A birsalmának számos jótékony hatása van. Szeptemberben, októberben érik, egészséges csemege. A birsalma és a birskörte csak alakjában különbözik egymástól. Éretlenül zöld színű, szürkésfehér piheszőrei vannak, melyek késő őszre ledörzsölődnek, és fényes, kemény falú, erős illatú lesz. Hűvös helyen hónapokig eláll. Energiatartalma alacsony, C-vitaminban gazdag, pektint és csersavat is tartalmaz. Több értékes vitamin- és ásványi anyag van benne, mint az almában.
A népi gyógyászat magvait köhögéscsillapítóként alkalmazza. Székrekedés és hasmenés esetén is segíthet, nyugtatja a gyulladt gyomor- és bélrendszert. Nyálka- és cserzőanyagokban gazdag leve gyógyítja a száj és a garat gyulladásos megbetegedéseit. Pektintartalma megköti a méreganyagokat a tápcsatornában, segít ízületi fájdalmak, reuma, köszvény esetén. Szabályozza a vérnyomást, a koleszterinszintet és a szívműködést. A leve nyugtató hatású. Kenőcsökben repedezett bőr, égési sérülések, felfekvések, aranyér kezelésére használható. Arckrémekben, testápolókban hidratálja, feszesíti a száraz, érzékeny bőrt. Csökkenti a ráncokat, kisimítja a szem alatti ödémákat. Fogyasztása: gyümölcshúsa nyersen kevésbé élvezhető, kemény, íze összehúzóan fanyar. Hosszú ideig főzve, párolva felpuhul.
Főzhet belőle kompótot, levest, szegfűszeggel, cukorral, citrommal vagy lekvárt és sajtot. Jó tudni: a pektin a héjában és a magházában található, ettől keményedik meg a birsalmasajt, ha sajtot szeretnénk készíteni, ne hámozzuk meg.