Forrás: Thinkstock
A villámfogyókúrák egészségtelenek és hatástalanok. Önmagában nincs rossz étel vagy ital, csak egészségtelen étrend.
– A fogyókúrák mindig valamilyen energiahordozó bevitelének csökkenésével járnak – mondja Katus Attila személyi edző, életmód-tanácsadó, hatszoros sportaerobik-világbajnok. – Így viszont bizonyos tápanyagok nem jutnak megfelelő mennyiségben a szervezetünkbe, illetve sokszor olyan ételeket zárunk ki a fogyókúra érdekében, amik fontos alapanyagot, vitaminokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, antioxidánsokat tartalmaznak. Az ilyen fogyókúránál nagyobb terhet róhatunk a szervezetre, mint amennyit profitálunk a túlsúly elvesztésével. Sokan nincsenek tisztában azzal sem, hogyha diétázni kezdenek, de mellette nem végeznek rendszeres testmozgást, akkor a szervezet válogatás nélkül felhasználja a zsírt és a fehérjét. Ezzel jelentős mennyiségben veszítenek az izmaikból, és anyagcseréjük is jelentős mértékben lelassul. Ilyenkor a diéta nem éri el a kellő hatást – mondja Katus.
Ismert jelenség a jojóeffektus. Ha többször abbahagyjuk, majd újrakezdjük a fogyókúrát, a szervezetünk megtanulja a hatékonyabb energiaraktározást, vagyis a szünetek alatt megnöveli a vésztartalékot, aminek fokozottabb súlynövekedés lesz a következménye. Ezt aztán sokkal nehezebb ledolgozni.
– Tartósan és egészségesen lefogyni csak testmozgással lehet.
Egy tanulmány kimutatta, hogy ha valaki csak diétázik, annak 36 százalékos izomvesztés a következménye, míg ha mellette mozog, például úszik, kerékpározik vagy fut, akkor ugyanez csak 2-6 százalékos, ha pedig emellé még erősítô edzéseket is beiktat, akkor akár nulla is lehet. A zsírszázalék csökkentése mellett tehát fontos az izomzat megtartása is. – figyelmeztet a hatszoros világbajnok.