A hidegen kívül a tél közeledtét a növények részére a nappalok rövidülése és a megvilágítás gyengülése is jelzi. A szobanövények többsége ilyenkor nyugalmi időszakba kerül.
Ekkor az életfolyamataik lelassulnak, növekedésük, fejlődésük leáll. Azok a növények, amelyek a téli időszakban kellően kipihenték magukat, nem növekedtek, csak vegetáltak, tavasszal a hosszabbodó nappalok és a meleg hatására gyönyörű, üde zöld hajtásokat és levélzetet hoznak.
Hetente egyszer elég
Télen az egyik legnagyobb kihívást a megfelelő öntözés jelenti. Mivel a hűvös és fényhiányos időszakban kevesebbet párologtatnak, kevesebb vízre és tápanyagra van szükségük, locsolásnál a jelszavunk ezért a mértékletesség legyen! Ha ugyanannyi vizet kapnának, mint nyáron, az pangó vízhez, majd a gyökerek rothadásához vezetne. A téli időszakban a legtöbb szobanövényt 8–10 naponta öntözzük szobahőmérsékletű vízzel. Ajánlatos lágy vizet – ülepített vagy esővizet – használni. A kaktuszokat és pozsgásokat elég havonta egyszer, kis mennyiséggel öntözni.
Lakés és Kert Magazin kéthetente kedden a Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!
A húsosak jobban bírják
A növények származásának ismerete sokat segít a gondozásban. Az őshazájukban szárazsághoz szokott növények szobanövényként is kevesebb vízzel beérik. A növények a leveleikben is képesek tárolni a vizet; általánosságban elmondható, hogy a húsos levelű növények kevésbé vízigényesek, mint a vékony levelűek. A kaktuszok az egyik legnagyobb túlélők, számukra havi néhány csepp víz elegendő.
Fontos a párásítás
Nem árt tudni, hogy a magas páratartalmat igénylő növényeken nem segít a gyakori öntözés, hiszen a két dolog nem ugyanaz. A párás levegőről vízzel történő gyakori permetezéssel gondoskodhatunk, de jó megoldás az is, ha a növény cserepét vízzel töltött, lapos tálba helyezett kavicsokra állítjuk.
A teljes cikket keresse a Lakás és Kert Magazinban!