Ősszel szedhető hasznos gyógynövényünk a csipkerózsa, vadrózsa termése. Szárításhoz még a fagyok előtt kell begyűjteni az élénkpirosra színeződött, egészséges csipkebogyókat. Viszont kerüljük a forgalmas utak mentén található bokrokat a szennyeződés miatt! Gyűjtését megnehezítik tüskés hajtásai, ezért célszerű kesztyűt húzni. A terméseket száríthatjuk egészben vagy kettévágva, a magoktól megtisztítva.
Nagy a C-, A-, B-, K- és P-vitamin-tartalma, de vasat, magnéziumot, cseranyagot, pektint, flavonoidokat, alma- és citromsavat is tartalmaz.
Gyógyhatásai: a C-vitamin fokozza a szervezetünk ellenálló-képességét, a flavonoidok gyulladásgátló és antibiotikus, immunerősítő hatást fejtenek ki, a pektinek segítik az emésztést. A bogyóból készített tea influenzás időszakban, meghűléses megbetegedések idején rendszeresen fogyasztandó. Gyenge vizelethajtó, jótékony a vese- és hólyagbántalmakra, bélhurut és hörghurut esetén.
A gyógyteához 2-3 teáskanál szárított és aprított csipkebogyót 8-12 órán át áztatunk egy csésze hideg vízben, hogy a bogyók magas C-vitamin-tartalmát megőrizzük. Langyosra melegítve, kevés mézzel naponta fogyaszthatjuk.
Tea, szörp, bor, lekvár formája is ismert. Az áttört csipkehúst keverhetjük joghurtba, müzlibe. A csipkebogyóbort kimagozatlan, friss gyümölcsből ajánlott készíteni. A gyógybor vitaminpótló, gyulladáscsökkentő, vesekőoldó, vizelethajtó és gyulladásgátló.