A régi időkben a tormát gyógynövényként termesztették. Belső-Ázsiából származik, ahol ma is az életerő jelképeként tekintenek rá. Fő hatóanyaga a mustárolaj, gazdag káliumban, nátriumban, magnéziumban, kalciumban, flavonban, és jelentős C-vitamin-forrás.
Gyógyhatásai: a torma csípős illóolajának belélegzése tisztítja a légutakat, csillapítja a náthás tüneteket, enyhíti a torokgyulladást. Kiváló köhögéscsillapító, a hörghurutos betegségeket is kezelhetjük vele. A legjobb vírusölő gyógynövény. Erősíti az immunrendszert, hatékony gyulladáscsökkentő. Vese- és húgyúti fertőzések esetén is ajánlott. Alacsony a kalória-, de magas a rosttartalma. Segíti az emésztést, csökkenti a puffadásos tüneteket. Fokozza a vérkeringést, csökkenti a vérnyomást. Erősíti a májat, és méregteleníti a szervezetet. Testünk megszabadul a salakanyagoktól, kitisztul és ellenállóbb lesz a kórokozókkal szemben.
Tipp: a felső légutak hurutja és torokfájás esetén a torma és a méz keveréke kiváló gyógyír.
A népi gyógyászatban a frissen reszelt tormát reumára, köszvényre, isiászra, izomfájdalmakra pakolásként is hatásosan alkalmazzák.
Tipp: a reszelt tormát keverjük el kókuszzsírral vagy olívaolajjal, és kenjük a fájó helyre. Ez a pakolás menstruációs panaszok esetén is hatásos.
Fogyasztása: gyógyhatását főként nyersen fogyasztva fejti ki, adhatjuk köretként és frissen reszelve, de ecetesen vagy tormamártásként is jó ízt ad az ételeknek.