<p>Sokan szenvednek attól, hogy éjszakánként rendre felébrednek nagyjából ugyanabban az időpontban. Azonban nem kell rögtön megijedni, ennek a jelenségnek több – akár ártalmatlan – magyarázata is lehet.</p>
Ritmusos biológiai óra
Nem egyedi esetről van szó, az emberek nagy része szenved ettől. Azonban nem feltétlenül rossz ez a „szokás”.
– Amit az emberek nem tudnak, hogy minden alvásciklus végén felébredünk. Ha ez két percnél tovább tart, akkor tudatosul bennünk, így emlékezni is fogunk rá – kezdte dr. Hermánné Fogarassy Éva alvásterapeuta.
– Ez lehet, hogy csak annyi, hogy megnézzük, mennyi az idő, vagy kimegyünk a mosdóba, esetleg iszunk pár kortyot. Az első három óra alvás után van egy jellegzetes pont, amikor fel szoktunk ébredni, de ez máskor is megtörténhet – magyarázta a szakértő. Az alvásunk ciklikus, másfél óránként ismétlődik. Ezeknek a végén jellemzőek azok az időszakok, amikor éberebbek vagyunk, de vannak, akiknek konkrétan megmarad ez a pár perc. A szakértő szerint ez egy teljesen természetes jelenség, sőt ha mindig nagyjából ugyanakkor kelünk fel, akkor mondhatjuk azt is, hogy az alvásciklusaink szép rendszerben működnek.
A szerveink játszanak
A kínai szervóra szerint is van magyarázata annak, ha mindig egy adott időn belül kelünk fel. Az elmélet szerint ugyanis a nap folyamán a 12 fő szervünk kétóránként váltja egymást. Mindig az éppen főszerepben lévő határozza meg az energiáinkat. Például ha este 11 és hajnali 1 között kelünk fel, akkor az epehólyagunk akar üzenni. Ez a szervünk ugyanis ilyenkor bontja le a zsírokat amiket napközben elfogyasztottunk.
Hajnali 1 és 3 között a májunk a legaktívabb, így ez jelezheti azt is, hogy túl sok a méreganyag a szervezetünkben. 3 és 5 óra között a tüdő a fő szerv, ezért több figyelmet kellene fordítani erre a területre. Reggel 5 és 7 óra között már az emésztésünk jelzései miatt kelhetünk fel, ilyenkor erősek a bélmozgások.
Betegségre is utalhat
Az éjszakai felébredésekkel egészen addig nincs probléma, amíg szinte rögtön vissza is tudunk aludni. Azonban ha nehezen megy az elalvás, az olyan problémára, betegségre utalhat, amelyet csak nehezen veszünk észre. Ilyen például az alvási apnoé, ami lehet, hogy egyébként nem okoz tüneteket. Ide tartozik még a depresszió és a szorongás, ami úgy befolyásolja az alvásunkat, hogy közben észre sem vesszük, ebben szenvedünk. A szakemberek azt javasolják, akkor érdemes orvosi segítséget kérni az éjszakai ébredések megoldásához, ha hetente minimum háromszor megtörténik, legalább harminc percet töltünk úgy, hogy nem tudunk visszaaludni, és ez a probléma legalább egy hónapja fennáll.
Az alvásunkat a genetikánk is meghatározza?
Vannak, akiknek nagyon kicsi, míg másoknak nagy az alvásigényük.
Átlagban elmondható, hogy egy 30 éves ember az életéből nagyjából tíz évet alvással töltött.
Már azzal is sokat javíthatunk az alvásunk minőségén, ha mindennap körülbelül ugyanabban az időpontban fekszünk le egy csendes, hűvös szobában, kellemes tapintású ágyneműbe. Fontos, hogy az ágyban már ne fárasszuk a testünket a telefonunk vagy a monitorunk kék fényével, ugyanis ez rossz hatással van az éjszakánkra.