegyületek forrása.
Stressz A Tel-Aviv-i Egyetem kutatói felfedezték, hogy a krónikus stressz a gyógyszeres terápiák hatékonyságát is csökkenti. Ez előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet különböző tünetek formájában jelez.
Alváshiány Vizsgálatok igazolják, hogy a szükségesnél kevesebbet alvók szervezetében a vírusok és a daganatos betegségek leküzdéséhez nélkülözhetetlen fehérvérsejtek működése csökken. Megemelkedik a stresszhormon, az immunrendszer gyulladásos választ provokál.
Kapcsolatok hiánya Egy kutatás megállapította, hogy a magányosok körében az influenza elleni védőoltás által generált antitestválasz alacsonyabbnak bizonyult azokéhoz képest, akik nagyobb baráti társasággal rendelkeztek.