Hiába szeretnénk kipihenten ébredni, ha tévhitek sora gátol abban. Dr. Várszegi Mária alvásszakértő segít olvasóinknak megszabadulni a káros hiedelmektől.
Éjfél előtt
Csak az éjfél előtti órák számítanak! Masszív tévedés: az egyénileg szükséges alvásmennyiség a lényeg, amihez lehetőség szerint mindennap azonos időben érdemes nyugovóra térni.
Tévéműsor
Elringat a képdoboz. Lehet, ám a fény- és a hanghatások tudat alatt folyamatosan ingerlik, feleslegesen dolgoztatják a szervezetet. Pont mintha diszkó nyílt volna a hálószobánkkal szemben, csak annak a zajait jobban érzékeljük és nehezebb hozzászoknunk. Viszont ugyanúgy árt.
Bárányszámolás
A koncentrálást igénylő matematikai művelet alaposan igénybe veszi az idegrendszert és az agytekervényeket, holott az alvás kulcsa a nyugodt elme. Álmunkban ugyanis kétszer jobban dolgozik az agy, mint ébren. Ha aggasztanak a napi történések, inkább írjuk ki azokat magunkból!
Pótolhatatlan
Majd hétvégén többet alszunk! A kihagyott alvásidőt nem lehet bepótolni. A szervezet kimeríthető, a világos és sötét ciklusok is áthághatóak. Ez rövid ideig működhet, ám hosszú távon megbosszulja magát. Inkább mindennap terheljük magunkat fizikailag és szellemileg is a megfelelő kimerültség érdekében!
Alvás helyett
Alvás helyett olvasás. Sok minden kikapcsolhatja az embert, tehermentesítheti az elméjét, ám a pihenés nem helyettesíti az alvást és az azzal járó agyi tevékenységet. Csak az utóbbi segít abban, hogy a fontos dolgok megmaradjanak, a többit pedig feldolgozza és letegye az elménk.
Altató pia
Álomba merít a pia. Más kérdés, hogy azonnal felriadunk, ha az alkohol kiürült a szervezetünkből, így pont a minőségi alvás vész el. Ráadásul ugyanazért a hatásért egyre több ital szükséges, ami alkoholizmushoz vezethet. Lefekvés előtt 2-3 órával már ne fogyasszunk szeszt!
Ne olvassunk az álmainkból!
Danny Blue mentalista szerint óriási tévedés azt hinni, hogy megálmodhatjuk a jövőnket. – Mindaz, ami előttünk áll, befolyásolható, bármit is látunk róla alvás közben. Ugyanakkor a rossz álmok eltüntethetőek. S elárulom a trükköt, mely nálam eddig mindig bevált. Ha az ember megszünteti a szervezete B1-vitamin-hiányát, nem gyötrik rémálmok.