Test és lélek

Joghurt: kipucol, és a gyógyszer is jobban felszívódik tőle

Bors

Létrehozva: 2018.07.22.

Forrás: Illusztráció/Pexels

A legtöbben rendszeresen esznek joghurtot, mert nem csak finom, de jó hatással van az egészségre is. Sőt, még azok is fogyasztják, akiknek nem ízlik, mivel köztudottan több egészségügyi problémán is segít. Van azonban néhány olyan kedvező tulajdonsága, amiről eddig csak kevesen hallottak.

Segíti a bélműködés szabályozását és az emésztés fenntartását. Így azoknak különösen ajánlott a rendszeres fogyasztása, akik reggelente már félve mennek a vécére, mert tudják, hosszú küzdelem vár rájuk. Az erényei azonban itt nem érnek véget, különösen, ha megtaláljuk azt a típust, ami a számunkra a legjobb.

Komplett és szuper tápláló élelmiszer. Reggeliként fogyasztva energiát ad, az étkezések végén pedig desszert helyett is ehető, így támogatja meg az emésztést. Evés előtt főként a diétázóknak ajánlott, mivel enyhíti az éhségérzetet.

Aki rendszeresen szed gyógyszert, annak azért érdemes joghurtot ennie rendszeresen, mivel ez rendbe teszi a bélflórát és segíti a felszívódást. A benne lévő mikroorganizmusok ugyanis segítenek leküzdeni a gyomornedvek okozta, a gyógyszerek számára ellenséges közeget, így könnyebben bejutnak a bélbe.

A hideg évszakokban is jól jön a segítsége.

Ősszel, mikor az immunrendszer elkezd kimerülni és valamivel gyengébb lesz, a joghurt segít megvédeni a szervezetet a kórokozók támadásától. Ezzel könnyebben kivédhető a megfázás, az influenza, és más szezonális betegség. Ennek oka, hogy van benne néhány olyan hatóanyag, amely hasonlít a természetes antibiotikumokra, beleértve a bakteriocinokat is.

Mennyi kalória van benne?

Általában egy 100 grammos joghurt 120 kalóriát tartalmaz. A sovány változat nem haladhatja meg a 60 kalóriát, a diétásnak 50 kalória alatt kell maradnia.

Mit nézzek a címkén?

A „natúr” és a „fehér” joghurt csak tejet és fermenteket tartalmazhat. A természetes joghurtok a leggazdagabbak jó baktériumokban és mikroorganizmusokban, melyek biztosítják a jobb egyensúlyt és működést a bélflóra számára. Érdemes olyat választani belőlük, melyekben élő baktériumok vannak, különösen bifidobaktériumok és laktobacillusok.

A sima joghurtok tartalmaznak valamennyi cukrot, legalább 3 százaléknyi zsírt és kalóriát is.

A sovány változatok is tartalmazhatnak minimális mennyiségű zsírt, körülbelül 0,1 százalékot, de ebben lehet némi cukor, vagy dúsíthatják őket valamilyen mesterséges édesítőszerrel.

A gyümölcs joghurtoknál érdemes figyelni a színezékek mennyiségét és típusát is. Ezek gyakran olyan aromákat és adalékanyagokat tartalmaznak, melyek kellemesebbé teszik a termék ízét és megjelenését, de tartósítószer és sűrítőanyagok, például keményítő is lehet bennük, így ezek kevésbé egészségesek, mint a természetes fehér joghurt.

Hogyan kell tárolni?

Annak érdekében, hogy minél tovább elálljanak, és megmaradjanak jó tulajdonságai is, tegyük a hűtőszekrény felső polcára. Ebben a rekeszben a hőmérséklet 4 és 5 fok között van, ami lehetővé teszi, hogy sértetlenül megmaradjon benne minden jótékony anyag. Tény, hogy az idő múlásával a jó baktériumok általában elveszítik a vitalitásukat, és csökken a hatékonyságuk. Ennek ellenére azonban a joghurtot egy ideig még akkor is meg lehet enni, mikor már lejárt a címkén feltüntetett lejárati idő, persze csak akkor, ha sértetlenek. Ilyenkor általában még 5-7 napig ehetőek. De csak akkor, ha még nem volt felbontva, mivel a bennük lévő fermentek a levegővel érintkezve elpusztulnak, és így a romlás is gyorsabban beindul.

Mitől görög a joghurt?

A tejes vagy sovány görög joghurt körülbelül 40 százalékkal kevesebb nátriumot tartalmaz, mint a klasszikus, ezért ez egy ideális táplálék a magas vérnyomásban szenvedők számára.

Ha szárított gyümölcsöt is tartalmaz, akkor az ezekben lévő omega-3 zsírsavak támogatják a memória működését. Továbbá, ha fitoszterolokkal dúsított növényi eredű anyagok vannak benne, akkor az gátolja a rossz koleszterin felhalmozódását. Aki ezt elalvás előtt eszi, az könnyebben álomba szenderül, ugyanis a görög joghurt gazdag triptofánban, ami a szerotoninszint növekedését és a relaxáció elősegítését szolgálja.

Kecske joghurt

Ez, a tehéntejből készült joghurtokhoz képest gazdagabb vitaminokban és ásványi anyagokban. Ezen kívül nagyobb mennyiségű kalciumot tartalmaz, amely jobban támogatja az izmok és a csontok egészséges megtartását.

B3-vitamin is több van benne, ami hasznos a fáradtság ellen, ez különösen sportolóknak ajánlott.

Végül a diétázóknak is előnyösebb, hiszen a tehéntejes joghurthoz képest 12 kalóriával kevesebb van benne.

Növényi joghurt

Az alternatív vegán alapú joghurtok növényi tejből készülnek, szója, rizs, mandula és kókusztejből. Nincs bennük laktóz, így azok is ehetik, akik érzékenyek a tehén- vagy kecsketejből készült joghurtokra. Bár ilyenkor érdemes odafigyelni a D-vitamin és a kalciumbevitelre. Ezekből lehet olyat is vásárolni, ami ezekkel a tápanyagokkal van dúsítva.

Otthoni joghurtkészítés

A házi készítésű joghurthoz egy liter tejet és egy liofilizált fermentációs tasakot kell használni.

A tejet forraljuk fel, majd zárjuk el alatta a gázt. Várjuk meg, míg 37-38 fokosra hül, ekkor adjuk hozzá a tejsavas fermentumot. Fedjük le és a keveréket hagyjuk állni meleg helyen legalább 12 órán keresztül. Végül helyezzük a joghurtot a hűtőszekrénybe, és várjunk legalább 4 órát a fogyasztás előtt. Ennek a tárolási ideje körülbelül egy hét.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek