Test és lélek

Megrövidítheti az életünket a túl sok alvás

Bors

Létrehozva: 2018.09.30.

<p>Úgy érzi kialudta magát, de mégis fáradt? Nem véletlenül. A túlalvás azontúl, hogy nem pihentet, még az egészségünknek is árt. </p>

Megrövidítheti az életünket a túl sok alvás

Nagy a szívbetegség és elhízás kockázata 

Nem is gondolnánk, hogy a túl sok alvás is árt a szervezetünknek, sőt egyenesen veszélyes is lehet. Szakemberek szerint azoknak, akik naponta 10 órát alszanak sokkal rosszabb az egészségi állapotuk, mint akik betartják a napi 7-8 órás „szabályt”. Meglepő lehet, de a túlalvóknak 34 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy szívbetegek legyenek és ettől haljanak meg akár sokkal korábban is a vártnál. Azonban itt nem áll meg a túlalvás számlájára írható panasz: könnyen el is hízhatunk, mivel minél többet alszunk annál kevesebbet mozgunk, emellett a sok pihenés a vércukorszintet is megemeli, ami egyenes út a cukorbetegséghez, sőt az agy öregedését is felgyorsítja. 

Fontos az egyensúly 

Vagyis sem a kevés, sem a túl sok alvás nem tesz jót a szervezetünknek, nem véletlenül hangsúlyozzák mindig, hogy egy felnőttnek a napi 7-8 óra az ideális. 

– Ha valaki kilenc óránál többet alszik, akkor az rosszabb, mintha csak a minimális 6 órát pihenne – kezdte dr. Hermánné Fogarassy Éva alvásterapeuta. – A testünk egy olyan biológiai rendszer, amely takarékon működik, se a túl sok, se a túl kevés nem jó. Ez hasonló a vércukorhoz: meg kell találni az ideális állapotot.

Felgyorsult életünkben sokan próbálnak meg úgy egyensúlyozni, hogy a hétköznapi kevés alvást egy hétvégi kiadós, akár 10-12 órával pótolják, azonban a szakértő szerint ezt nem lehet. 

– Ha túl sokat alszunk, jó pár órán keresztül csak álmodni fogunk, az álom pedig a legaktívabb tudati állapot. Ezért van, hogy reggel fáradtan kelünk fel. 

Nincs REM szakasz 

Az első két alvásciklus elsősorban a mélyalvásról szól, az alvás második felében, a harmadik, negyedik, ötödik ciklusban pedig egyre több az álmodással járó REM alvás. Előbbi a biológiai pihenést biztosítja, míg utóbbi a mentálist, tehát az agyunkra van jó hatással.

– A mélyalvás után következik az úgynevezett REM fázis, ami a mentális feltöltődést hozza meg a szervezetünk és idegrendszerünk számára. Ha valaki 6 óránál kevesebbet alszik, ez kimarad. Onnan tudjuk, hogy eleget pihentünk, ha rendszeresen, minden nap álomból ébredünk – figyelmeztetett a szakértő. Ha valaki két napon keresztül napi hat óránál kevesebbet alszik, már kifejezetten árt a szervezetének. De szerencsére itt még van esély arra, hogy ezt kipihenjük, ugyanis három napon belül ezt pótolni lehet úgy, ha eleget alszunk. Ha több mint két napon keresztül áll fenn a kevés alvás, akkor már nem fogjuk tudni visszahozni a kiesett időt.

Aludjunk délután

A délutáni pihenés sokkal jobb, mint gondolnánk, azonban ezt sem szabad túlzásba vinni. 

– Az alvás másfél órás ciklusokban zajlik, így egy kis pihenést délután is beiktathatunk. Az ebéd utáni úgynevezett kajakómát érdemes egy körülbelül 20 perces pihenéssel eltölteni. Sőt a munkahelyünkön is beiktathatunk 5-10 percet, amikor például feltesszük a lábunkat az asztalra és csukott szemmel relaxálunk egy kicsit. Ez felfrissíti az elmét, és a munka is jobban fog menni utána ­­­­– magyarázta az alvásterapeuta.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek